8 czerwca 2010

A.B. Międzyrzecki, Rok Barona. Niebezpieczne Przypadki Ekipy z "Siódemki".

Kwiecień 2010
ISBN: 978-83-61867-06-7
Liczba stron: 328
sensacja 

Jest to pierwsza powieść, jaką czytałam opowiadająca o członkach mafii na gruncie polskim. Głównym bohaterem jest młody gangster Baron, który pnie się po szczeblach mafijnej drabiny. Poznajemy jego żonę akceptującą wykonywane zajęcie męża, które przynosiło zresztą wysokie dochody oraz jego mafijnych kolegów. Baron ma również dwójkę dzieci. Po za tym mimo prawie idyllicznego pożycia małżeńskiego i poczucia winy Baron nie stroni wcale od innych kobiet. Czytelnik ma możliwość wejrzeć w świat mafii, skrywane sekrety jej członków, mafijne powiązania, świat oszustw, wszelkich szachrajstw, przestępstw. To ludzie, którzy prowadzą tak jak Baron podwójne życie. Z jednej strony większość z nich chce kiedyś uwolnić się od mafijnej rodziny nieczystych rozgrywek i pragnie prowadzić uczciwe Zycie obywatela, z drugiej jednak strony jest uzależniona od mafii, czuje strach przed ludźmi postawionymi wyżej w hierarchii. To świat alfonsów, sprzedawców narkotyków na szeroką skalę, ludzi ściągających haracze za ochronę agencji towarzyskich i restauracji w mieście, prostytutek, kanciarzy i płatnych zabójców. Mimo długoletniego związku z mafią Baron tak do końca nie jest pewny, komu ufać.

Krąg gangsterów będących pod opieką Barona spotyka się w klubie „Siódemka”. To miejsce o szczególnym klimacie, bo większość spotykających się tu ludzi zna się od wielu lat, w większości razem rozpoczynali swoje przestępcze drogi kariery. Tu zawierane są układy i następują rozliczenia między członkami. Wszyscy tak jak Baron mają swoje pseudonimy. Ludzie nie tylko pracują ze sobą, ale również się lubią, a co najważniejsze dla Barona, tworzą zgraną grupę. Pewnego dnia Baron zostaje zastępcą Cisa, który musi na jakiś czas wyjechać za granicę. Od tej pory Baron pełni funkcje szefa i z dnia na dzień dowiaduje się czegoś więcej o ludziach wokół.

Powieść na pewno czytelnika nie zanudzi. Wartka akcja, dobrze skonstruowane dialogi i ukazanie twardego, męskiego świata to atut tej książki. Oczywiście jak to w męskim świecie język powieści nasycony jest powiedzonkami i wulgaryzmami. Po za tym warto zaznaczyć, że mamy tu do czynienia z próbą ukazania gangsterskiego świata od podszewki. Poznajemy portrety psychologiczne bohaterów, którzy mają wyrzuty sumienia i mafijne wewnętrzne powiązania. Okazało się również, że polska mafia to dobry temat na powieść.

Dla tych, co chcą przeżyć przygodę w towarzystwie polskich gangsterów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.