26 czerwca 2021

Sarah Penner, Zaginiona apteka.


 

XVIII wiek. W jednym z zaułków Londynu, mieści się ukryta apteka. Kiedyś rzeczywiście pełniła taką rolę, ale od śmierci matki, Nelli przekształciła swoją profesję. W tajemnicy przygotowuje bowiem trucizny na zamówienie. Udostępnia je tylko kobietom, które często nękane przez mężczyzn, pragną w końcu pozbyć się prześladowców. Nell pomaga zdesperowanym kobietom, ale trzyma się pewnych reguł. Trucizny nigdy nie wolno było używać do krzywdzenia innej kobiety, a nazwiska mordercy i jej ofiary muszą być zapisane w prowadzonym przez nią rejestrze aptekarskim.

 


Pewnego zimnego, lutowego wieczoru 1791 roku, Nella czeka na swojego najnowszego klienta. Okazuje się, że to dwunastoletnia Eliza Fanning. Wkrótce narodzi się nieoczekiwana przyjaźń, która uruchamia ciąg nieprzewidzianych wydarzeń. Nelii i kobiety, których imiona zostały zapisane w rejestrze stają w obliczu zagrożenia.

Przenosimy się do współczesnego Londynu, w którym historyczka Caroline Parcewell samotnie spędza swoją dziesiątą rocznicę ślubu. To nie jest szczęśliwy pobyt, bowiem tuż przed wyjazdem kobieta odkryła dowody na niewierność męża. Kiedy znajduje starą, aptekarską fiolkę w pobliżu Tamizy, postanawia podjąć się jej badaniu. Zaczyna zdawać sobie sprawę, że znalazła powiązanie z nierozwiązanymi morderstwami aptekarskimi, które zarejestrowano w Londynie ponad dwa wieki temu. 

Tak zostaje powiązane życie współczesnej nam Caroline z życiem osiemnastowiecznych Nelli i Elizy.

 


Sarah Penner prowadzi narrację dwutorowo: czytelnik raz znajduje się w Londynie końca XVIII wieku, a raz we współczesnym kole czasu. Poznajemy motywy działań podjętych przez Nelli, która wychowała się w aptece, a wszelką wiedzę czerpała od matki. Caroline jest bardzo przywiązana do Jamesa i obecnie rozczarowana jego postawą i swoim wieloletnim zaślepieniem. Świadoma jest tego, że wszystkie jej życiowe decyzje podporządkowane były woli męża. Monotonia zaplanowanego życia i brak spontaniczności wpływa na relacje małżeńskie. Dopiero w Londynie Caroline na nowo odkrywa siebie.

 


To powieść o kobietach i dla kobiet. Mężczyźni odgrywają tu dalszą rolę i nie należą do grupy tych, których należy kochać. Nie rozumiem Caroline, która książki ma spakowane w pudłach i pochowane w piwnicy, bowiem doszła do wniosku, że nic nie dały jej powieści Austen czy Woolf. W czym owe powieści przeszkadzały jej podjąć pracę na rodzinnej farmie, nie mam zupełnie pojęcia. Zainteresowania czytelnicze nie idą przecież w parze koniecznie z pracą. Sytuacja Caroline, jej wiedza dotycząca spraw badawczych są tak samo nierealne, jak Londyn pod koniec XVIII wieku. Brakuje opisów tła obyczajowego i historycznego. Czas przeszły wskazują tylko zastosowane daty graniczne. A mimo to przyznaję, że przeszłość w powieści była dla mnie o wiele bardziej interesująca niż teraźniejszość. Problemy, z którymi boryka się Caroline, ukazane są w sposób powierzchowny i nie wywołują emocji.

 


Mówiąc szczerze, byłam przygotowana na ekscytującą powieść, przygodę i napięcie. Bazując na opisie książki, spodziewałam się tajemnicy i intrygi, mroku, napięcia, pewnego rodzaju magicznego realizmu. Nic takiego mnie nie czekało. A przecież stuprocentową fikcję historyczną można też przedstawić w oszałamiający sposób. Przy zastosowaniu podwójnej osi czasu, zawsze istnieje ewentualność, że jedno z nich może być bardziej przekonujące niż drugie. To zdecydowanie miało miejsce w przypadku debiutanckiej powieści Sarah Penner.

