30 grudnia 2016

2016.

    To był dobry i udany kolejny rok, więc i post będzie długaśny :) Miałam go podzielić na dwa, ale w końcu zdecydowałam, żeby wszystko było w podsumowaniu razem. 

      Przeglądając w ostatnich dniach swoje półki w domu i wyjmując kolejne tomy do zdjęć, bardzo się cieszyłam z obranego wyboru. Nie będę ukrywać, że nowe podejście do tego, co czytam odnalazłam za sprawą książki Anny Przedpełskiej - Trzeciakowskiej Jane Austen i jej racjonalne romanse.  Przez cały rok książka leżała na sypialnianej szafce i od czasu do czasu ponownie czytałam jej fragmenty. Coś wspaniałego! 
         Cieszę się też, że potrafiłam oddzielić mimo zainteresowań to co, czytam w pracy od tego, co czytam w domu (czasami pojawił się wpis o książce, z którą miałam do czynienia zawodowo; we wrześniu były też zdjęcia z cudownej i pełnej wrażeń wyprawy na Kresy - tag: Dialog Dwóch Kultur). Znakomicie odpoczywam i regeneruję umysł.

Czas na fotograficzne tegoroczne wyróżnienia :) Opinie prezentowanych ksiązek można odnaleźć na blogu, a tytuły są w tekście podlinkowane.


Powieści historyczne:


Niepokorne. Judyta zakończyło trylogię autorstwa Agnieszki Wojdowicz. Bardzo polecam wszystkie trzy książki. 
Bramy Rutherford Park  również zakończyło trylogię.
Zemsta to druga i ostatnia część świetnej powieści (bo traktuję to jako całość) Małgorzaty Gutowskiej - Adamczyk.
Książki Janiny Lesiak: Wspomnienie o Cecylii smutnej królowej, Miłosna kareta Anny J.   to  bardzo plastyczne i wierne odtworzenie życia kobiet, postaci historycznych.
Kolejną część przygód panny Molly Murphy O mój ukochany Rhys Bowen przeczytałam ponownie z wielkim zainteresowaniem.
Wielkim i pozytywnym zaskoczeniem jest bardzo dobra książka  Magdaleny Wali zatytułowana Marianna. Dopracowana w szczegółach przenosi czytelnika w XIX wiek. Na kontynuację czekam :)
Dziewczyna z rewolwerem to kolejna fascynująca pozycja, za tłumaczenie której odpowiada Paulina,  autorka bloga Miasto książek oraz Inne strony.


Klasyka:


         Przyznam się, że Tajemnica Lady Audely bardzo mnie poruszyła. Warto przeczytać.
Wielką zasługą wydawnictwa MG jest klasyka literatury popularnej. Cieszę się, że w końcu mamy wznowienia Johna Galsworthy'ego. W 2016 roku to Posiadacz. Czekam na kolejne części. Po raz pierwszy pojawiły się rownież książki Wilkie Collinsa: Córki niczyje i Armadale oraz wznowienia Charlesa Dickensa. Maleńka Dorrit jest w wersji skróconej. 
 

Sztuka:

             Świetnie napisana biografia Williama Blake'a oraz zasługująca na uwagę książka Anny Rudek - Śmiechowskiej Władysław Teodor Benda. Bożena Fabiani w książce Stary Testament w malarstwie, po raz kolejny zaprosiła do lektury i rozmyślań na temat inspiracji artystów scenami opisanymi w Biblii.
Pojawiły się też dwa katalogi z wystaw: Portrety i wizerunki księżnej Marszałkowej oraz Elizabeth Vigée Le Brun i Polacy/ and Poles (miałam możliwość być w Nieborowie i zobaczyć obrazy). Polecam tutaj też stare wydanie (1928) książki Jerzego Mycielskiego i Stanisława Wasilewskiego  Portrety polskie Elżbiety Vigée-Lebrun. 1755-1842.


Historia i Kultura:


