Projekt okładki: Zojka Naumann
Czerwiec 2010
ISBN:978-83-930558-1-4
Liczba stron: 216
Książka Agnieszki Szygendy „kupię rękę” należy do tych pozycji, które zmuszają do głębokiej i sensownej refleksji nad własnym życiem. Takie książki ogromnie lubię, ponieważ nie dość że ich teść wzrusza to jeszcze pozostawia po sobie trwały ślad wewnątrz człowieka. To książka mająca wartość samą w sobie. To opowieść, która odnosi się do rzeczywistości, w jakiej żyjemy.
Główny bohater to Olgierd Szczepankiewicz, trzydziestosiedmioletni zastępca szefa przedsiębiorstwa „Alice”. Zaradny, pracowity, mający za żonę córkę właściciela przedsiębiorstwa. Mimo pieniędzy i osiągnięć jest nadal niezadowolony z życia: niedocenia kochającej żony, którą zdradza; nie spędza czasu z synem, który łaknie ojcowskiej miłości; znudzony rodziną; pełen cichej nienawiści do teścia; ukształtowany przez rodziców nauczycieli. Olgierd jest zmęczony życiem i sfrustrowany. Czas wolny spędza buszując w Internecie. Pewnego dnia natyka się na przedziwną aukcję oferującą rękę na tatuaż reklamowy. Olgierd wpada na szalony pomysł i dokonuje transakcji z Tomkiem potrzebujący gotówki na kontynuowanie studiów. Chłopak szybko się jednak przekonuje, że utrata nawet kawałka skóry za pieniądze ma swoją cenę w życiu. Po pierwszej aukcji następują kolejne. Odmienne od Tomka powody na wystawienie swojego ciała na sprzedaż ma Iga. Dwudziestoczterolatka, kończąca kulturoznawstwo, zaręczona i wpatrzona w mężczyznę swojego życia, łatwowierna, tania siła robocza i kucharka, wystawia swoją tkankę tłuszczową na aukcji dla ukochanego. Zakupu jednak dokonuje tajemniczy Biznesmen.
Nagle jednak dotychczasowe życie Olgierda natrafia na punkt zwrotny. Od tej pory nic już nie będzie takie samo, pieniądze przestaną się liczyć, a mężczyzna zwróci uwagę na inne cenne wartości. Refleksyjne opowieści Izydora wzruszają nie tylko Olgierda. Trzeba mieć czas na rodzinę i na rozmowę z bliskimi. Dobra materialne nie są najważniejsze. Najważniejsze jest czyste serce i sumienie oraz pamięć o swoich korzeniach. Wiedzę, co jest w życiu najważniejsze posiadają przede wszystkim starsze osoby.