13 grudnia 2015

Bożena Fabiani, W kręgu sztuki. Wybór gawęd.
Jeżeli ktoś z waszych bliskich kocha książki, a co więcej i sztukę, a nie macie jeszcze żadnego pomysłu na świąteczny prezent, to teraz możecie poddać się filozoficznej głębi wyboru „kupić czy nie kupić”. W kręgu sztuki jest wydaje się adekwatnym wyborem.

spis treści (po kliknięciu w zdjęcie- większy rozmiar)
To książka wydana w solidnej oprawie, na dobrej jakości papierze, z kolorowymi całostronicowymi reprodukcjami obrazów. Jak sam tytuł głosi, złożyły się na nią gawędy autorstwa Bożeny Fabiani, które (być może tak, a być może jeszcze nie) czytaliście (ja tak) i które zostały wydane uprzednio w poprzednich pozycjach. Wyboru dokonała sama autorka i zaznaczyła, że obok starych gawęd pojawiły się jednak trzy całkiem nowe. Każda  z opowieści został poprzedzona krótkim wprowadzeniem, a niektóre obrazy opatrzone zostały refleksjami autorki. Główną rolę odgrywają tu artyści pochodzący Włoch, ale nic w tym dziwnego. Mamy też przedstawicieli sztuki holenderskiej, niemieckiej, francuskiej i hiszpańskiej.


wprowadzenie do opowieści

              Owe trzy nowe gawędy zawarte w albumie to: Michał Anioł i polski papież (ósma), Kilka słów o Melchiorze z Flandrii (trzynasta) oraz Fałszerz Vermeera (osiemnasta). O wszystkich innych gawędach wspominałam we wcześniejszych wpisach dotyczących wydanych książek, więc zatrzymam się krótko na tych nowych.
         Michał Anioł i polski papież jak zaznaczyła sama autorka, to tekst, który został opublikowany w zbiorze esejów Wokół Tryptyku rzymskiego Jana Pawła II pod redakcją ks. A.M. Wierzbickiego w Lublinie (rok 2000, tom 7 Biblioteki Ethosu). Dotyczy pracy Michała Anioła nad Kaplicą Sykstyńską. O Melchiorze z Flandrii czytałam ostatnio w tomie Gawędy o sztuce sakralnej. W albumie, w gawędzie trzynastej dowiedzieć się można o nim nieco więcej. Z kolei ciekawą jest opowieść dotycząca historii fałszerza Hana van Megereena,  który sam przyznał się do tego, że fałszował Vermeera, co więcej musiał to udowadniać, bo nikt mu nie wierzył. Bożena Fabiani zadaje pytanie, jak to możliwe, że krytycy sztuki nie poznali się na fałszerstwie i to nie jednego zresztą obrazu Vermeera.

W kręgu sztuki i Dalsze gawędy o sztuce. Wiek XVII.

        Pozostałe gawędy zawarte w albumie niczym się właściwe nie różnią, choć autorka przyznaje, że tam, gdzie uznała to za konieczne, dokonywała małych skrótów. Gawęda Trzej przyjaciele - twórcy renesansu z tomu Gawędy o sztuce. Dzieła, twórcy, mecenasi (PWN, 2011) w albumie została podzielona na trzy: trzecią (Filippo Brunelleschi), czwartą (Donatello) i piątą (Masaccio). W niektórych przypadkach mamy też zmianę tytułu. Gawęda z tomu Dalsze gawędy o sztuce VI- XX wiek (PWN, 2013) zatytułowana Diego Velazquez - błękitna krew splamiona krwią, w albumie nosi tytuł Diego Velazquez - spełnione marzenia.


To lektura, która powinna zadowolić każdego wielbiciela sztuki. Wspaniałe, szlachetne i pełne uroku wydanie, które cieszy duszę. Warto.
 


Bożena Fabiani, W kręgu sztuki. Wybór gawęd, Wydawnictwo Naukowe  PWN, wydanie 2015, okładka twarda, stron 368.

           Recenzje blogowe Gawęd       

3 komentarze:

 1. Bożena Fabiani znana jest mi przede wszystkim z książki o dworze Wazów.
  Ta książka - pięknie wydana, rzeczywiście nadaje się na prezent. Bardzo pomysłowy spis treści z miniaturkami zdjęć!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam o Wazach, tą niedawno wznowioną "W kręgu Wazów. Ludzie i obyczaje", acz jeszcze nie czytałam. Brakuje mi jeszcze do szczęścia "Życia codziennego na Zamku Królewskim w epoce Wazów".

   Usuń
 2. Mam nadzieję, że moja biblioteka zakupi ten tytuł...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.