              Och, tu na uwagę zasługują z pewnością wszystkie książki. Bardzo poruszył mnie jednak Dziennik 1870-1879 pastora Francisa Kilverta oraz Podróż po Anglii Izabeli z Flemmingów Czartoryskiej. Świadectwa tamtych czasów! Coś niesamowitego. 
Warto przeczytać kolejną książkę Magdaleny Jastrzębskiej Panie kresowych siedzib. Autorka nie zwalnia zresztą tempa swoich prac badawczych i pracuje nad kolejną książką, którą oczekuję z niecierpliwością.
Zysk i S-ka wydał wznowienie świetnej książki Elżbiety Koweckiej W salonie i w kuchni. opowieść o życiu i kulturze materialnej pałaców i dworów polskichW świat życia codziennego minionych wieków zabiera też Krystyna Wasilkowska - Frelichowska w cudnie wydanej książce Wysokie progi. opowieść z wyższych sfer. 
Znalazła się tu też monumentalna książka Dom Rothschildów (tom 1 - w kolorze czerwonym), za tłumaczenie której odpowiadają: Katarzyna Bażyńska - Chojnacka i Piotr Chojnacki, autor bloga Beznadziejnie zacofany w lekturze. Ukazał się już tom 2 - w kolorze niebieskim.
Bardzo podobała mi się książka Krystyny Kaplan, Londyn w czasach Sherlocka Holmesa, plastyczne Podróże po Mazowszu  Lechosława Herza, fascynująca opowieść o Gabrieli Zapolskiej i jej epoce w książce Szkło i brylanty i lekka książka pióra Remigiusza Piotrowskiego Absurdy i kurioza przedwojennej Polski.
Na uwagę zasługuje też książka Audrey w domu, napisana przez jej syna Luca Dotti.


Rozczarowania:

       Pierwsza to książka autorstwa Mai i Jana Łozińskich, Wojciech Kossak. Opowieść biograficzna. W jednym z numerów Spotkań z Zabytkami przeczytałam na jej temat bardzo entuzjastyczną recenzję, więc mi nie wierzcie :) Druga książka to: Hugo Klimko - Dobrzaniecki, Zostawić Islandię. Upewniłam się po raz kolejny w przekonaniu, że "modne" polskie nazwiska powinnam omijać szerokim łukiem.


Fascynacja:


                Bezapelacyjnie zostałam wierną fanką książek Winstona Grahama. Oczywiście serial zrobił swoje, tym bardziej, ze scenariusz zmieniony jest jedynie w minimalnym zakresie. Książki warto przeczytać. Razem jest 12 tomów i wszystkie pojawią się w Polsce nakładem wydawnictwa Czarna Owca. Do tej pory: Ross Poldark, Demelza, Jeremy Poldark, Warleggan. Czarny księżyc już w zapowiedziach wydawnictwa na 15.02.2017.


Poradniki:


 Bezapelacyjnie Hygge. Klucz do szczęścia. Coś wspaniałego! Potrzebna strawa dla duszy.


Dziecięce królowały:


Powyższe książki były notorycznie w tym roku czytane przez mojego pięciolatka( ja czytam, on już pamięciowo mnie poprawia). Rok w przedszkolu i Rok w lesie (mimo, że z 2015 roku), Detektyw Pierre  i ksiązki z cyklu Opowiem Ci mamo - to moim zdaniem przeboje. Animalium wypożyczyliśmy jakieś dwa tygodnie z biblioteki i utrzymuje się w czołówce. Oczywiście pięciolatek bardziej podziwia obrazki, ale łaknie też podstawowych wiadomości.
Ośmiolatka wkroczyła w świat lektur szkolnych, książek o przygodach detektywów, dziewczynek mających zwierzątka lub kłopoty z przyjaciółkami. Notorycznie się to zmienia, ale nadal wypożyczamy głównie z biblioteki. 



Zmiany: 
       
            Co przyniósł konkretnego rok 2016 w zmianach na blogu? Odpowiedź jest prosta: romanse historyczne. Laurens, Jeffries, Quinn, Kleypas i James - książki tych autorek bardzo polubiłam, a że to przeważanie cykle, to tak powstają stosy :) Co do tych ostatnich, na koniec każdego miesiąca pokazywałam zdjęcia książek jakie pojawiły się u mnie w danym miesiącu. Można takie zestawy obejrzeć klikając w tag: moja biblioteka.
Poniżej prezentuję przeczytane książki, o których pisałam na blogu.
Książki odnaleźć można poprzez tagi: Stephanie Laurens, Sabrina Jeffries, Julia Quinn, Lisa Kleypas, Eloisa James,  Sarah Maclean etc. Segregowałam też książki wg ukazujących się cykli - porządek znajdziecie na pasku bocznym bloga. 

Zimowa opowieść jest z końca 2015
w tym stosie nie czytałam: Czekając na księcia i Sekretny pamiętnik...



a) PRZECZYTANE W 2016


          Dzięki regularnym wpisom na  forum romansoholiczki.pl, które bardzo lubię, powstała moja lista osobista - książek, które przeczytałam w tym roku w domowym zaciszu. Nie wliczam w to książek, jakie czytywałam od kwietnia w pracy i tych, które były czytywane dzieciom.

Tam gdzie zaznaczone jest „a”, to najpewniej prasowałam lub haftowałam, dziergałam nocami na drutach. Reszta to książki w papierze.



STYCZEŃ
1.Valerie Grosvenor Meyer, Niezłomne serce. Jane Austen. Biografia.
2. Lark Sarah, Złoto Maorysów (a)  niedokończona
3. Medeiros Teresa, Skandal.  (a)
4. Anna Przedpełska - Trzeciakowska, Jane Austen i jej racjonalne romanse.
5. Wolf Joan, Opiekun.  (a)
6. Stephanie Laurens, Utalentowany Pan Montague
7. Jerzy Besala, Zygmunt August i jego żony. Studium historyczno - obyczajowe.
8. Marie-Morgane Le Moel, Cała prawda o Francuzkach.
9. Sabrina Jeffries, Czar wigilijnej nocy.
10. Sabrina Jeffries, Narzeczeni mimo woli.
11. Jude Deveraux, Obietnica
12. Liz Carlyle, Uwikłana 


LUTY
1. Sabrina Jeffries, Zakazane uczucie.
2. Julia Quinn, Zakochany hrabia.
3. Sabrina Jeffries, Występna miłość
4. Lisa Kleypas, Uwiedź mnie.
5. Amanda Quick, Bestia(a)
6. Liz Carlyle, Pokusy nocy.
7. Amy Stewart, Dziewczyna z rewolwerem.
8. Sabrina Jeffries, Kochanek z piekła rodem.
9. Sabrina Jeffries, Miłosne wyzwanie.
10. Sabrina Jeffries, Zaloty Gabriela.
11. Sabrina Jeffries, Polowanie na męża. 

12. Maria Elizabeth Braddon, Tajemnica Lady Audley. 
13. Susan Mallery, Trzy siostry.
14. Janina Leśniak, Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej.
15. Luca Dotti, Audrey w domu. 


MARZEC

1.John Galsworthy, Posiadacz.
2. E.H. Porter, Panna Billy (a, youtube)
3. Michaela de Prince, Eleaine de Prince, Wytańczyć marzenia.
4. Astrid Lindgren, Dzienniki z lat wojny 1939-1945.
5. Jude Deveraux, Dziedziczka.
6. Jude Deveraux, Wiedźma.
7. Lisa Kleypas, Pokochaj mnie.
8. Francis Kilvert, Dziennik 1870-1879.
9. Niall Ferguson, Dom Rothschildów. (obszerne frag.)
10. Eryk Lipiński, Pamiętniki.
11. Lisa Kleypas, Znajdź mnie.
12. L.M. Montgomery, Zrządzenie losu (a, youtube)
13. Eloisa James, Wieża miłości.
14. Stephanie Laurens, Perypetie lady Hartley.
15. Amanda Quick, Ogród kłamstw.
16. Elizabeth Cooke, Bramy Rutherford Park.
17. Stephanie Laurens, Uwodzicielka.

18. Winston Graham, Ross Poldark. 
19. Lisa Kleypas, Sekrety letniej nocy. 

KWIECIEŃ

1.Sabrina Jeffries, Stare panny ze Swan Park
2. Sabrina Jeffries, Spóźnione zaślubiny.
3. Sabrina Jeffries, Taniec zmysłów.
4. Zbigniew Sudolski, W błękitnym kręgu. Opowieść o Elizie z Branickich Krasińskiej i jej środowisku. (frag., pr.)
5. Sabrina Jeffries, Niebezpieczny Lord.
6. Krystyna Wasilkowska- Frelichowska, Wysokie progi. Opowieści z wyższych sfer.
7. Stephanie Laurens, Czarownica z doliny.
8. Jo Beverley, Skandalistka
9. Piotr Witt, Przedpiekle sławy. Rzecz o Chopinie. (frag., pr.)
10. Edward Krasiński, O Radziejowicach i ich gościach niektórych (ze wspomnień o Sienkiewiczu) (bibl. muz.,pr.)
11. Liz Carlyle, Perły panny młodej 


MAJ

1. Liz Carlyle, Panna młoda w blasku księżyca.
2. Liz Carlyle, Zakochana w nikczemniku.
3. Rhys Bowen, O mój ukochany!
4. J.Mycielski, St. Wasylewski, Portrety polskie Elżbiety Vigee-Lebrun 1755-1842 wyd. 1928 (bibl.muz.)
5. Liz Carlyle, Kochanka hrabiego
6. Charles Dickens, Maleńka Dorrit
7. Sabrina Jeffries, Pirat
8. Diana Palmer, Ukryte uczucia
9. Peter Ackroyd, Blake
10. Julia Quinn, Tylko ta noc 


