Tytuł oryginału: But Inside I’m Screaming
Seria: Powieść psychologiczna
Seria: Powieść psychologiczna
Rok pierwszego polskiego wydania: 2010
Rok pierwszego wydania: 2003
Liczba stron: 368
Rok pierwszego wydania: 2003
Liczba stron: 368
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-238-4410-5
Bohaterką powieści jest Isabel Murphy, która jest dziennikarką w dużej stacji telewizyjnej. Pewnego dnia mając relacjonować specjalne wydanie wiadomości na żywo o śmierci księżnej Diany, nie potrafi wydusić z siebie żadnego słowa. Ku rozpaczy realizatorów programu, Isabel nie nie potrafi dojść do siebie. Czuje jedynie paniczny i obezwładniający strach. Jest jednak na tyle przytomna, aby wziąć zwolnienie. Po nieudanej, kolejnej, próbie samobójczej, dzięki namowom lekarza prowadzącego Isabel postanawia zgodzić się na leczenie w klinice psychiatrycznej. Tu poznaje i zaprzyjaźnia się z ludźmi, którzy w życiu doznali przykre doświadczenia a ich umysł nie potrafił powrócić do normalnego funkcjonowania i stabilizacji. Dzięki terapii Isabel powoli odkrywa przyczyny swojego postępowania i nieradzenia sobie w życiu. Czytelnik poznaje przeszłość Isabel dzięki zastosowaniu retrospekcji wcześniejszych wydarzeń. Autorka konsekwentnie odkrywa przed czytelnikiem kolejne odsłony życia kobiety: jej toksyczne relacje z matką, zaborczym mężem i wiecznie nieobecnym ojcem alkoholikiem. Często wraca do jej dzieciństwa, młodości i drogi kariery dziennikarskiej. Warto zaznaczyć, że poznajemy również myśli Isabel.
Autorka nie skupia się jednak jedynie na historii Isabel. Czytelnik poznaje wstrząsające fakty z życia pacjentów szpitala psychiatrycznego. Uczestniczy z zajęciach grupowych i indywidualnych. Elizabeth Flock nie kreśli nam przyszłości pacjentów, co się stanie z nimi po wyjściu ze szpitala. Tak jest również w przypadku Isabel. Czytelnik sam musi sobie ją dopowiedzieć. Mamy za to obraz kobiety po trzydziestce, która w wirze rozwijającej się kariery, zapomina o normalnym egzystowaniu. Nie ma również czasu na ratowanie małżeństwa, a jej stosunki z mężem z dnia na dzień ulegały pogorszeniu i nieuchronnie prowadziły do dramatu. Swoje smutki topi w alkoholu. Nie ma w tym życiu miejsca na dzieci. Liczy się praca i pieniądze. Jest to obraz kobiety zagubionej, poszukującej akceptacji i zrozumienia. Przyczyn zewnętrznych jej prób samobójczych autorka przedstawia nam wiele, ale czy jednak w postępowaniu bohaterki również ich nie znajdziemy? Książka, której treść warta jest przemyślenia.
Elizabeth Flock jest mocno związana z południem Stanów Zjednoczonych. Tam często bywała w dzieciństwie a potem studiowała na Uniwersytecie Vanderbilta w Nashville w stanie Tennessee. Wkrótce po otrzymaniu dyplomu rozpoczęła pracę w magazynie "Vanity Fair". Potem było San Francisco, gdzie pisała sprawozdania do magazynów "Time" i "People". W "Time" wiele z jej tekstów umieszczono na pierwszej stronie. Przez pięć lat była reporterem prasowym, potem rozpoczęła pracę w telewizji jako sprawozdawca dla 24-godzinnej sieci kablowej. Pracowała również dla kanału informacyjnego CNBC oraz była korespondentem telewizji CBS.
Powieść „Krzyk ciszy” była jej debiutem literackim i została entuzjastycznie przyjęta przez krytykę i czytelników. Przetłumaczona na sześć języków sprzedała się w nakładzie ponad ćwierć miliona egzemplarzy.
Czaję się na te książkę jakby powiedział mój 4-letni kuzyn :)
OdpowiedzUsuńwłaśnie w tamtym tygodniu do mnie dotarła ze Świata Książki i już się jej doczekać nie mogę, na razie stoi na półce, bo inne plany czytelnicze zrealizować muszę ..
OdpowiedzUsuńJa też się czaję - tak samo jak 4-letni kuzyn Tuchy :)
OdpowiedzUsuńMam tę książkę, tylko jeszcze nie mam czasu, aby po nią sięgnąć. Ucieszyłam się jednak widząc twoją tutaj recenzję... :)
OdpowiedzUsuńpozdrawiam serdecznie i słonecznie :)
dziękuję:) przeczytać trzeba:)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie