31 sierpnia 2018

Sierpniowe.

A mówiłam, że w sierpniu nadrobię? :) Nie doszła jeszcze jedna paczka mojego urodzinowego szaleństwa. Nic szczególnego, odstresowujące, lekkie i przyjemne domowe czytadła. 



Wierna Tobie  od wydawnictwa Dreams
Odważna i zakochana oraz Puchar miłości - zakupy własne



Zakupy poczynione pod namiotem nad morzem, zresztą w tym samym miejscu, co rok temu.



Nauka liczenia od wydawnictwa Nasza Księgarnia
Nieczuły Rozpustnik od wydawnictwa Proszyński i S-ka
Urok późnego lata od wydawnictwa Novae Res


Panny Młode - Jesień oraz Niezapomniane wrażenie od wydawnictwa Dreams


Biegając boso od Alimero
Krótka historia sztuki i Tajemniczy czarny kot od Alma-Press 

[edytowany]

dodaję do sierpniowych:


Rhys Bowen od Noir sur Blanc
reszta pochodzi z własnej urodzinowej paczki zakupowej :) Teraz to już naprawdę koniec "sierpniowych" :)



Początkiem roku szkolnego jestem przerażona, 
życzę więc spokoju i cierpliwości
B.

30 sierpnia 2018

Amy Harmon, Biegając boso.



           Cóż za wspaniała, ciepła, wartościowa, mądra, plastyczna powieść! To obecnie perełka wśród książek z gatunku: romans i New Adult. To również książka, która przynależy również do romansu chrześcijańskiego. 

         Levan, mała miejscowość w Utah. Josie Jensen to nastolatka, która wewnętrznie przedwcześnie dojrzała. Jej nauczycielka muzyki mówi wprost, że mimo, że zewnętrznie jest młoda to już jest staruszką w środku. Odkąd zmarła matka dziewczyny, to ona dbała o domowe potrzeby ojca i trzech starszych braci. Oprócz tego znalazła czas na codzienne lekcje muzyki, studiowanie słownika i czytanie. Gdy ma trzynaście lat poznaje osiemnastoletniego Samuela, który jest w ostatniej klasie szkoły średniej i marzy o wstąpieniu do Marines. Josie i Samuel siedzą obok siebie w autobusie szkolnym. Z czasem nawiązuje się między dwojgiem bohaterów szczególna więź. Josie postanawia pomóc Samuelowi w zrozumieniu literatury angielskiej. Ich autobusowe rozmowy oscylujące wokół książek i muzyki poważnej wzbudzają zachwyt czytelnika i poruszają serce.


            Josie i Samuel mają swoje rodzinne historie. Obydwoje są samotni, inteligentni, cisi, wrażliwi. Mimo różnicy wieku rozumieją się bardzo dobrze. To jednak Samuel zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa ich kontaktów. Chce, aby Josie dorosła. Samuel jest w pół krwi Indianinem Navaho. Nie może dopasować się ani do ludzi mieszkających w rezerwacie, ani do środowiska swego ojca. Nigdy jednak nie zapomni Josie, nawet mimo upływu lat. Ich więź jest silna i może przetrwać wiele...

         Biegając boso to piękna, intensywna, a zarazem subtelna historia o przyjaźni i miłości. Pokazuje silne więzi, jakie łączyły Josie i Samuela, dojrzewanie, ich losy obfitujące w życiowe dramaty, zmiany następujące wraz z upływem lat w ich przyjaźni. Wielką rolę odegrały w ich życiu pasje i marzenia. Mnóstwo tu nawiązań do utworów muzyki poważnej (Mozart, Chopin, Rachmaninov) i klasyki literatury (Wichrowe wzgórza, Dziwne losy Jane Eyre, Otello). Wiele też jest tu analiz fragmentów zaczerpniętych z Biblii, rozmów na tematy dotyczące wiary oraz kultury, historii i obyczajów Navaho. Bohaterowie są wrażliwi oraz pełni oczekiwań i marzeń w stosunku do dalszego życia. Jeśli szukacie pięknej i wciągającej opowieści z dużą dozą miłości, serca, wzruszeń to warto sięgnąć po książkę Biegając boso Amy Harmon.



Amy Harmon, Biegając boso, wydawnictwo Editio Red, wydanie 2018, tytuł oryg.: Running Barefood, tłumaczenie Joanna Sugiero, okładka miękka, stron 344.



Amy Harmon jest autorką bestsellerów, ale mówi o sobie, że jest „zwyczajną żoną i mamą”. Pochodzi z Levan w stanie Utah, opiekuje się swoimi dzieciakami i oczywiście pisze. Pisanie zawsze sprawiało jej ogromną radość, choć pierwsze powieści opublikowała zaledwie kilka lat temu. Jej książki zostały wydane w siedmiu krajach, zdobyły wiele nagród i wyróżnień (Wall Street Journal Bestseller, New York Times Bestseller, Whitney Award, Swirl Award i wiele innych).


https://www.authoramyharmon.com/

28 sierpnia 2018

Kathryn Springer, Katie Ganshert, Beth K. Vogt, Panny Młode – Jesień.