CZERWIEC

1. Julia Quinn, Miłosne tajemnice.
2. Justyna Sobolewska, Książka o czytaniu.
3. Julia Quinn, Sekrety małżeństwa
4. Wilkie Collins, Córki niczyje.
5. Elżbieta Kowecka, W salonie i w kuchni. Opowieść o kulturze materialnej pałaców i dworów polskich w XIX wieku.
6. Julia Quinn, Grzesznik nawrócony
7.Małgorzata Czyńska, Najpiękniejsze kobiety z obrazów  (pożyczona)
8. Julia Quinn, Ślubny skandal
9.Agnieszka Wojdowicz. Niepokorne. Judyta.
10. Magdalena Jastrzębska, Panie kresowych siedzib


 LIPIEC

1. Maja i Jan Łozińscy, Wojciech Kossak. Opowieść biograficzna.
2. Eloisa James, Brzydka księżniczka
3. Mary Brendan, Zrządzenie losu (a)
4. Julia Quinn, Magia pocałunku
5. Anna Rudek - Śmiechowska, Władysław Teodor Benda.
6. Jennifer L. Scott, W domu Madame Chic. Jak urządzić przytulne mieszkanie i celebrować codzienność?
7. Elle Kennedy, Układ
8. Elle Kennedy, Błąd
9. Aldona Cholewianka - Kruszyńska, Damy w kolorze sepii  (bibl.muz.)
10. Jude Deveraux, Anioł
11. Jennifer L. Scott, Szkoła wdzięku Madame Chic. Jak być damą w każdej sytuacji?
12. Lisa Kleypas, Wyjdź za mnie (a)
13. Susan Mallery, Dosięgnąć gwiazd
14. Lisa Kleypas, Zaufaj mi (a) 


SIERPIEŃ

1. Dinah Jefferies, Żona plantatora herbaty
2. Magdalena Wala, Marianna
3. Tracy Rees, Tajemnice Amy Snow
4. Joyo Moyes, Zanim się pojawiłeś   (pożyczona)
5. Cathy Maxwell, Ucieczka do Szkocji. (a)
6. Izabela z Flemmingów Czartoryska, Podróż do Anglii...
7. Carolyn V. Murray, Wakacje nad morzem. Historia miłosna Jane Austen.
8. Joyo Moyes, Kiedy odszedłeś   (pożyczona)
9. Linda Lael Miller, Pod szczęśliwą gwiazdą  (a)
10. Sabrina Jeffries, Czego pragną mężczyźni
11. Krystyna Kaplan, Londyn w czasach Sherlocka Holmesa
12.Elizabeth Vigee Le Brun i Polacy. Katalog wystawy.
13. Stephanie Laurens, Dobrana para. 


WRZESIEŃ

1. Stephanie Laurens, Oświadczyny Demona
2. Stephanie Laurens, Przysięga
3. Stepnanie Laurens, Narzeczona Diabła.
4. Antoni Belina Brzozowski, Kozłówka w moich wspomnieniach.  (bibl. muz., pr.)
5. Janina Lesiak, Miłosna kareta Anny J.
6. Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Zostawić Islandię.
7.Julia Quinn, Kocham Cię z dziesięciu powodów.


PAŹDZIERNIK

1. Winston Graham, Demelza.
2. Winston Graham, Jeremy Poldark.
3. Irena Domańska-Kubiak, Zakątek pamięci. Życie w XIX-wiecznych dworach kresowych. (bibl. muz., pr.)
4. Barbara Dawson Smith, Kopciuszek (a)
5. Lisa Kleypas, Jesienne zauroczenie
6. Lisa Kleypas, Ślub zimowy
7. Judith McNaught, Królestwo marzeń (a)
8. Julia Quinn, Jeden pocałunek.
9. Sarah MacLean, Uwodziciel bez szans.
10.Sarah MacLean, Przyjaciel z dzieciństwa 


LISTOPAD

1. Adrienne Basso, Smak skandalu.
2. Cathy Maxwell, W sidłach pożądania (a)
3. Lechosław Herz, Podróże po Mazowszu.
4. Bożena Fabiani, Stary Testament w malarstwie.
5. Stephanie Laurens, Gdy miłość zaskoczy.
6. Stephanie Laurens, Poskromienie markiza.
7. Tracy Warren Anne, Niewinna kochanka (a)
8. Remigiusz Piotrowski, Absurdy i kurioza przedwojennej Polski.
9. Meik Wiking, Hygge. Klucz do szczęścia.
10. Arael Zurli, Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce.
11. Bronwyn Scott, Odważna panna Elise (a)
12. Bronwyn Scott, Zakochany łajdak (a)
13. Winston Graham, Warleggan. 