 

 

 

Sarah Penner, Zaginiona apteka, wydawnictwo HarperCollins Polska, wydanie 2021, tytuł oryg.: The Lost Apothecary, tłumaczenie: Artur Ubik, okładka miękka, stron 380.

 

22 czerwca 2021

Lucy Maud Montgomery, Ania z Avonlea - Wydawnictwo Świat Książki.







Lucy Maud Montgomery, Ania z Avonlea, wydawnictwo Świat Książki, wydanie 2021, seria: Ekskluzywna kolekcja klasyki, tłumaczenie: Ewa Łozińska-Małkiewicz, Katarzyna Małkiewicz, oprawa twarda, stron 336.

 

Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza - Wydawnictwo Świat Książki.








Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza, wydawnictwo Świat Książki, wydanie 2021, seria: Ekskluzywna kolekcja klasyki, tłumaczenie: Ewa Łozińska-Małkiewicz, Katarzyna Małkiewicz, oprawa twarda, stron 416.


Świat Książki a Wilga


17 czerwca 2021

Julia Quinn, Propozycja dżentelmena.


          Propozycja dżentelmena opowiada o perypetiach miłosnych kolejnego Bridgertona, młodszego brata Anthonego, drugiego w kolejności urodzenia z ośmiorga dzieci Violetty, a jednocześnie najwyższego z rodzeństwa - Benedicta. Matka tuż przed wyprowadzką z głównego domu Bridgertonów postanowiła wydać bal maskowy. A nuż kolejni synowie stanu wolnego, Benedict i Colin, wybiorą w końcu przyszłe żony? Benedict obecny jest na balu i poddaje się woli matki tańczenia z pannami podpierającymi ściany, tak jak to robi Penelopa Featherington. Nie dociera jednak do panny, bowiem uwagę jego przykuwa zamaskowana dama w srebrnej sukni. Benedict nie poznaje tożsamości damy, ale nie potrafi zapomnieć o niej tak szybko. Podobnie dzieje się z tajemniczą damą, tyle tylko, że ona zdaje sobie sprawę z tego, że jej marzenie nigdy nie zostanie zrealizowane. Sophie Beckett jest służącą i dzieckiem z nieprawego łoża, choć jak wszyscy sądzą, dzieckiem arystokraty. W dodatku wskutek zaistniałych wydarzeń opuszcza Penwood House, w którym mieszka z hrabiną Aramintą i udaje się szukać nowej pracy. Dopiero po dwóch latach przeznaczenie sprawia, że Benedict ponownie wkracza w życie Sophie Beckett, ale cóż, nie poznaje zmienionej dziewczyny, a ta nie chce go wyprowadzać z błędu i z równowagi. Nie jest jednak tak łatwo ukryć prawdziwych uczuć. 

 


         Książkę czyta się jak uroczą opowieść o Kopciuszku, w której biedna Sophie jest wykorzystywana i tłamszona przez wdowę po swoim opiekunie i jej dwie córki (bardziej i mniej zołzowatą). W dodatku wszyscy sądzą, że jest nieślubnym dzieckiem hrabiego. Brać służących postanawia wysłać ją na bal, aby raz zaznała życia, które powinno być jej udziałem. O północy jednak, jak na Kopciuszka przystało, musi opuścić zabawę, aby nic się nie wydało. Prawdziwa gratka i wyzwanie. 

     Araminta jest pełna złych emocji. To kobieta złośliwa, mściwa i pełna agresji, która z dwóch swoich córek, faworyzuje starszą (Rosamunda), a poniża młodszą (Posy). Sophie przez lata cierpliwie znosi zniewagi Araminty. Jest mądra, inteligentna, słodka i pełna godności. Mimo nacisków, nie ma zamiaru przyjąć kuszącej propozycji Benedicta, która wiązałaby się ze zmianą jej stylu życia. 