      Wydaje mi się, że to chyba najlepsza część w cyklu Roku Ślubów. Zawiera bowiem trzy krótkie, ale za to bardzo interesujące i wciągające powieści. Trudno zresztą mi się oswoić z myślą, że to już ostatni tom w cyklu i kolejnego nie będzie. Na pewno jednak będę do tych książek z miłą chęcią wracać. 

Wrześniowa Panna Młoda

      We Wrześniowej pannie młodej autorstwa Kathryn Springer poznajemy Annie Price, która od kilku tygodni jest kierowniczką księgarni Książki z górnej półki w małej miejscowości Red Leaf. Syn właścicielki księgarni i jednocześnie zastępca szeryfa, Jesse Kent, nie może uwierzyć, że matka jest tak łatwowierna i pełna ufności w stosunku do obcej osoby. Postanawia bliżej poznać Annie Price i zebrać o niej informacje od kolegów z policji. Jednocześnie w lokalnej społeczności trwają przygotowania do odtworzenia ślubu założycieli miasteczka. Wybór pary młodej jest tylko jeden… bardzo ciekawa perspektywa ujęcia lokalnej społeczności. Jedyny mankament to ten, że wydaje mi się, że Jesse zbyt szybko i zbyt łatwo przeszedł od stanu podejrzliwości do zakochania. 

Październikowa Panna Młoda

      Październikowa panna młoda Katie Ganshert to opowieść pisana w pierwszej osobie. Narratorką jest Emma Tate, która opowiada o chorobie ojca i odnalezionej przez nią Liście życzeń, na której odnalazła zdanie poprowadzić Emmę do ślubu. Jake postanawia pomóc Emmie i zaofiarował się być potencjalnym panem młodym. Nie jest jednak łatwo oszukać najbliższych przyjaciół oraz własne uczucia. To miał być jesienny ślub bez podpisu … Jake jest tu doskonałym bohaterem dla tej historii, a Emma musi zmierzyć się z chorobą ojca. Podobało mi się obserwowanie jak ich spiralna relacja przestaje być przez nich kontrolowana. Atmosfera miasteczka opisana w powieści jest bardzo wiarygodna. 

Listopadowa Panna Młoda

      Sadie J. to trzydziestoletnia bohaterka Listopadowej panny młodej Beth K. Vogt. Jest rozczarowana ciągle nieudanymi związkami i kończeniem związku za pomocą SMSa. Jedynym mężczyzną, z którym ciągle utrzymuje kontakty jest jej długoletni przyjaciel Eric Davis. Sadie marzyła o wyjściu za mąż, miłość do grobowej deski i dzieciach. Nie wie jednak, że ten jedyny mężczyzna jest tuż obok. Eric uświadamia sobie, że jedynym powodem, dla którego  nie mógł wytrwać dłużej w związkach było to, że serce oddał już dawno swojej przyjaciółce. Zabawna miłosna historia, która rozwija się między bohaterami, która jednocześnie jest ujmująca i pełna delikatności. 

R
cykl Rok Ślubów w całości :)

     To trzy, niezwykle urokliwe historie miłosne, które zostały utrzymane w jesiennym klimacie. Wszystkie koncertują się na uczuciach, posiadają ciekawe linie fabularne i sympatycznych bohaterów. Znaleźć w nich można odniesienia do wiary i poszanowania dobrych wartości. To romantyczne opowieści relaksujące, czyste, zabawne i optymistyczne. Dodać trzeba jeszcze czar i plastyczne opisy małych miejscowości. No cóż, mam słabość do takich książek, więc polecam bezwarunkowo.



Kathryn Springer, Katie Ganshert, Beth K. Vogt, Panny Młode – Jesień, wydawnictwo Dreams, wydanie 2018, tytuł oryg: Autumn Brides, tłumaczenie: Joanna Olejarczyk, cykl: Rok Ślubów, t. 4, oryg. A Year of Weddings, okładka miękka, stron 352. 

27 sierpnia 2018

Lisa Kleypas, Nieczuły rozpustnik.