GRUDZIEŃ

1. Stephanie Laurens, Kochając Rose.
2. W.Collins, Armadale
3. Sabrina Jeffries, Gdy wiarołomca powraca
4. Scott Bronwyn, Skradziony pocałunek. (a)
5. Barbara Wachowicz, Matki Wielkich Polaków.
6. Anna Herries, Marzenia Lady Lucy (a)
7. Stephanie Laurens, Sekretna miłość
8. ks. Józef Naumowicz, Historia świątecznej choinki (ebook)
9. Louise Allen, Wyjątkowe Święta lorda Weybourn
10. Aldona Cholewińska - Kruszyńska, Portrety i wizerunki księżny Marszałkowej
11. Teresa Medeiros, Skandal (a) powtórka
12. Anna Herries, Zdradliwe zauroczenie (a)
13. Stephanie Laurens, Kuszenie i uległość
14. Lisa Kleypas, Uwiedź mnie (powtórka)
15. Lisa Kleypas, Pokochaj mnie (powtórka)
16. Scott Bronwyn, Nowy początek (a)

Razem przeczytanych, przejrzanych i wysłuchanych w domowym zaciszu: 150 książek




b) NABYTKI KSIĄŻKOWE (OD MARCA DO GRUDNIA 2016)

                 Świadomie podałam obok źródła zakupów. Nie ma tu książek, które dostałam od wydawnictw oraz książek, które powiększyły moją bibliotekę drogą realizacji bonów upominkowych i poczynionych wymian. Nie rejestrowałam książek sprzedanych w tym roku (celem kupna kolejnych), ani tych które oddałam do biblioteki.

MARZEC
1. Eloisa James, Wieża miłości - 21,81 nieprzeczytane
2. Amanda Quick, Ogród kłamstw - 19,47 nieprzeczytane
3. Elizabeth Haran, Rzeka przeznaczenia -22,12 nieprzeczytane
4. Elizabeth Haran, Pod płonącym niebem- 16,48 nieprzeczytane
5. Julia Quinn, Czekając na księcia - 6,- allegro
6. Julie Anne Long, Miłosna szarada - 6,- allegro
7.
Julia Quinn, Magia pocałunku - 24, - allegro
8. Stephanie Laurens, Perypetie Lady Hartley - 6,- allegro
9. Julia Quinn, Ślubny skandal - 10,- allegro
10. Connie Brockway, Kaprys panny młodej 6,- allegro
11.
Bogna Wernichowska, Opowieści z pierścionkiem i welonem - 21,07 nieprzeczytane
12.Burrowes Grace, Miłość barona - 20,50 nieprzeczytane
13. Jeffries Sabrina, Stare Panny ze Swan Park - 10,66 nieprzeczytane
ceny bez kosztów wysyłek
--------------------
Razem 190,11

KWIECIEŃ
1. Zbigniew Sudolski, W błękitnym kręgu. Opowieść o Elizie z Branickich Krasińskiej i jej środowisku - 38 zł muzeum
2. Zbigniew Sudolski, Tropem detektywa. Studia-materiały-sylwetki. Tom 1 i 2 - za dwa 26,60+ 13 zł przesyłka, allegro
3. Halina Tchórzewska-Kabata, Pod znakiem światła Biblioteka ordynacji Krasińskich 1844-1944 - ze zniżką bonu 10 złotych + 5,99 przesyłka = 49,34,- Gandalf
4. Sabrina Jeffries, Żona z Ameryki 21,97- nieprzeczytane
5. Stephanie Laurens, Za głosem serca - 8,06 nieprzeczytane
5. Piotr Witt, Przedpiekle sławy. Rzecz o Chopinie. – 48,- z przesyłką nieprzeczytane
6. Mały klejnot – 15,- muzeum
-------------------
razem 219,37

MAJ
1. Wasilewska Joanna, Dobkowska Joanna, W cieniu koronkowej parasolki - 48,99,-
2. E. Gaskell, Dom na wrzosowisku - 13,25,- + za przesyłkę punktu1i2 = 3,99,- nieprzeczytane
3. W. Graham, Demelza - ok. 27 z przesyłką nieprzeczytane
4. Magdalena Jastrzębska, Panie z kresowych siedzib - ok. 29 z przesyłką nieprzeczytane
5. Marta Orzeszyna, Antoine Cierplikowski. Król fryzjerów. Fryzjer królów. - z przesyłką = 12,80 Znak
6. Julia Quinn, Miłosne tajemnice
7. Julia Quinn, Sekrety małżeństwa - te dwie razem z przesyłką 47,44,- nieprzeczytane
----------
Razem 182,47

CZERWIEC
1.Julia Quinn, Grzesznik nawrócony – 24,- z przesyłką allegro
2.Julia Quinn, Jak w niebie
3.Eloisa James, Brzydka księżniczka === 46,39 z przesyłką
--------
Razem 70,39