 


 

         Julia Quinn wykorzystuje w swojej powieści elementy znanej baśni, ale robi to w tonie niesamowicie bajecznym i niezwykle udanym. Bridgertonowie są wspaniałą i kochającą się rodziną, a ich rozmowy są ciepłe, pełne przekomarzania i zawadiactwa. W tle już szykuje się kolejna historia miłosna, która zostanie opowiedziana w czwartym tomie cyklu. Czas więc na przygodę Colina, który w tej powieści zasłużył na miano „idioty”.

 


 

Julia Quinn, Propozycja dżentelmena, wydawnictwo Zysk i S-ka, wydanie 2021, tytuł oryg.: An Offer from a Gentleman, tłumaczenie: Agnieszka Kowalska, Katarzyna Krawczyk, cykl: Bridgertonowie, t. 3, okładka miękka, stron 472.


Bridgerton

  1. The Duke and I (2000)
    1.5 The Duke and I With 2nd Epilogue (2015)

  2. The Viscount Who Loved Me (2000)
    2.5 The Viscount Who Loved Me: The Epilogue II (2006)

  3. An Offer from a Gentleman (2001)
    3.5 An Offer From a Gentleman: The Epilogue II (2009)

  4. Romancing Mr. Bridgerton (2002)
    4.5 Romancing Mister Bridgerton: The Epilogue II (2009)

  5. To Sir Philip,with Love (2003)
    5.5 To Sir Phillip, With Love: The Epilogue II (2009)

  6. When He Was Wicked (2004)
    6.5 When He Was Wicked: The Epilogue II (2009)

  7. It's in His Kiss (2005)
    7.5 It's in His Kiss: The Epilogue II (2006)

  8. On the Way to the Wedding (2006)
    Happily Ever After (2013)

     

    *Okładki amerykańskiego nowego serialowego wydania książek 

    **  Wszystko o Bridgertonach

    *** https://juliaquinn.com/

     

     

11 czerwca 2021

Nora Roberts, Pomyślne wiatry.


 

     Megan O’Riley wraca po latach z dziewięcioletnim synem na wybrzeże, gdzie ma się zająć finansami hotelu Calhounów. Megan nie jest jednak kolejną siostrą Calhoun, bo jak wiemy było ich cztery. Wiele lat temu, jako siedemnastoletnia dziewczyna, miała romans narzeczonym Suzanny. Z narzeczonego, potem stał się mężem naiwnej Calhounówny, a tymczasem zraniona i porzucona Megan wkrótce została samotną mamą. Oczywiście Suzanna dowiaduje się wszystkiego, kiedy jej małżeństwo zaczyna się rozpadać. Jak wiemy i ona znajdzie przystań szczęścia. Po latach Megan wkracza ponownie w życie Suzanny i mimo przeszłości zostaje ciepło przyjęta wraz z synem do tej rodziny. Propozycja i nowa praca przynosi nietuzinkowe wyzwania, bowiem niezrażony chłodnym nastawieniem, Nate Fury, przyjaciel Calhounów, zakochuje się w kobiecie i konsekwentnie dąży do zdobycia jej serca.

       


      Ostatnia część serii była nieskomplikowanym, ale przyjemnym romansem.  Brak tu wiodącej rodzinnej tajemnicy, bowiem historia dotycząca Bianki, została rozwiązana, a hotel został ukończony i otwarty. Mowa jest jednak o bohaterach poznanych w poprzednich częściach i ich relacjach w stworzonych związkach. 

        Wrócę jednak do bohaterów piątej części. Megan ma złe doświadczenia, ale również Nate ma swoją przeszłość. Ta książka opowiada o historii miłosnej, w której pojawiły się problemy z ojcem jej syna. Wygrywa lojalność, miłość i jedność rodziny. Dobra lektura z satysfakcjonującym zakończeniem.

