25 stycznia 2015

Biblioteka domowa AD 2015.

Tak mnie naszło.

Wróciłam do postów związanych z moją biblioteczką i jakoś rozczuliłam się. Niektórych książek już nie mam, a inne pojawiły się i na dobre zagościły na półkach. Stwierdziłam, że fajnie byłoby ponownie uwiecznić swój księgozbiór, który powoli składa się z tych książek, co powinien. Być może nastąpią w nim ponownie zmiany, jakaś książka się pojawi, inna zniknie. Tyle, że po upływie ponownie kilkunastu miesięcy znów pewnie rzewnie będę spoglądać na starsze zdjęcia i pomyślę, że warto było zarejestrować coś, co jest płynne. W większości są to książki przeczytane i bardzo mi bliskie. Są jednak również pozycje, które czekają na swój czas.

Wybaczcie dodatkowe akcesoria na półkach, ale przeto, że biblioteka w salonie, to dzieci też sobie roszczą pretensje do miejsca.

Zamiarem moim było zrobić ów fotograficzny felieton w sposób szczegółowy, stąd też taka liczba zdjęć.  Lubię wiedzieć, co jest na półkach. A może ktoś z Was również pokaże w taki sposób swoją bibliotekę domową?

Wszystkie zdjęcia zostały wykonane w dniach 23-25 stycznia 2015 roku.  
Zdjęcia systemem: segment - góra w dół - kolejny segment.

w całości
za zegarem

to, co zasłonięte

to, co zasłonięte po lewej

to, co zasłonięte po prawej
to, co zasłonięte po prawej


to, co zasłonięte
55 komentarzy:

 1. Ło matko jedyna ile książek! ja mam jeden regał i to jeszcze nie w pełni "zapchany" Mega kolekcja!

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj! Westchnęłam sobie :) Ile tu piękności książkowych! Masz niesamowite zbiory, wśród których dopatruję się wielu znanych mi, lubianych i posiadanych książek. Wypatrzyłam album "Francuska grafika rokokowa", który mam, ale i "Pałace i dwory Kresów", który chętnie bym obejrzała.
  Półeczki historyczne, z pamiętnikami i biografiami szczególnie mnie zaciekawiły.
  Mieszkanie wśród takich skarbów musi być przyjemne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Album o pałacach kresowych ostatnio nawet przeglądałam ( kresowe wyzwanie mnie natchnęło). Jest cudny! Tak, uwielbiam swoje książki :)

   Usuń
 3. Jak widać, nie tylko Maria Janion ma swoją pieczarę... kilka z tych tytułów mam,a le jeszcze więcej bym z tych półek pościągała - zwłaszcza Miłosza :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Imponująca kolekcja ;)
  Choć jak widzę ten "bałagan" :) Ale to tylko moje umiłowanie do porządków i ścisłej systematyki w układaniu książek, więc się nie przejmuj :)
  Ogólnie mnóstwo interesujących książek, aż mnie natchnęło by odświeżyć zdjęcia własnej biblioteczki, która cierpi na niedobór regałów i nadmiar tytułów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jaką systematykę preferujesz? Dla mnie mój układ tworzy swoisty porządek. Fotografowałam systemem segment, góra w dół.

   Usuń
  2. Domyślam się, że jest w tym sens i logika :) I może słowo "bałagan" jest nieco na wyrost :)
   U mnie decydujący jest autor, a książki układam gatunkowo, następnie krajem pochodzenia autorów. Choć przy ostatnim przeksiążkowieniu regałów, niestety musiałam nieco zmienić układ książek...

   Usuń
  3. u mnie jest połączenie wg np. ulubionych powieści, sztuki, na samym dole największe albumy, biografie, religia etc.

   Usuń
 5. historyczne!!! mega swietne pozycje.... marzę o takich regalach, bo poki co mam jeden gdzie na kazdej polce ksiazki poupychane w 3 rzedach ze sama nie wiem juz co mam... i tylko patrze aż co runie.. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mary przecież ja z wykształcenia i z zamiłowania historyk :)
   Szerokie półki - tak właśnie się kończy. U mnie też szeroko, ale dlatego, że na dole chciałam mieć jeszcze szuflady na papierzyska.

   Usuń
 6. Imponujący zbiór i pięknie wyeksponowany..chętnie bym się wprosiła, by z nim poobcować.....
  Dojrzałam sporo książek, które chętnie bym u siebie widziała i kilka takich, które sama mam.
  Taki sam aniołek pilnuje mojego zbioru.
  Ja już pokazywałam swój, ale u mnie jest bałagan, który musi wpierw zniknąć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A linka wrzucisz, bo nie pamiętam kiedy to było.

   Usuń
  2. http://natanna-mojezaczytanie.blogspot.com/2013/11/pierwsza-odsona-mojego-bibliotecznego_21.html
   http://natanna-mojezaczytanie.blogspot.com/2013/11/kolejna-odsona-bibliotecznego-baaganu-i.html
   http://natanna-mojezaczytanie.blogspot.com/2014/06/ksiazki-w-moich-pokojach-to-to-co-mnie.html

   Niestety książki w głównej biblioteczce są w dwu rzędach, a chciałabym by tak nie było. Czekam na nowy regał, ale to jeszcze potrwa.

   Usuń
  3. Dziękuję, jak mi pójdą spać to zajrzę :)

   Tak, ja teraz już się nauczyłam, wolałabym węższe półki, takie na szerokość jednej książki

   Usuń
 7. Z przyjemnością pobuszowałam w twoich zbiorach; podkradłabym Szekspira, biografie, a już Vasari - to moje marzenie, już już miałam zakupić na alegro i coś mi przeszkodziło. no i Biografia Londynu mi się marzy. Może i ja za jakiś czas pokażę moje zbiory, choć nie są one tak bogate jak twoje, to jednak kupiona dwa lata temu biblioteczka już prawie całkiem zapełniona.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Vasari w tomach przytachany z biblioteki z "półki do wzięcia", acz bez tomu 4 i 5. Ale za to mam też wydanie z l.50. XX wieku te jasne, kupione za studenckich lat w antykwariacie.

   Bardzo ciekawa jestem Twojej biblioteczki i będę czekała na fotografie :) Moja jest z sierpnia 2011.

   Usuń
  2. Właśnie zamówiłam na Allegro Vasariego :) to też twoja zasługa, że właśnie teraz. W mojej bibliotece nie ma półki do wzięcia- jaka szkoda, choć z drugiej strony u mnie zaraz zabraknie półek do zapełniania.

   Usuń
  3. To inspiruję niby ?:) Zaraz sprawdziłam, czy są oddzielnie tomy do mojej serii. nawt przystępne ceny. Musze zadbać o ten tom 4 i 5 :)

   Usuń
 8. Łoo matko, ile tego masz! Strasznie Ci zazdroszczę, ja nie mam nawet połowy tych zbiorów :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To na przestrzeni lat. Gdyby biblioteka była stała, a nie płynna, to z pewnością byłoby więcej, więcej...

   Usuń
 9. Piękna biblioteczka :) Może dałabyś się namówić na napisanie czegoś o książkach dotyczących XVIII i XIX wieku? Jakaś lista ciekawych tytułów? Widzę u Ciebie trochę pozycji, których nie znam, niektórych nie widać na zdjęciach zbyt dobrze, a przyznam, że chętnie bym uzupełniła swoją biblioteczkę o więcej książek dotyczących zwłaszcza ciekawych postaci kobiecych z tego okresu. Mam np. "Panią na Puławach" i chciałabym więcej :)
  Poza tym miło się ogląda na cudzych półkach wiele znajomych tytułów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spróbuję taka utworzyć :) Zresztą samej mi się przyda w kwestii - co mam, czego nie mam, a co powinnam mieć lub co powinnam w końcu przeczytać. Niektóre bowiem leżą odlożone na "potem".

   Usuń
 10. WOW zazdroszczę. Ja w domu mam tylko jedną maleńką półkę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ależ dobroci. Czy dobrze odczytuję, że Twoja biblioteka nabiera zamierzonej formy dzięki nowym tomom Bronte, Gaskell i Prousta? A ten Tołstoj to co: biografia czy jakiś zbiór dzieł? Mam nadzieję, że nie jestem za wścibska, widok takich pólek zawsze wzmaga moją ciekawość.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taaaak, bo ja z tych wielbiących tamte czasy, choć Poustem to ja się wielce nie ekscytuję. może jednak nadejdzie jego czas :)
   Jeśli chodzi o tą białą ksiązkę "Tołstoj..." to jest to zbiór krytycznych szkiców literackich na temat jego twórczości. M. in. pisze Maria Dąbrowska.

