19 czerwca 2010

Krzysztof Kąkolewski, "Popiełuszko. Będziesz ukrzyżowany".


ISBN: 978-83-7506-523-7
gatunek: Reportaż
data wydania: 09-06-2010
wymiary: 145x205 mm
oprawa: miękka
liczba stron: 278

To książka, która analizuje i odkrywa na nowo fakty zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki i kulisy śledztwa i procesów. Opiera się na cyklu reportaży publikowanych w "Tygodniku Solidarność" w 1996 roku, wzbogaconym o nowe informacje oraz materiał zdjęciowy. Autor rozpoczął swoje pisanie w roku, 1984 kiedy to w jego ręce dostał się ponad sześćsetstronicowy tom zatytułowany „Proces o zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki” wydany w Toruniu nielegalnymi sposobami. W czasie lektury i robienia notatek, Kąkolewski znalazł się pod silnym wrażeniem wykrytej przez siebie luki w procesie i materiale dowodowym. Doszedł do wniosku, że wszystko, co podano do publicznej wiadomości o tej zbrodni, czerpano od oskarżonych, wysoko wyszkolonych oficerów tajnej komunistycznej policji politycznej, którzy sami siebie oskarżyli o dokonanie mordu i opisali jego przebieg. Takie informacje od razu można było uznać za mało wiarygodne. Wobec tego Kąkolewski zaproponował analizę procesu jednemu z pism wychodzących poza zasięgiem cenzury i oczywiście spotkał się z odmową. Dopiero po wielu latach, doszedł do wniosku, że należy ogłosić nową koncepcję, która podważała wersję wydarzeń przyjętych na procesie toruńskim.

W książce autor znakomicie ukazał sytuację panującą w latach 80. w okresie PRL-u. Dokonuje analizy również okrągłego stołu i początku lat 90. Porusza kwestie morderstw na księżach: Niedzielaku, Suchowolcu i Zychu. Zajmuje się również osobami prowadzącymi śledztwo i proces w sprawie zbrodni ks. Jerzego Popiełuszki. Podkreśla, że śledztwo w sprawie morderstwa na księdzu Jerzym prowadzili ci sami ludzie, którzy kazali go inwigilować, podsłuchiwać, podrzucać mu fałszywe materiały dowodowe, urządzać prowokacje. Współmordercy prowadzili śledztwo przeciw innym współmordercom, którym kilka dni wcześniej wydali odpowiednie rozkazy. Autor próbuje również przedstawić ostatnie godziny życia Popiełuszki: analizuje chwile porwania, męczeństwo i tortury.

Książka, która porusza serca i sumienia. Bardzo dobrze napisana lektura z gatunku reportaży i literatury faktu. Autor ukazuje zabójstwo księdza Jerzego jako część bezdusznego planu zlikwidowania Kościoła w Polsce. Nawiązuje również do planów dotyczących zamachu na papieża Jana Pawła II. To książka, które każe pamiętać.

***

Ogłoszenie ks. Jerzego Popiełuszki błogosławionym Kościoła katolickiego odbyło się 6 czerwca 2010 w Warszawie na placu Piłsudskiego. Mszy świętej beatyfikacyjnej przewodniczył abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, który w imieniu papieża Benedykta XVI odczytał akt beatyfikacyjny.

Wspomnienie liturgiczne bł. Jerzego Popiełuszki obchodzone jest 19 października.4 komentarze:

 1. Byłem na Mszy beatyfikacyjnej. Niezapomniane przeżycie. Pewnie wkrótce pochłonę niezliczoną ilość książek dotyczących życia Popiełuszki. Jeszcze się wzbraniam przed filmem, ale wątpię, żebym długo wytrzymał :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno wrażenia miałeś niesamowite:)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie skończyłam czytać tę książkę i muszę przyznać, że jestem pod ogromnym wrażeniem analizy wszystkich faktów i bardzo prawdopodobnych tez postawionych w niej. Świetnie, teraz po latach, widać jak ówczesne władze zamydliły oczy całemu społeczeństwu podając informacje o przyczynach zbrodni i samym morderstwie ks. Jerzego. A to wcale nie było takie łatwe... Jakiś czas po rozpoczęciu lektury, musiałam ją odstawić i przeczytać coś lżejszego, bo miałam jeden wielki mętlik w głowie. Ale teraz wszystko ułożyło się w całość tych puzzli i w 100% wierzę w podane twierdzenia pana Kąkolewskiego.
  Szczerze polecam.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.