 

 

Nora Roberts, Pomyślne wiatry, wydawnictwo HarperCollins Polska, wydanie 2021, tytuł oryg.: Megan's Mate, tłumaczenie: Julita Mirska, cykl: Siostry Calhoun, t. 5,  oprawa miękka, stron 304.

Nora Roberts, Suzanna.

 


 

             Suzanna to czwarta z kolei powieść dotycząca rodzinnej tajemniczej historii, nad którą pracują siostry Calhoun. Wszystkie mieszkają w starej rezydencji w stanie Maine, która położona jest na skalistym urwisku nad zatoką. Towers robi niewątpliwie wrażenie na przybyszach. Tymczasem trwają prace końcowe nad tym, aby połowa rezydencji została przekształcona w hotel. Wszystkie siostry układają sobie życie przy boku przystojnych wpływowych mężczyzn. Tom czwarty poświęcony jest czwartej z nich, która po nieudanym małżeństwie wraca do Towers wraz z dziećmi. Suzanne Calhoun Dumont pragnie być samodzielna, otwiera więc sklep z kwiatami i zajmuje się nie tylko ich sprzedażą, ale projektowaniem okolicznych ogrodów. 

            


            Tymczasem do miasteczka przeprowadza się były policjant Holt Bradford. Suzanne zostaje wysłana do tego gburowatego samotnika, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat dziadka Holta, a tym samym swojej prababci i być może ukrytych szmaragdowych klejnotów. Holt nie za bardzo wierzy w legendarny romans. Kiedy odnajduje portret Bianki wśród obrazów swojego dziadka i zauważa podobieństwo Lilah do Bianki, oferuje swoją pomoc. Pragnie jednak przede wszystkim upewnić się, że Suzanna i jej dzieci są bezpieczne.

         Zakończenie historii zbliża potomków Bianki i Christiana. Suzanne jest wyraźnie delikatnie kobietą i kochającą matką dwójki dzieci. Holt jest szorstki w manierach i zachowaniu. Jak wiadomo, przeciwieństwa przyciągają się. Na uwagę zasługują interakcje dorosłych z dziećmi, które są bardzo udane we wszystkich powieściach wchodzących w skład serii. Dobra lektura na jeden wieczór.

 

 

Nora Roberts, Suzanna, wydawnictwo HarperCollins Polska, wydanie 2021, cykl: Siostry Calhoun, t. 4, tytuł oryg: Suzanna's Surrender, tłumaczenie: Alina Patkowska, oprawa miękka, stron 270.

5 czerwca 2021

Małgorzata Lis, Wybrać miłość. Powieść o poszukiwaniu prawdziwego szczęścia. - PATRONAT.


           Kuba jest w klasie maturalnej. Jego rodzice stworzyli kochającą i wspierającą się w każdej sytuacji rodzinę, która wierna jest chrześcijańskim zasadom. Wspólne wartości były czynnikami trwałości i rozwoju ich małżeństwa, zwłaszcza w okresach trudnych i stanowiących rodzaj swoistej próby czy testu. Kuba jest najmłodszym z czwórki rodzeństwa. Obecnie stoi na rozstaju dróg. Z jednej strony marzy o studiowaniu architektury, z drugiej myśli o wstąpieniu do seminarium, tak jak jego przyjaciel Kamil. Dodatkowo na zajęciach artystycznych poznaje Olgę, dziewczynę, która zbyt mocno podkreślała swoją urodę, jest obcesowa w kontaktach, ale intrygująca. Początkowo znajomość nie układa się po myśli Kuby, ale chłopak jest uparty i pragnie poznać bliżej fascynującą go dziewczynę. Znajomość nie podoba się jednak rodzicom Kuby. Ich syn jest przecież w klasie maturalnej, to nie czas na dziewczyny, ani na błahostki. Spokój wewnętrzny Kuby burzy przypadkowo podsłuchana rozmowa rodziców.

