2 czerwca 2010

Emily Diamand, Okup drapieżców.

okładka: miękka
tłum.: Liliana Fabisińska
ISBN: 978-83-259-0211-7
wydanie: 2010
stron: 452

Nie bez przyczyny książka Emily Diamand została zwycięzcą konkursu „The Times” na najlepszą książkę fantasy. Autorka stworzyła, bowiem mało dotąd znany świat w książkach dla młodzieży. Akacja powieści rozgrywa się w roku 2216, na terenie Anglii. Tyle, że znany mam współcześnie kraj, nie funkcjonuje należycie. Nie ma królowej ani króla, jest jedynie premier, który ma władzę jedynie nad ostatnimi dziesięcioma hrabstwami na południu Anglii. Londyn, Cardiff, Birmingham i dalej na północ to tereny należące do Większej Szkocji. Po wodach natomiast grasują drapieżcy, którzy żyją z grabieży i wymuszania okupów. Po za tym Londyn jest pod wodą, domy są w opłakanym stanie i niebezpiecznie jest poruszać się samemu po tym mieście. Myli się jednak ten, że ludziom żyjącym w takim świecie żyje się doskonale. Otóż nie! Jest to świat bez komputerów, telewizorów, telefonów, które zostały masowo zniszczone. Techniką interesują się jedynie mieszkańcy Większej Szkocji, natomiast ci, którzy zamieszkują Ostatnich Dziesięć Hrabstw żyją w ubóstwie, utrzymują się z rybołówstwa, ich domy są bardzo skromne, nie mają prądu, gazu i innych nam znanych udogodnień życia. To również świat, gdzie trzynastoletnie dziewczęta wydaje się za mąż.

W takim świecie została wychowana trzynastoletnia Lilly, która ku zazdrości innych, stała się posiadaczką morskiego szarego kota. Lilly uważała się za szczęśliwą dziewczynkę, która miała woje marzenia. Pewnego jednak dnia jej wioska zostaje zaatakowana przez drapieżców, babcia Lilly zamordowana, a córka premiera zostaje porwana. Mieszkańcy wioski zostają oskarżeni przez premiera o konszachty z drapieżcami, drapieżcami większość mężczyzn wcielona do służby. Lilly postanawia sama wyruszyć na ratunek zaginionej dziewczynki z niezwykłym okupem. Pomysłowo planuje swoją wyprawę, a po drodze poznaje chłopca Zepha należącego do rodu drapieżców.

Książka bardzo wciągająca. Nie sposób się przy niej nudzić. Szybka akcja, wspaniale wykreowany świat przyszłości i ludzi dorosłych, niebezpieczeństwa mrożące krew, wzbudzają ciekawość. Czytelnik obserwuje wydarzenia zarówno oczami Lilly jak i Zepha. Mamy tu wiec podwójną narrację. Emily Diamand napisała świetną książkę, o tym do czego może doprowadzić władza, jak ważna jest Ziemia i przyroda i że zawsze powinniśmy stać po stronie dobra. Bardzo dobra proza młodzieżowa.


4 komentarze:

 1. hihi, dobra proza młodzieżowa brzmi groźnie, ale i tak myślę, że warto się zapoznać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. czemu groźnie?:) Tak poważnie, dawno nie czytałam tak dobrej książki dla młodzieży.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi interesująco.

  Fajnie, że o niej napisałaś, bo bardzo lubię od czasu do czasu przeczytać sobie coś dla młodzieży (a najlepiej, żeby to było dobre), a o tej książce jakoś jeszcze nie słyszałam. Będę się rozglądać. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ysabell dziękuję za miłe słowa:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.