10 czerwca 2010

Frederick Burnaby, Wyprawa do Chiwy.

seria: podróże Retro
ISBN /ISSN: 978-83-7506-403-2

Oprawa: twarda
stron: 348
Rok wydania: 2010
Data wydania: 2010-04-13

Książka została wydana w serii „ Podróże Retro” i jak każda pozycja z tej serii zasługuje z pewnością na uwagę. Autorem jest Frederick Gustaw Burnaby, który żył w latach 1842 – 1885 i był angielskim podróżnikiem i żołnierzem. Jego plany podróży konno do Chiwy zaczął realizować w roku 1875. Chiwa to miasto nad rzeką Amu-Darią, które od 1873 roku była pod władzą Rosji, a od XVI wieku pełniła rolę stolicy Chanatu Chiwańskiego. Chiwa została zamknięta przez Rosjan dla ruchu turystycznego. Toteż Burnaby był osobą raczej niepożądaną na terytorium Rosji. Relacja Burnaby’ego z wykonanego zimą na przełomie 1785 i 1786 zadania dotarcia do Chiwy napisana przez niego po powrocie do Anglii, szybko zyskała rozgłos. Dzięki wydawnictwu Zysk i S-ka również polscy czytelnicy mogą się zapoznać z owymi zapiskami.

Autor przenosi czytelnika żyjącego w XXI wieku do przeszłości. Dzięki stylowi i językowi mamy wrażenie, że znaleźliśmy się w wieku XIX. Książka opowiada o wyprawie Fredericka Gustawa Burnaby, która odbyła się bez zgody zwierzchników, którzy nie godzili się na tak ryzykowne przedsięwzięcie angielskiego żołnierza. Mimo to Burnaby dzięki zajmowaniu wysokiej pozycji na angielskiej drabinie społecznej, bez większych przeszkód uzyskiwał podczas podróży potrzebną pomoc. Autor przejechał ponad tysiąc mil zmagając się ze śnieżycami, ogromnymi pustkowiami, brakiem koni i aprowizacji. Ponadto rosyjska biurokracja nie ułatwiała podróży upartemu Anglikowi. Co i raz wymagane były stosowne opłaty czy dyplomatyczne rozmowy. Frederick Gustaw Burnaby świetnie opisał rosyjską mentalność, zwrócił uwagę na brak higieny, jakiejkolwiek edukacji wśród okolicznych mieszkańców, zacofanie, zanik moralności. Oprócz tego czytelnik może dowiedzieć się m.in. o zwyczajach Kirgizów, Arabów, Cyganów, Turkmenach a przede wszystkim o Chiwańczykach.

Warto zwrócić uwagę na tło historyczne, panujące stosunki między Anglią a Cesarstwem Rosyjskim oraz opisy mijanych miejscowości krajobrazów. Z książki dowiadujemy się o świecie, który już nie istnieje. Oprawa graficzna książki piękna: stare ilustracje ryciny oraz fotografie są dopełnieniem treści. Na końcu i na początku odnaleźć można również mapy ówczesnej Azji. To nie tylko relacja, ale swoisty rodzaj przewodnika i pamiętnika z podróży.

Książka idealna na prezent oraz dla wielbicieli wspomnieniowych zapisków i podróżników. 

5 komentarzy:

 1. Ta seria mnie zaciekawiła, cała w ogólności.

  OdpowiedzUsuń
 2. Seria naprawdę jest interesująca:)

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo zachęcająca recenzja - zwłaszcza, że lubię takie książki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie przeczytałam! Jestem zachwycona!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.