      Świat Olgi i świat Kuby to zupełnie dwie odmienne bajki, inne środowiska, sposoby wychowania, wpajane zasady i normy. Wzajemne przyciąganie i fascynacja jest jednak znacząca. Nie wszystko jednak ułoży się tak, jak można przewidywać w romansie.  Podejmowane decyzje będą miały wpływ na życie każdego z nich i przyniosą konsekwencje. Kuba i Olga dokonują wyborów, podejmują niezależne strategie działania, trudne, wzbudzające emocje i będące źródłem zranienia i krzyku osobistego sumienia.


     

     Od urodzenia naszych dzieci staramy się wypełniać jak najlepiej rolę mamy bądź taty. Miłość macierzyńska i ojcowska to uczucie niepowtarzalne i szczególne w swoim wymiarze. W miłości tej zawiera się bezwarunkowa akceptacja dziecka, zapewnienie bezpieczeństwa jego rozwoju oraz okazywane wsparcie na każdym etapie jego życia. Łączy się z tym silna więź, emocje, uważność, ograniczone zaufanie, pewna odmiana przyjaźni. Dom rodzinny jest miejscem, w którym dziecko nabywa pierwszych wzorców religijnych. Niektórzy z rodziców, podobnie jak rodzice Kuby, trochę gubią się w postrzeganiu dorastającego dziecka jako zupełnie odrębnej jednostki, która potrafi podejmować decyzje i mieć własne zdanie na dany temat. Potrafią też z wyprzedzeniem zaplanować drogę zawodową swoich pociech, odpowiednio nakierować, zachęcić, ale nie wszystko to musi koniecznie mieścić się w Bożych planach. Dzieci mają prawo do popełniania błędów, słabości, porażki, spełniania marzeń i ambicji, do znalezienia własnej, satysfakcjonującej drogi zawodowej i osobistej. 

      Życie to sztuka wyboru. Jak wybrać, aby wszystkich wokół siebie zadowolić i aby samemu być szczęśliwym. Los człowieka nie jest prosty, lecz składa się z krzywizn. Ciągle schodzimy z właściwiej drogi, aby bocznymi ścieżkami, po zdobyciu kolejnych doświadczeń na nią powrócić. Czasami mamy wrażenie, że życie według chrześcijańskich zasad nas przerasta. Być może emocjonalnie rozbici, być może fizycznie zmarnowani, być może pozbawieni szacunku nawet do siebie. Miało być wspaniale, a jest beznadziejnie. Bóg jednak wie o wszystkim, co może wydarzyć się w naszym życiu. Modlitwą nie zmienimy woli Boga, bo on wie lepiej co jest dla nas dobre. „Przenikasz i znasz mnie, Panie”, śpiewa psalmista (Psalm 139, 1). Bóg nie wymaga od Kuby, aby był doskonały i nie oczekuje, aby spełnił wszystkie wymagania. Należy właściwie rozeznać swoje powołanie. Tym, który powołuje jest Chrystus, a Jego głos można usłyszeć tylko w czasie bezpośredniego spotkania z Nim. Nikt poza Nim nie może nam objawić naszego powołania. W dochodzeniu do prawdy dużą rolę odgrywa własne poznawanie. Przyjaźń z Chrystusem oznacza szczere dążenie do spełniania Bożych przykazań. Kuba w pewnym momencie swojego życia przestał pogłębiać tą przyjaźń, a nawet buntuje się i separuje. Bóg jest zawsze gotowy przebaczyć.

        To powieść o miłości, ale i o determinacji, odwadze, o trudnych moralnie wyborach, o wewnętrznej walce, sumieniu, doświadczeniach, pokorze, zaufaniu ... Fabuła jest dobrze przemyślana, opisy plastyczne, a dialogi interesujące. Jak mieć pewność, że podjęło się słuszną decyzję i że odrzucona opcja może być lepsza niż ta wybrana? Wszystkie podejmowane decyzje w życiu czegoś nas uczą. Przede wszystkim pokory. To bardzo poruszająca powieść, którą polecać należy młodzieży, młodym ludziom, ale również rodzicom.

