Stwierdziłam, że właściwie mam szczęście do dobrych książek, stąd tyle wyborów poniżej. Zazwyczaj wybieram te, które ujmują mnie za serce. Oczywiście pomyłki też się zdarzają, ale jest to w mniejszości. Pod względem czytelniczym to był więc dobry rok, a moja intuicja działa.
Dziękuję, że chce Wam się tu zaglądać :)
Wyróżnienia:
- Eliza Orzeszkowa, Pamiętnik Wacławy - uwielbiam (!); dzięki tej książce odkryłam nową twarz Orzeszkowej w wydaniu polskiej Jane Austen. Znakomite 736 stron drobnym drukiem i chciałoby się jeszcze. Przenosi w przeszłość.
- Bolesław Prus, Lalka - świetna i tyle.
- Małgorzata Gutowska - Adamczyk, Fortuna i namiętności. Klątwa - powieść i to taka, która pod względem historycznym jest nie tyle dopracowana, co dopieszczona. Czekam na Zemstę.
- Agnieszka Wojdowicz, Niepokorne. Eliza.... Niepokorne. Klara - dwie powieści, będzie trzecia, bo to trylogia i w dodatku świetnie przemyślana historia. Niecierpliwie wyczekuję.
- Katarzyna Kwiatkowska, Zbrodnia w szkarłacie - kryminalne zagadki, za których rozwiązanie odpowiedzialny jest Jan Morawski nadal fascynują. Czekam na więcej.
- Rhys Bowen, Pieniądze to nie wszystko - nie mogło zabraknąć w tym zestawie czwartej części przygód Molly, której nadal jestem wielbicielką.
- Tove Jansson, Wiadomość - zbiór opowiadań i świetna skandynawska, nieśpieszna proza. Miodzio.
- Thomas Hardy, Z dala od zgiełku - cudna dziewiętnastowieczna powieść.
- Magdalena Knedler, Pan Darcy nie żyje - wciągająca, absorbująca i błyskotliwa, napisana przez młodą, zdolną i ogarniętą w temacie autorkę. Czego chcieć więcej od powieści?
- Charles Rosen, Styl klasyczny. Haydn, Mozart, Beethoven - monumentalne dzieło o muzyce. Osobiście jestem po dziś dzień zachwycona i ciągle czytam fragmentami. Książka leży na tak zwanym półkowym wylocie.
- Monika Kuhnke, Włodzimierz Kalicki, Uprowadzenie Madonny. Sztuka zagrabiona - interesująca pozycja dla tych, którzy łakną wiedzy na temat zrabowanych bądź zaginionych dzieł sztuki w okresie II wojny światowej. Traktuje również o tych skrzętnie ukrywanych latami.
- Bożena Fabiani, Gawędy o sztuce sakralnej - piękne opowieści o sztuce, to ja zawsze lubię.
- Bożena Fabiani, W kręgu sztuki, Wybór gawęd - albumy z takimiż opowieściami jeszcze bardziej
- Arael Zurli, Wojciech Kossak. Malarz polskiej chwały. - bardzo dobra biografia jednego z Kossaków. Świetnie się czyta.
- Elżbieta Sieradzińska , Cesaria Evora - dla wielbicieli jazzu i głosu Evory.
- Noce romantyków. Literatura - Kultura - Obyczaj, pod red. Anna Rej, Dominika Skiba, Marian Ursel. - zbiór esejów, ale jakich! Koniecznie trzeba wielokrotnie wracać.
- Margareta Strömstedt, Astrid Lindgren. Opowieść o życiu i twórczości. - dla wszystkich wielbicieli twórczości Astrid Lindgren.
Dla dzieci:
- Beata Ostrowicka, Elementarz - od maja do września książka notorycznie, codziennie czytana na życzenie mojemu czterolatkowi. Zaczęliśmy oczywiście od obrazków i dotarliśmy do końca, potem na wyrywki. Niektóre fragmenty znam na pamięć.
- Emilia Dziubak, Rok w lesie - dla mnie hicior tego roku w lekturach dla dzieci. Od dnia otrzymania przesyłki książka jest bezustannie w użyciu (czasami parę razy dziennie, bo wydaje się być do syna "przyklejona"), a mój syn odkrywa zawsze coś innego i znajduje inny sposób na studiowanie ilustracji. Obecnie przechodzimy etap jeżowy (najdłuższy jak do tej pory etap rysiowy mało mnie nie wykończył :)). Boska zabawa w labiryncie i nazywanie zwierząt.
Rozczarowania:
- Kamil Janicki, Damy złotego wieku - moja opinia wyzwoliła niespotykaną dyskusję na blogu. Niektóre wypowiedzi zostały pokasowane przez autorów, ale pozostawiłam te miejsca "ku pamięci" i dla mnie ku przestrodze. Po kilku wymianie zdań (również na fb) zwątpiłam w siebie i w to czy opiniowanie przeze mnie książek ma rzeczywiście sens.
- Anna Marchewka, Ślady nieobecności. Poszukiwanie Ireny Szelburg - dla wąskiego grona odbiorców. Szkoda.
- Diana Gabaldon, Obca - do tej pory nie mogę zrozumieć fenomenu całej serii, bo ja wymiękłam na pierwszym tomie.
- Maja i Jan Łozińscy, W powojennej Polsce 1945-1948. - takie ślizganie się po tematach niekoniecznie związanych z życiem codziennym.
- Charlotte Bronte, Dorota Combrzyńska-Nogala, Chcę wszystko. - kontynuacjom w takim stylu mówię nie.
----------------------- ----------------------------------
To jedynie oczywiście wydania papierowe. Moja statystyka słuchania audiobooków wzrosła, gdy od czerwca chwyciłam za druty :) Dwie pieczenie na jednym ogniu. Nie robiłam zapisków, a co więcej wątpię, aby kogokolwiek to interesowało poza mną. To tylko romans historyczny, ale świetnie przy tym oczka schodzą z drutów :) Z papieru z tego gatunku zrecenzowałam świąteczną Laurens Zimowa opowieść. Jeżeli w takim wydaniu będę czytać ten rodzaj literatury, na pewno będę opiniować. Zagraniczne portale tego gatunku literatury są fascynujące.
Nadal też w miarę możliwości odsłuchuję radiowe audycje Dwójki zwłaszcza: W kręgu sztuki i Jest taki obraz.
Blog robótkowy nadal egzystuje, kto ciekawy może zajrzeć TU.
Dobrego Roku :)
Nadal też w miarę możliwości odsłuchuję radiowe audycje Dwójki zwłaszcza: W kręgu sztuki i Jest taki obraz.
Blog robótkowy nadal egzystuje, kto ciekawy może zajrzeć TU.
Dobrego Roku :)