     Nieczuły rozpustnik (oryg.: Cold-Hearted Rake) to pierwszy tom kolejnego bestsellerowego cyklu Ravenels autorstwa Lisy Kleypas. Anglia wiktoriańska, rok 1875, czas wielkiej rewolucji przemysłowej, gdy główną rolę zaczynają odgrywać fabryki, a uprawa roli przestaje być dochodowa szczególnie dla tych właścicieli, którzy hołdują starym tradycjom. Nota bene to Hampshire, ojczyzna Hathaways i lorda Westcliffa. Trzy miesiące po śmierci dalekiego kuzyna Theo, Devon Ravenel zostaje niespodziewanie zadłużonym hrabią i właścicielem między innymi zrujnowanej rodowej rezydencji w Eversby Priory. Wraz z dwudziestoczteroletnim bratem Westonem przyjeżdża na wieś, aby zobaczyć posiadłość, którą pragnie jak najszybciej sprzedać. Tyle tylko, że w majątku mieszka młoda wdowa po Theo - Kathleen, Lady Trenear, córka irlandzkiego para i właściciela stadniny w Glengariff oraz trzy siostry Theo: dwudziestojednoletnia Helen i dziewiętnastoletnie bliźniaczki: Cassandra i Pandora. Na zmianę decyzji Devona o sprzedaży majątku niewątpliwy wpływ ma nie tylko poczucie honoru, ale i inteligentna oraz temperamentna Kathleen, która od początku uważała go za nikczemnika i hulakę.  Mimo to zostaje w rezydencji i przyjmuje rolę przyzwoitki nad trzema siostrami, które Devon planuje wprowadzić w towarzystwo tuż po zakończeniu żałoby. 


       Przejęcie tytułu i Eversby Priory miało niewątpliwie wpływ na życie Devona i jego brata Westa. Do tej pory codzienność ograniczała się jedynie do zabawy, hulanek i swawoli. Z nudów i braku jakichkolwiek przedsięwzięć i wytyczonych celów West nie stronił od opilstwa. Gdy jednak postanawia pomóc bratu i wyjechać na parę tygodni z Londynu do wiejskiej rezydencji Ravenelów, aby dokonać przeglądu gospodarstw dzierżawców, szybko odnajduje się w nowej roli. W dodatku zaprzyjaźnia się z Kathleen i trzema siostrami. Okazuje się zabawnym, pracowitym i interesującym mężczyzną. 

    Kathleen jest szorstka, niezależna i wychowana w szacunku wobec obowiązujących konwenansów. Devon postanawia wbrew wszystkiemu podjąć wyzwanie: zadbać o dzierżawców, zdobyć młodą wdowę i wydać nie mające posagu trzy siostry za mąż. Oboje są sfrustrowani, irytujący i złośliwi wobec siebie. Kleypas operuje gładkim i jednoczenie kuszącym humorem. Bliźniaczki: Pandora i Cassandra są nieokiełznane, swawolne, gadatliwe, pełne dziwactw i kreatywności. Z kolei starsza od nich Helen jest nieśmiała i spokojna. Wszystko zmienia się wraz ze świąteczną niefortunną wizytą Rhysa Winterborne’a, właściciela sklepu towarowego w Londynie. Wydaje się być w tej powieści rodzajem bajronicznego bohatera. 

      Jest wzruszająco, zabawnie i romantycznie, choć nie jest to opowieść spektakularna i zapierająca dech w piersiach. Przez większość powieści Kathleen i Devon kłócą się i jakoś nie jestem z nimi zbyt mocno związana. Ich postacie zarysowane zostały w sposób indywidualny i realistyczny. Razem nie stanowią zbyt mocno spójnej całości. Może się jednak to zmienić w kolejnych tomach. Autorka ciekawie zarysowała jednak następne wątki, które powinien oczekiwać czytelnik w powieściach (Helen i Rhys czy cyniczny Weston).

     Bardzo lubię książki Lisy Kleypas pisanych w gatunku romansu historycznego. Autorka posiada niezwykły talent przenoszenia czytelnika w czasy, gdy mężczyźni stoją, gdy dama wchodzi do pokoju, podróż koleją należy do magicznych, a zakupy w sklepie można traktować jako ekscytującą przygodę. Książki Lisy Kleypas działają ożywczo jak poranna kawa. 




Lisa Kleypas, Nieczuły rozpustnik, wydawnictwo Prószyński i S-ka, wydanie 2018, tytuł oryg.: Cold-Hearted Rake, tłumaczenie Janusz Ochab, cykl: Ravenels, t. 1 (oryg.: Ravenels #1), okładka miękka, stron 424.



Cykl Ravenels:

1. Cold-Hearted Rake  - (Polska 2018) Nieczuły rozpustnik.
Devon Ravenel + Kathleen, lady Trenear 
2. Marrying Winterborne.
Lady Helen Ravenel + Rhys Winterborne
3. Devil in Spring. 
Lady Pandora Ravenel + Gabriel, Lord St. Vincent
4. Hello Stranger. 
Dr. Garett Gibson + Ethan Ransom
5. Devil's Daughter. 
Phoebe, lady Clare + Weston Ravenel