LIPIEC
1. Julia Quinn, Kocham Cię z dziesięciu powodów nieprzeczytane ok. 25 z przesyłką
2. Julia Deveraux, Anioł
3. Stephanie Laurens, Kochanica przemytnika ----------nieprzeczytane za dwie= 49,79 z przesyłką
4. Lisa Kleypas, Jesienne zauroczenie - nieprzeczytane, z przesyłka ok. 28,-
5. Diana Palmer , Po północy - 6,99
6. Stephanie Laurens, Narzeczona Diabła – 16,-
7. Barbara Freethy, Bez wytchnienia- 25,-
8. Stephanie Laurens, Cena miłości - 12.00
9. Stephanie Laurens, Na skraju pożądania - 10.00 z BIS wszystkie cztery nr 6-9 = 63,- razem (kurier gratis)
10. Osborne Maggie, Złoto - allegro z przesyłkę 11,34
11. Diana Palmer, Pewnego razu w Paryżu - 13,99
-------------
Razem 198,11

SIERPIEŃ
1. Izabela z Flemmingów Czartoryska, Podróż do Anglii... - 33,90 z przesyłką czytam.pl
2. Katalog wystawy Elizabeth Vigee Le Brun - 33, 30, - muzeum
3. Stephanie Laurens, Kuszenie i uległość
4. Stephanie Laurens, Przysięga
5. Stephanie Laurens , Gdy miłość zaskoczy
6. Stephanie Laurens, Poskromienie markiza ===== razem 4x20= 80,- wydawnictwo BIS promocja
7. Diana Palmer, Desperado - 13, 99,-
8. Joanna Krasińska, Dwa światy.
9. Ordynacja Izabelli Czartoryskiej w Gołuchowie --- razem za dwie z przesyłką 33,90
----------
Razem 195,09

WRZESIEŃ
1. Mariusz Olbromski, Dwa skrzydła nadziei - allegro z przesyłką ok. 5 złotych
2. Dziedzictwo duchowe i materialne szlachty podlaskiej od XIX wieku do III Rzeczypospolitej – 10,- muzeum
3. Portrety i wizerunki księżny Marszałkowej - 26 + 7,50 przesyłka = 33,50,- muzeum
4. Zofia Karczewska - Jarkiewicz, Panna Lodowata
5. Jerzy Łojek, Dzieje pięknej Bitynki allegro = za dwie z przesyłką 8,34,-
--------
Razem 56,84

PAŹDZIERNIK
1. Julia Quinn, Jeden pocałunek - 19.90
2. Julie Anne Long, Miłosna kapitulacja - 19.90
3. Sarah MacLean, Przyjaciel z dzieciństwa - 19.90
4. Sarah MacLean, Uwodziciel bez szans - 19.90
5.Grace Burrowes, Tajemnica damy - 19.90 ======= za całość 99,50 (dostawa gratis, wydawnictwo Amber)
6. Kwilecki, Ziemiaństwo Wielkopolskie – 33,- z przesyłką allegro
7. Gillian Avery, Echo dawnych lat. Wspomnienia z młodości w okresie regencji i panowania Królowej Wiktorii - 19,- z przesyłką allegro
8. Lisa Kleypas, Zimowy ślub - z przesyłką 26,50 allegro
9. Joanna Puchalska, Kresowi Sarmaci - z przesyłką 24,44 allegro
10. Julia Quinn, James, Brockway, Najlepsza kandydatka na damę
11. Adrianne Basso, Smak skandalu
12. Adrianne Basso, Skazany na miłość===24,50,-
13. Jude Deveraux, Słoneczko
14. Julie Garwood, Montana== 18,30,-
-------
Razem 245,24

LISTOPAD
1. Eloisa James, Zwierciadło komplementów - 23,59 z przesyłką czytam.pl
2. Sarah MacLean, Trzy twarze damy - allegro z przesyłką 17,84,-
3. Grace Burrows, Marzenia Lady Jenny - allegro z przesypką 20,-
4. Sabrina Jeffries, Gdy wiarołomca powraca - Bonito z przesyłką 28,28,-
---------------
Razem 89,65

GRUDZIEŃ
1. Allien Louise, Wyjątkowe święta lorda Weybourn - z przesyłką 13,45 lidera.pl
2. E. James, Trzy tygodnie z lady X.
3. T. Dare, Póki starczy nam książąt
4. MacLean, Sekretny portret miłości
5. S. Galen Alfabet miłości
6. M. Balogh, Sekretna kochanka ------ wydawnictwo Amber, 95,50,- (przesyłka gratis)
7. Eloisa James, Jej własny książę - 13,73 ,-  czytam.pl
---------
Razem 126,68


--------------
RAZEM   1572,95 
(Nie wiem czy w przyszłym roku zrobię taki eksperyment - to katowanie siebie. Jak  zobaczyłam wynik, to byłam podłamana, to to więcej niż moja miesięczna pensja. nie ma jednak co żałować :) Wszystkie sprawiły mi radość. W końcu jednak wszystkie zakupy zawsze były przemyślane i trafione.



