24 października 2016

Lisa Kleypas, Jesienne zauroczenie.Jesienne zauroczenie ( It Happend One Autumn) to drugi tom cyklu Wallflowers autorstwa Lisy Kleypas. Zdjęcie powyżej zostało wykonane tuż po zakupieniu książki, stąd też kwitnąca jeszcze lawenda.  Wówczas jednak książkę odłożyłam na półkę, bo co ma jesień do lata? Jak się okazało, zawsze mam intuicję, ale o tym napiszę przy omawianiu kolejnego tomu z cyklu. 

O ile w Sekrecie Letniej Nocy poznaliśmy wszystkie cztery paprotki, czyli panny podpierające ściany na przyjęciach i balach, o tyle wiedzieć trzeba, że każda z części poświęcona została dokładniej jednej z nich. To piękna Annabelle, temperamentna Lillian, romantyczka Daisy i bardzo nieśmiała Evie. Przyjaciółki, a każda z nich zupełnie inna. W Jesiennym zauroczeniu poznajemy miłosne perypetie Lillian i lorda Marcusa Westcliffa. Warto jednak podkreślić, że książki przenikają się pod względem treści i zachowany jest rozkład czasowy całego cyklu.


Jest rok 1843. Minęły dwa miesiące od ślubu Annabelle i Simona Hunta. Wszyscy spotykają się po raz kolejny w posiadłości Stony Cross Park należącej do Westcliffa. Goście będą przebywać w rezydencji i trwonić czas na przyjemnościach około miesiąca. Wśród nich znalazły się wszystkie paprotki wraz z rodzinami oraz długoletni przyjaciel lorda, słynący z marnej reputacji St. Vincent. Młode panny Bowman bardzo dobrze wykorzystują wolny czas już pierwszego dnia grając ze stajennymi w palanta. Przyłapuje je na tym Marcus, ale ku zaskoczeniu dziewcząt, przyłącza się do zabawy. Lord zainteresowany jest starszą siostrą Bowman. Od momentu, gdy zobaczył ją dwa miesiące temu na swojej łące w pantalonach (tom1), nie może właściwie o niej zapomnieć. Jego zdaniem dziewczyna jest niewychowana, nie przestrzega konwenansów i za nic ma towarzyskie normy. Ulega więc wszystkiemu, co prowadzi do zguby rozumu. 


Lillian dzieli się wrażeniami doznanymi za żywopłotem ze swoimi przyjaciółkami. Mimo, że na zewnątrz reprezentuje postawę rozwydrzonej pannicy, to wewnętrznie ulega urokowi Marcusa. Nie wierzy jednak w czyste intencje lorda, bowiem twierdzi, że wszystkiemu winne są perfumy jakich używa. Wychowała się jako dziecko właściciela fabryki mydła i przez lata kształtowała talent wyodrębniania składników zapachowych z różnych kompozycji. Perfumy, jakie otrzymała jeszcze w Londynie podczas wizyty w jednym ze sklepów, uznaje za afrodyzjak. A jaka będzie prawda?

Lillian jest uparta, samodzielna, zadziorna, zuchwała, uszczypliwa i zazwyczaj mówi, co myśli. W końcu jest Amerykanką wychowaną w zupełnie odmiennych warunkach niż angielskie dziewczęta. Marcus wydaje się być arogancki, zbyt poważny i za bardzo dbający o przestrzeganie zasad. Połączenie tych dwóch charakterów, osób o zupełnie odmiennych żywiołach, to niemal mieszanka wybuchowa. Każda rozmowa prowadzi do kłótni, aczkolwiek rośnie innego rodzaju emocjonalne napięcie. Marcus zdaje jednak sobie sprawę, że Lillian to najgorsza kandydatka na żonę. Młoda kobieta z kolei widzi Marcusa jako apodyktycznego, snobistycznego, nadętego arystokratę. Mimo to, mają ze sobą wiele wspólnego. 


W tle rodzącej się miłości mamy interesujące rozmowy panów (Marcusa, Saint Vincenta, Simona i Shawa) na temat kobiet, dziewcząt na temat panów i rodziców, którzy mają odmienne priorytetowe plany wobec swoich dzieci. W powieściach Kleypas nikt nie jest idealny. W Jesiennym zauroczeniu każdy z bohaterów ma na swoim koncie popełniony błąd, a już jeden z nich będzie go zapewne żałował w następnej części cyklu.


Lisa Kleypas, Jesienne zauroczenie, wydawnictwo Prószyński i S-ka, wydanie 2016, tytuł oryginalny: It Happened One Autumn, tłumaczenie: Agnieszka Myśliwy, cykl: Wallflowers, tom 2, okładka miękka, stron 390.

cykl Wallflowers

0.5 Again the Magic (2004)
1.    Secrets of a Summer Night (2004) – Polska: Sekrety letniej nocy (2016) Annabelle Peyton + Simon Hunt
2.     It Happened One Autumn (2005) - Polska: Jesienne zauroczenie (2016) Lillian Bowman + lord Marcus Westcliff
3.     The Devil in Winter (2006)
4.     Scandal in Spring (2006)
5.   A Wallflower Christmas (2008)
 

3 komentarze:

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.