 

materiały promocyjne wydawnictwa eSPe

 

Małgorzata Lis, Wybrać miłość. Powieść o poszukiwaniu prawdziwego szczęścia, wydawnictwo eSPe, wydanie 2021, seria: Opowieści z Wiary, okładka miękka, stron 464.  

PREMIERA 7 CZERWCA 2021 R.

 

3 czerwca 2021

Diana Palmer, Wyzwolona.


            Clancey ma prawie dwadzieścia cztery lata i od roku pracuje dla Strażnika Teksasu. Biuro mieści się w piwnicy, arogancki szef, Colter Banks, chce się jej pozbyć, ale dziewczyna pragnie za wszelką cenę pracę utrzymać. Po pierwsze to podstawowe źródło jej dochodu, a po drugie to tylko dwie przecznice od domu, więc może drogę pokonywać bez wydawania pieniędzy na środki transportu. Clancey musi bowiem opłacić rachunki, utrzymać nie tylko siebie, ale również młodszego, będącego prawnie pod jej opieką, przyrodniego brata Tada. Ojczym zginął potrącony przez samochód, a o dziadku Daltonie Reedzie, niegdyś szeryfie, nic nie wiadomo było od lat. Pozostała jego gitara i liczne podejrzenia, które snuła Clancey. Jej zakupy sprowadzają się więc do najpotrzebniejszych rzeczy.

      Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie wiadomość od zaufanego przyjaciela, a byłego szefa, Cala Hollistera, mówiąca o tym, że jej syn jej oczyma ma wyjść niedługo z więzienia. Jednocześnie Banks odpowiedzialny jest za ponownie wszczęte śledztwo dotyczące Reeda. Clancey świadoma jest niebezpieczeństwa ciążącego nad nią i Tadem, bowiem to przecież przez nią Morris odsiadywał wyrok. To co zdarzyło się kilka lat temu wpłynęło na zachowanie Clancey i Tada. Dziewczyna zaczyna poszukiwać nowego i taniego mieszkania. Trudno jednak w San Antonio znaleźć coś przyzwoitego, za tak małą kwotę.

      Niespodziewanie z pomocą przychodzi jej szef, Colter. Zaistniałe sytuacje pomagają mu dostrzec sytuację Clancey i jej brata i wpłyną na jego postępowanie. Dziewczyna zacznie go fascynować. Tyle tylko, że z misji w Ameryce Południowej ma wrócić jego dawna miłość, Grace. 

 


 

      To powieść poprawna, ale nie ma tu żadnych wyróżniających się momentów. Clancey jest młoda, ale doświadczona przez los i słabego zdrowia. Jest samodzielna, tak łatwo się nie poddaje i ma ogromne poczucie humoru, mimo wewnętrznych trosk. Banks lubił towarzystwo dziewczyny w pracy i potrafił przekomarzać się z nią w delikatny sposób. Gdy lepiej ją poznał, wspierał ją i pocieszał. Zauważył też, że dziewczyna obudziła w nim inne uczucia. 

     Podczas czytania powieści, miałam momentami wrażenie, że Diana Palmer nie czytała tego co napisała wcześniej, zabierając się za pisanie dalszego ciągu. Świadczą o tym, powtórzone pytania, stwierdzenia w kolejnych rozmowach. W powieści poruszane są kwestie wiary i autorka podkreśla rozróżnienie między wiarą prawdziwą, a tym co często określa się mianem bigoterii, a nawet oszołomstwa, gdzie osoba udziela rad, jak ktoś inny powinien żyć, ubierać się, kogo przyjmować i z kim się spotykać, jak traktować zwierzęta, czy nawet jakie pić napoje. Cieszę się jednak, że kolejna powieść jednej z moich ulubionych autorek amerykańskich została wydana w Polsce. Oczywiście wszystko kończy się HEA.

 

 

Diana Palmer, Wyzwolona, wydawnictwo HarperCollins Polska, wydanie 2021, tytuł oryg.: Unleashed, tłum: Anna Karina Kosek, cykl: Long Tall Texans, tom 51, oprawa miękka, stron 368.