18 października 2016

Winston Graham, Jeremy Poldark.


Jeremy Poldark Winstona Grahama to trzeci tom Dziedzictwa Rodu Poldarków, który po raz pierwszy został wydany w roku 1950. Jak do tej pory odnoszę wrażenie, że każda następna książka z cyklu jest lepsza od poprzedniej. Jeremy Poldark nadal bowiem utrzymuje napięcie w czytelniku wywołane w poprzednich częściach. Tych emocji w powieści jest wiele, fermentują, kłębią się, kipią, eksplodują. Winston Graham ujmuje niezwykłą wrażliwością i zastosowaniem w słowach palety barw. To mniej więcej tak, jak obserwujemy twórczość Michała Anioła. Tu żadne słowo nie jest zbędne i nie jest zmarnowane. Przywołane są za to kornwalijskie widoki smagane wiatrem, spienione wyobrażenia fal, urokliwe zatoki kryjące się między skałami, wygląd miasteczek i biednych, górniczych wsi.


Jest jesień 1790 roku. Od styczniowych wydarzeń minęło parę miesięcy. Właśnie zbliża się termin rozprawy Rossa Poldarka w Bodmin oskarżonego o podżeganie do zamieszek i grabież statków. Jest bowiem rodzina, której szczególnie zależy na uznanie Poldarka za winnego. To niebezpieczni i przebiegli Warlegganowie. W tym samym czasie mają odbyć się w Bodmin wybory do parlamentu. W miasteczku pojawiają się tłumy gości, rządnych politycznych sporów, szukających wrażeń lub też chcących przyjrzeć się pracy sądu, który nie obraduje przecież codziennie. Przyjeżdża również Demelza i towarzysząca jej Verity, pojawia się Francis i dwudziestosześcioletni lekarz Dwight Enys. Każde z nich w innym nastroju, o innym stanie duszy, z innymi wewnętrznym problemami.


Ross jest rozbity wewnętrznie zarówno osobistym nieszczęściem jak i klęską w świecie finansowym. Chce jednak wygrać dla Demelzy. Nie wie jednak do końca jeszcze, jak wielkim jest szczęściarzem. Powieść ponownie nie daje jednoznacznej odpowiedzi. Demelza zdolna jest do wielkich poświęceń i kolejny raz staje przed wyzwaniami. Jej podejście do życia i zdrowy rozsądek wzbudzają zachwyt w czytelniku. Jest niezwykłą bohaterką tej sagi. Zdaje sobie sprawę, że serce męża nie jest jej całkowicie oddane, że jest jeszcze piękna Elizabeth Chynoweth mieszkająca w Trenwith. Kolejne Boże Narodzenie wzbudza rozpacz Demelzy. Ross jest przecież mężczyzną. Nieporozumienia między Rossem i Demelzą narastają. A mimo to Demelza rozkwita jak kwiat, jak ptak zrywający się do lotu. Nie jest jednak w stanie jeszcze rozłożyć skrzydeł.

Francis z kolei nie może zapomnieć tego, czego dokonał w minionym roku. Nie potrafi sobie wybaczyć. Jego rozterki wewnętrzne doprowadzają niemal do tragedii. Verity jest szczęśliwa z Andrew, ale pełna obaw wobec spotkania z pasierbami. Jest jeszcze ciężar śmierci Karen dźwigany przez młodego doktora, który codziennie mija przecież dom Marka. 


Winston Graham w znakomity sposób wprowadza nowych bohaterów. To między innymi sir John Trevaunance, Unwin i młodziutka, choć nie głupiutka, osiemnastoletnia Caroline. Po raz kolejny też bardzo dobrze mamy opisane tło historyczne. Winston Graham nawiązuje do ówczesnych wydarzeń we Francji, przedstawia różnice między wigami a torysami, charakteryzuje nieludzkie warunki bytowania niższych warstw społeczeństwa i życie uprzywilejowanej klasy społecznej- arystokracji i tych, co mają pieniądze. Na przykładzie bohaterek nadal pogłębia opis życie ówczesnej kobiety, które zależne jest od ojca, brata, wuja czy męża. Jest jedna w większości ich akceptacja i przyzwolenie. Autor opowiada jak było, nie korzysta z osławionego feminizmu, pokazuje bohaterki prawdziwe. Winston Graham tworzy zresztą zestaw bohaterów skomplikowanych, mających wady i zalety, borykających się z własnymi problemami i dokonywanymi wyborami. Przedstawia ich relacje, przyjacielskie lub mające wymiar toksyczny, lojalność i jej brak. Po raz kolejny pokazuje, że światem rządzą pieniądze. 

