23 czerwca 2010

Janusz Ekiert, Chopin wiecznie poszukiwany.

Data wydania: kwiecień 2010
Liczba stron: 121
gatunek: muzyka, album
Wymiary: 233 x 295 mm
ISBN: 978-83-7495-792-2

Wspaniały album poświęcony historii Międzynarodowemu Konkursowi Pianistycznemu im. Fryderyka Chopina. Obecnie konkurs jest organizowany przez przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Dzięki albumowi wydanemu przez Wydawnictwo MUZA, czytelnik może zaznajomić się z samą ideą konkursu, która pojawiła się już w roku 1927 i prześledzić rozwój konkursu od tego roku aż po rok 2005. Konkurs oczywiście nie odbywał się w okresie II wojny światowej, a jego odrodzenie nastąpiło w roku 1949. Autor skrzętnie ukazuje sytuację polityczną, jaka panowała w Polsce w momencie danego konkursu. Wymienia znamienitych gości jak podczas XII Konkursu królową Hiszpanii Zofię i królową Belgów Fabiolę. Prezentuje plakaty reklamujące konkursy. Zwraca również uwagę na odmienne emocje i nastroje, które towarzyszyły konkursom. Wymienia nowości np. w XII Konkursie wprowadzono utwór obowiązkowy Impromptu Fis-dur, którego publiczność słuchała w III etapie czternaście razy.

Jest to również kronika rywalizacji wielu setek uczestników konkursu. Czytelnik ma możliwość poznać laureatów i wyróżnienia przyznawane w poszczególnych konkursach, a także skład obradującego jury. Poznaje charakterystyki młodych pianistów, którzy właśnie podczas konkursu rozpoczynali swoje światowe kariery. Autor zwraca uwagę na najsubtelniejszych pianistów, tych, którzy potrafią zaintrygować ciekawym kolorem brzmienia, tych, którzy interpretowali utwory Chopina w tradycyjny sposób, tych, którzy czynili to w sposób twórczy. Po za tym poznajemy również wyniki jury, które budziły kontrowersje i oburzenie wśród publiczności. Przykładowo podczas VIII Konkursu w 1970 roku burzę w prasie, demonstracje w filharmonii i na ulicy wywołała wiadomość, że wśród finalistów nie ma Jeffreya Swanna, który zauroczył publiczność techniką i wyobraźnią muzyczną. Poznajemy również portrety uczestników, którym nie przyznano żadnej nagrody. Ivo Pogorelić po występie na X Konkursie, pominięty przy rozdziale nagród, stał się jednak błyskawicznie gwiazdą światowych sal koncertowych i jednym z najdroższych pianistów.

Chronologii opisywanych wydarzeń towarzyszą piękne fotografie, na którym znajdujemy uchwycone chwile na koncertach, uczestników, kury, uśmiechnięte twarze po koncertach w kuluarach. To książka, przy której czytaniu można usłyszeć brzmienie chopinowskiej muzyki. Wspaniała pozycja na prezent i obowiązkowo dla miłośników muzyki Chopina do domowej biblioteczki.

3 komentarze:

 1. To chyba coś dla mojej mamy :)
  p/s Piękny szablon! Wszyscy zmiany ostatnio wprowadzają :)

  OdpowiedzUsuń
 2. nie szaleję jakoś specjalnie za Chopinem, ale lubię historię jego życia , a i dzieła chętnie wysłucham ... jakbym taki album dostała od kogoś w prezencie to bym się nie obraziła :). Sama raczej nie zakupię, bo takowe lubią być bardzo drogie, a tyle do kupienia, że ho ho :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tucha dziękuję:)

  Virginio, ja w przeciwieństwie do Ciebie, od lat lubuję się w Chopinie. Nie jestem maniaczką, ale lubię słuchać jego utworów.

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.