4 czerwca 2010

Donna Jo Napoli, Uśmiech Lisy.

Tłumaczenie: Grzegorz Komerski
Tytuł oryginału: The Smile
Oprawa: miękka
Data wydania: kwiecień 2010
Liczba stron: 350
ISBN: 978-83-7686-010-7

Powieść historyczna, która przenosi nas do Florencji w czasy Leonarda da Vinci. Bohaterką jest trzynastoletnia szlachcianka Elisabetta mieszkająca z rodzicami w okolicach Florencji. Elisabetta jest jedynaczką, a jej najbliższą przyjaciółką i powierniczką jest Silvia, córka zarządcy posiadłości jej ojca. Młodziutka dziewczyna uczy się gotować od swojej matki, uwielbia przyrodę i ani myśli jak na razie wychodzić za mąż i to bez miłości. Wybór męża przez rodziców jest jednak nieuchronny. Tym bardziej, że rodzice myślą o wydaniu balu z okazji urodzin Elizabetty. Pewnego dnia będąc we Florencji dziewczyna poznaje Leonarda da Vinci, a za jego pośrednictwem Giuliana pochodzącego z najznamienitszego rodu Medyceuszy. Między młodymi zawiąże się niewidzialna nić porozumienia, przyjaźni , a z czasem miłości. Niestety nie będzie tak cukierkowato. Wkrótce w wypadku zginie matka Elizabetty, ojciec w ciągu roku poślubi drugą kobietę, a Lisa zamiast oddawać się towarzyskiemu życiu przez kolejne dwa lata będzie opiekować się i prowadzić dom ojca i macochy. Po za tym w samej Florencji nastąpią radykalne zmiany. Niektórzy z członków wielkich rodów, w tym Medyceuszy zostaje wygnanych z miasta, a pod wpływem surowych kazań Savonaroli wybucha tumult. Drogi Lisy i Guliana rozejdą się, ale czy na zawsze?

Historia miłości ukazana na tle wydarzeń w renesansowej Florencji. Autorka nawiązuje do historycznych faktów z życia miasta. Wspaniale opisuje życie codzienne wyższej warstwy we Florencji, jak i mieszkającej na obrzeżach miasta. Nawiązuje do życia ponad stan, zbytku, oszustw i zaciągania przez bogatą szlachtę długów. Ukazuje zasady obowiązujące w życiu codziennym: wybór męża przez rodziców, zamążpójście za o wiele starszego mężczyznę, często szybkie wdowieństwo i ponowne małżeństwo, mnogość posiadania dzieci, życie bez miłości i namiętności. Odnajdziemy tu również liczne odniesienia do wybitnych dzieł malarstwa i architektury. Książka, w której fikcja jest świetnie wpleciona w rzeczywistość. Czy  Mona Lisa może mieć coś wspólnego z opowiedzianą historią? Nigdy się tak naprawdę nie dowiemy. Prawdą jest jednak, że Leonardo w ostatnich latach życia głosił o portrecie pewnej damy z Florencji wykonanym na zlecenie Giuliano de' Medici. A w roku 1550 Vasari napisał "Leonardo namalował dla Francisco del Giocondo portret żony Mony Lisy".

Książka zarówno dla młodzieży jak i osób dorosłych. Przybliża czytelnikowi epokę renesansu i zmusza go do większego zainteresowania się tą epoką. Bardzo przyjemna lektura.

7 komentarzy:

 1. Lubię renesans, więc chętnie przeczytam. Dodaję do listy ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. ojoj lubię takie powieści..

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeżeli tło historyczne jest dobrze odmalowane i porządnie skomponowana fabuła - to warto się zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 5. WItaj
  Ale mam ochotę na ten kąsek!
  przeogromnie lubię takie klimaty
  pozdrówka
  iwona

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi interesująco, ale nie wiem czy wystarczająco dla mnie. Na jakiś czas postanowiłem darować sobie powieści historyczne. Chociaż może być nieźle...

  OdpowiedzUsuń
 7. Warto, dużo historii i faktów:)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.