Przyszłość:
        
         Jak zawsze pełna niespodzianek. 
Jestem ogromnie dumna z tego, że mój blog objął patronatem książkę Joanny Jurgały - Jureczki. To nie moja zasługa. Może się okazać, że to pierwszy i ostatni blogowy patronat. Uważam to za wielkie osiągniecie i bardzo się z tego cieszę. Przypominam, że premiera książki 16 stycznia 2017 roku :)





Na koniec:

         Nie wiem jak to możliwe, ale postów w tym roku jest  dwa razy więcej niż w minionym roku. Nie wszystkie oczywiście dotyczą tylko książek.

          Czytanie tego, co chcę, sprawia mi przyjemność. Cieszę się, że znalazłam rownież w sobie odwagę, aby pisać o takich książkach

         Czasu w życiu  jest bardzo mało. W listopadzie i grudniu dowiedziałam się o kilku osobach, które zmarły przed osiągnięciem mojego wieku...  A ile ja go mam? Otwieram więc  nieudolnie oczy...

           Nie warto czytać tego, w czym w ogóle się nie odnajdujemy. Czytajcie, co chcecie nie oglądając się na innych. To wielka satysfakcja i wewnętrzny spokój. Nie krytykujcie tych, którzy znajdują szcście i ukojenie w innego typu książkach. Jeden lubi kryminały, inny lubuje się w fantastyce, jeszcze ktoś inny czyta klasykę czy wyszukuje stare wydania zapomnianych książek lub też tematycznie woli poważniejszą lekturę. Szanujmy wybory czytelnicze. Osobiście wolę szukać w książkach optymizmu, radości, szczęścia. Brutalności, fałszu, zawiści i obłudy wystarczy w rzeczywistym życiu.

                  Dziękuję za wszystkie komentarze, za konkretne słowo i za to, że ciągle tu zaglądacie. Dziekuję za współpracę i wyrozumiałość ze strony wydawnictw. 
                Staram się czytać i pisać ze zrozumieniem, ale zdaję sobie sprawę, że nie zawsze to wychodzi. Za każdy znaleziony bełkot - przepraszam. 


Dobrego Roku!

 

34 komentarze:

  1. Imponujący wpis!
    Życzę z nowym rokiem kolejnych czytelniczych fascynacji, dobrych, mądrych książek. Przede wszystkim zdrowia, bo ono porządkuje nam życie.
    Wszystkiego dobrego!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :)
      Bardzo lubię roczne podsumowania, choć zabierają trochę czasu :)
      Zdrowie najważniejsze, zwłaszcza najbliższych :)
      Wszystkiego równie dobrego.

      Usuń
  2. Pod przedostatnim akapitem podpisuję się wszystkimi kończynami :-).
    Wszystkiego najlepszego w nadchodzącym roku!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że podzielasz moje zdanie :)
      Dziękuję i również wszystkiego dobrego :)

      Usuń
  3. Wow! Masz za sobą naprawdę udany rok :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Wow! Wspaniale! 150 książek!

    Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 151 w czytaniu, więc na Nowy Rok w statystyce :) Zaległe opinie już też w 2017. Dziękuję :)
      Wszystkiego dobrego :)

      Usuń
  5. To chyba jednak zamówię te Zapolską jak tak chwalisz. Zwłaszcza, że widzę że chwalisz słusznie i prawdziwie, bo biografie Austen też z wielką przyjemnością czytałam 😊

    OdpowiedzUsuń
  6. Cóż za wspaniały wynik! Gratulacje i wszystkiego najwspanialszego na Nowy Rok!

    OdpowiedzUsuń
  7. Wspaniałe podsumowanie bardzo udanego roku - tylko pogratulować :)

    "Czytajcie co chcecie, nie oglądając się na innych" - jakże mądre zdanie, pod którym ja również się podpisuję.
    Dodałabym jeszcze od siebie: "i nie musicie się przed nikim tłumaczyć ze swoich wyborów, ani tych wyborów wstydzić"
    Jeszcze raz życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. bardzo dobry dodatek do tego o tych wyborach :)) Podoba mi się :)
      równie wszystkiego dobrego :)

      Usuń
  8. Spisane, policzone jak w sprawozdaniu rocznym!
    Ja bym nie dala rady, choć na takie poukładanie książek w stosy miałabym chęć. Tylko że książki kobiece pooddawałam rodzinie.
    'Poldarki' widzę, widzę, że ciekawe są, ale właśnie dlatego je omijam. No bo jak mnie wciągną, to będę musiAŁA czytać, a potem oglądać. I miesiąc z życia stracony....
    Życzę szczęśliwego Nowego Roku

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prawda? A ile przy tym przyjemności, bo nie o wszystkich książkach piszę. Policzone złotówki wydane przyprawiają o ból głowy :)
      Oj tam, Poldarka polecam całym sercem :) Książki - bo każda kolejna lepsza od poprzedniej - i serial:)

      Usuń
    2. Jak już będę miała czas, to wtedy.