Jeremy Poldark to bardzo dobra kontynuacja sagi.Winston Graham, Jeremy Poldark. Powieść o Kornwalii w latach 1790-1791, wydawnictwo Czarna Owca, wydanie 2016, tytuł oryginalny: Jeremy Poldark, przełożył: Tomasz Wyżyński, cykl: The Poldark Saga (dziedzictwo Rodu Poldarków), tom 3, oprawa miękka, stron 360.The Poldark Saga - wersja polska
1. Ross Poldark.( 2016)
2. Demelza. (2016)
3. Jeremy Poldark.(2016)
4. Warleggan.
5. Czarny Księżyc.
6.Cztery Łabędzie.
7. Fala gniewu.
8. Przybysz z morza.
9. Taniec młynarza.
10. Puchar miłości.
11. Pogięta szpada.
12. Bella Poldark. 

28 komentarzy:

 1. Wspaiały blog, gratuluję :) Będę tutaj zaglądać, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaintrygowałaś mnie twórczością pana Winstona, chętnie się z nią zaznajomię.
  Pozdrawiam serdecznie- strefawyobrazni.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy ktoś wie kiedy wydadzą "Czarny Księżyc"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. już wiadomo 15.02. 2017 roku :)

   http://www.czarnaowca.pl/literatura_obyczajowa/czarny_ksiezyc,p923139135

   Usuń
 4. Mam już pierwszą część na półce/niestety nie przeczytałam jej jeszcze/ od pierwszej serii serialu w telewizji.Nie sadziłam ,że jest więcej tomów tej powieści,już je zamawiam.I biorę się do czytania może uda mi się wyprzedzić III sezon w tv :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słyszałam, że III sezon miał być w maju w BBC, ale sądzę, że znów będzie jednak bliżej jesieni :) Spokojnie więc :)Każda część jest lepsza od poprzedniej - dla mnie to fenomen :)Winston Graham pisał jednak Sagę wiele, wiele lat, a nie czynił tego w rok czy dwa, jak obecnie czynią to pisarze. Udanej lektury :) Pozdrawiam

   Usuń
  2. Czy ktoś wie kiedy zostanie wydane kolejny VI tom?

   Usuń
 5. Witam. Kiedy będzie t. 6 Cztery Łabędzie bardzo proszę o odpowiedz jak ktoś wie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze nic nie słychać, jak będę wiedziała, dam znać :)

   Usuń
  2. Mam informację od wydawnictwa, że "Cztery łabędzie" planują wydać 10 maja :)

   Usuń
  3. BARDZO DZIĘKUJĘ :) to już powinnam się brać za czytanie t.5 , bo czeka na moje zainteresowanie :)

   Usuń
 6. Historia Poldarków, coś niesamowitego ! uwielbiam :*
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Już jest�� kończę właśnie czytać

  OdpowiedzUsuń
 8. Fala gniewu za ok 60 dni��

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, już też sobie zapisałam, a w domu czekają "Cztery Łabędzie" do czytania :)

   Usuń
 9. Zaczynam 7 tom i jestem zakochana w tych książkach wie ktoś kiedy 8tom się ukarze?? Takie czekanie to wielkie męki:((

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w połowie "Czterech łabędzi" (czytam parę książek za jednym zamachem), siódmy też mam :) Niestety nie wiem kiedy "8".
   pozdrawiam

   Usuń
  2. 17.01.2018, Czarna Owca !!!!!!!!!!!

   To ósma powieść osadzonej w malowniczej Kornwalii sagi rodu Poldarków. Kornwalia, rok 1810. Rodzina Poldarków oczekuje powrotu Rossa z armii Wellingtona walczącej w Portugalii. Kiedy Jeremy ratuje przybysza z morza, ich uporządkowane życie ogarnia chaos. Przybycie Stephena Carringtona odmieni życie Poldarków. Zwłaszcza dla Clowence i Jeremy’ego, dorosłych już dzieci Rossa i Demelzy, wydarzenie to stanie się kluczem do nowego świata – pełnego miłości, ale i niebezpieczeństw.

   Usuń
  3. Kiedy kolejny tom? Wiadomo już coś?

   Usuń
 10. kiedy Taniec młynarza bo juz nie mam co czytac:( uzaleznia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No nie wiem, mnie zacięło na "czterech Łabędziach", ale kupuję dalej :)

   Usuń
  2. Wydawnictwo Czarna Owca
   Data wydania 04.04.2018, Taniec młynarza

   Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.