25 października 2016

Lisa Kleypas, Zimowy ślub.Zimowy ślub (The Devil in Winter) to trzecia część cyklu Wallflowers Lisy Kleypas, która jest bezpośrednią kontynuacją Jesiennego zauroczenia. W momencie, bowiem, gdy kończy się druga część, od razu zaczyna się trzecia. Wielce byłam, więc zadowolona, gdy po odłożeniu Jesiennego zauroczenia zaczęłam czytać  Zimowy ślub. Dobrze się stało, że drugą część, mimo, że zakupioną od razu po premierze, zostawiłam na tak zwane „potem”.

Zdesperowana Evangeline Jenner, ta bardzo nieśmiała, zastraszana przez wychowującą ją rodzinę, jąkająca się panna, zjawia się późnym wieczorem w domu lorda Sebastiana St. Vincenta. To zaledwie dwa tygodnie po wydarzeniach mających miejsce w Jesiennym zauroczeniu. Sebastian jest rozgoryczony nie tyle pokrzyżowaniem swoich zamiarów przez Westcliffa, ale przede wszystkim własnym zachowaniem i niegodziwym postępowaniem. Dodajmy do tego, że mimo, że jest spadkobiercą książęcego tytułu, dzięki niefrasobliwości swojego ojca, znalazł się w kiepskiej sytuacji finansowej. Wyjściem jest jedynie poślubienie bogatej panny i przejęcie jej posagu. Propozycja Evie to niemal dar niebios i St. Vinncent z ochotą go przyjmuje. Dziwi się jednak sobie, że w ogóle nie zwrócił uwagi na Evie. Zimowa podróż do Gretna Green zapoczątkuje wewnętrzną przemianę wicehrabiego. 


St. Vincent ma niechlubną przeszłość. Zbyt atrakcyjny, zbyt zuchwały w postępowaniu, zazwyczaj uroczy i zabawny, uchodził za libertyna, rozpustnika i osobę pozbawioną życiowych ambicji oraz jakichkolwiek skrupułów. Podejmuje głupie decyzje, ale nie jest jednak zupełnym egoistą. Tego, czego dopuścił się w Jesiennym zauroczeniu trudno byłoby wybaczyć. Nie łatwo jest też zrozumieć, w jaki sposób nieśmiała, rudowłosa Evie, córka właściciela jaskini hazardu Ivo Jennera, mogłaby zawładnąć jego sercem. A jednak… Małżeństwo zawarte z rozsądku przyniesie nie jedno wyzwanie i nie jedną niespodziankę.


W tej części również pojawiają się pozostałe paprotki: Annabele, Daisy i Lillian oraz panowie: Westcliff i Hunt. W tle zaś rozwijająca się działalność klubu dla mężczyzn. Ten, kto czytał już cały cykl Rodziny Hathaway, pozna w Zimowym ślubie  dwudziestopięcioletniego Cama Rohana pracującego u Jennera. Intrygujący osobnik i rzeczywiście jako bohater zasłużył na osobny cykl. 


Tak jak w poprzednich częściach cyklu, dialogi są zabawne i mądrze skonstruowane. Autorka potrafiła pokazać wewnętrzne przemiany bohaterów oraz etapy budowania związku. Kleypas nieco więcej niż w poprzednich częściach poświęca uwagę fizycznej bliskości. Na koniec dodam jedynie, że ogóle nie wiem, co autorka wymyśliła dla Daisy. Jest tylko jakaś namiastka zapowiedzi, aczkolwiek w Zimowym ślubie siostra Lillian również ma swój epizod. To teraz w oczekiwaniu na Skandal in Spring...
Lisa Kleypas, Zimowy ślub, wydawnictwo Prószyński i S-ka, wydanie 2016, tytuł oryginalny: The Devil in Winter, tłumaczenie Teresa Komłosz, cykl Wallflowers, tom 3, okładka miękka, stron 336.0.5 Again the Magic (2004)
3.     The Devil in Winter (2006) - Polska: Zimowy ślub (2016) Evangeline Jenner + lord Sebastian St. Vincent
4.     Scandal in Spring (2006)
5.   A Wallflower Christmas (2008)

8 komentarzy:

 1. Czytałam dwie pierwsze części i muszę powiedzieć, że wciągnęły mnie w swoją historię. Trzecia jeszcze przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 2. czy wiadomo kiedy będzie przetłumaczona czwarta część?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic jeszcze nie wiem, ale to zapewne przyszły rok :)

   Usuń
 3. Kiedy można liczyć na premiere czwartej cześci??? Mamy juz prawie luty...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W zapowiedziach lutowych na pewno nie ma.Również czekam :)

   Usuń
 4. "Wiosna pełna tajemnic" --- zapowiedź na 21.03 2017 :)))

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.