      Usuń
  9. Post przeczytałam w drodze więc na razie napiszę tylko, że jestem pod wrażeniem Twojej poukładane osobowości i Twych lektur i osiągnięć. Szczęśliwego Nowego Roku Beato.
    Jeszcze tu wrócę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja i poukładana osobowość?:))) Dziękuję za dobre słowo :) Dobrego Roku!

      Usuń
  10. Wspaniałości słów drepczącego już u progu Nowego Roku. Wielu zachwycających kartek nasyconych pięknem i mądrością. Wszystkiego najlepszego Beatko!!!

    OdpowiedzUsuń
  11. Jeszcze lepiej byłoby wszystkie dane umieścić w arkuszu kalkulacyjnym. Otworzyłyby się w ten sposób przed Tobą, wspaniałe możliwości dalszej obróbki statystycznej roku 2016 ... :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Arkusz kalkulacyjny? A cóż to takiego? ;) dobrej zabawy nigdy dość; )

      Usuń
    2. Przecież żartowałam :) Wiem, co i jak ;) Wyczułam jednak pewnego rodzaju ironię w pierwszym wpisie :) Pozdrawiam serdecznie

      Usuń
  12. Imponująca ilość lektur i wpisów. W ogólnej tendencji malejącej jesteś chlubnym wyjątkiem. Wspaniale, że lektura sprawia ci taką przyjemność i potrafisz się tym dzielić z innymi. Życzę równie udanego 2017 roku.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, aczkolwiek jako blogowy dinozaur ze Starego pokolenia kiedyś trzeba powiedzieć dość :) wszystkiego dobrego:)

      Usuń
  13. Nie znam wszystkich książek, które przedstawiasz, ale w paru przypadkach mam podobne zdanie.
    Na TAK: "Tajemnica lady Audley" także mnie poruszyła, mam, kupiłam i będę wracać. Pięknie wydana.
    Na NIE: Klimko od Islandii. A fuj! Nie do czytania! Modne, ale przereklamowane. I taki fajny temat jak Islandia zmarnowany.
    Co do MG i ich serii "klasycznej" to mam zdanie ambiwalentne. Wielki PLUS za to, że w ogóle wydają te starocie, zwykle świetne literacko.
    Wielki MINUS za to, że wydają je takim jakimś dziwnym małym druczkiem, do tego są tam zbyt małe (nietypowo małe) odstępy między linijkami, co strasznie męczy wzrok przy lekturze. Byc może to było m. in. powodem, że rzucałam o ziemię kupionymi, moimi własnymi, "Córkami niczyimi"? ;))) "NO NAME" wypożyczyłam z biblioteki, ale oddałam bez czytania. Moim zdaniem (i pań z biblioteki) wydawnictwo powinno wydać te opasłe teksty w dwóch tomach i normalnym drukiem, bo kto to przeczyta? Młody może jeszcze da radę, ale osoba po 40., nosząca okulary do czytania? A w życiu! A te książki chętnie wypożyczają właśnie starsze osoby.
    Może ktoś z MG to przeczyta i weźmie sobie do serca?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że się zgadzamy :)
      Co do wydań książek z MG. Mówiąc szczerze "Córki niczyje czytało mi się bardzo dobrze. Niestety czytając "Armadale" rzeczywiście odczułam dyskomfort. Linijki zaczęły mi się zlewać, a to już nie jest wesoło. W rezultacie ksiązkę czytałam od końca listopada przez kolejne 1,5 miesiąca, pomimo tego, że naprawdę wciągająca. Format mógłby być większy i to już jest większa strona i mogłyby być inne odstępy.
      serdeczności

      Usuń
    2. No właśnie, chodziło mi o "Armadale" z biblioteki. "Córki niczyje" kupiłam, a "Armadale" pożyczyłam i nie udało mi sie jej przeczytać z powodu tego druczku-maczku i małych odstępów. Moje oczy zbuntowały się po paru stronach i oddałam bez czytania. A szkoda, bo lubię Wilkie Collinsa.

      Usuń
  14. Dziękuję za opinie o romansach historycznych. Należę do tych osób z tytułem, które nie powinny się do takich książek przyznawać. Powodzenia w Nowym Roku :-) K.

    OdpowiedzUsuń
  15. wow ! tyle książek przeczytanych w jednym roku ! jesteś dla mnie inspiracją...

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.