   Usuń
 12. Ależ cudne zbiory! Można oglądać po kilka razy, i za każdym odkryje się coś innego ;-). Padma ma rację, przyjemnie jest zobaczyć na cudzych regałach coś, co się samemu czytało albo posiada :-).

  OdpowiedzUsuń
 13. Tak, wyszukiwanie "swoich" tytułów na cudzych półkach to największa frajda dla bibliofila :) Super post na niedzielę! Taki... prezentowy - zrobiłaś nam wszystkim uciechę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też to jakoś pasuje do niedzieli :) dziękuję:)

   Usuń
  2. O, to prawda! Właśnie na tym się przyłapałam - szukam wspólnych punktów, książek, które mam i lubię. To właściwie taka bibliofilska gra na spostrzegawczość ;)
   Piękny prezent dla pokrewnych dusz, bez wątpienia!
   Życzę dalszego pięknego rozwoju i niech to nieustannie będzie dla Ciebie radością.

   Usuń
  3. Wierzę, że jakbyś pokazała swój zasób ksiązek, na pewno miałabym tak zwany "opad szczęki" i byłby dla mnie wielce inspirujący.

   Usuń
  4. Moje zbiory są niestety rozproszone, w różnych miejscach, w różnych czasach - nie prezentują się tak pięknie. Moja idealna biblioteka istnieje tylko w wyobraźni: są tam książki, które mam teraz i które kiedyś ze mną były, takie najważniejsze, te, których nigdy nie miałam na własność, wypożyczone tylko na chwilę. Wszystkie, które w jakiś sposób mnie ukształtowały. Z jednej strony to bardzo praktyczne: nie kurzą się ;)) i zawsze je mam przy sobie. Z drugiej strony - brakuje mi ich bardzo, chciałabym je mieć również w tzw. prawdziwym życiu. Może kiedyś, gdy będę miała duży dom, dużo miejsca. Marzenia...

   PS
   Bardzo dziękuję za facebookowe polecenia, dopiero niedawno odkryłam :-) Zastanawiam się nad podobną stroną.
   Miłego dnia!

   Usuń
  5. Mimo wszystko wiem, że masz niecodzienne zainteresowania i nawet ta "biblioteka wyobraźni" jest bogata :)

   Zawsze polecam to, co dobre, a nawet w tym przypadku bardzo dobre :) Powinnaś pomyśleć o założeniu takiej strony. Linki można udostępniać przez stronę internetową.

   Usuń
 14. O, widzę, że Ty też nie z tych, co jakoś specjalnie porządkują biblioteczkę. Ja zdobyłam się tylko na jedno - wydzieliłam dwie półki z książkami dla dzieci i młodzieży, reszta ciągle zmienia miejsce, czasem ląduje na stosach, potem wraca na półki - albo na kredens :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale dla mnie to jest porządek:) Powiedzmy, że to mój specjalny porządek :)
   Książki dla dzieci są u córki w pokoju. W święta mąż zbijał ponownie półki, bo zaczęły się rozchodzić meble pod ich ciężarem. U siebie trzymam klasykę taką, do której jeszcze dzieciaki nie sięgną.

   Usuń
 15. Wspaniała kolekcja! jedno wielkie wow!

  OdpowiedzUsuń
 16. O ja Cię, ile miejsca!
  Moja półka z dwudziestoleciem wygląda podobnie:) A z historycznych i biografii chętnie bym coś podkradła;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Zachwycająca kolekcja :) Najbardziej chciałabym Ci pokraść Wiersze wszystkie Miłosza :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Taka biblioteka, to miód dla oczu bibliofila:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Ależ piękna biblioteka! Znalazłam parę znajomych książek. :) Chętnie widziałabym u siebie "Londyn Biografię", a z przyjemnością obejrzałam sobie np. serię biograficzną PIW-u, serię Historii Powszechnej, Jane Austen, Charlotte Bronte, długo by wymieniać. Och, i masz "Piękny wiek XIX! Dziękuję za pokazanie tych skarbów. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z PIW-u niestety jest za mało. Ale już mam pełną listę ksiązek, które się ukazały i będę uskuteczniać powiększanie.

   Usuń
 20. Piękna biblioteka! I taka twoja, bo widać zamiłowanie do historii:) Sama też kilka razy prezentowałam na blogu biblioteczkę i też zmiany na kolejnych zdjęciach widać ogromne, poczynając od ilości, teraz mam zdecydowanie mniej książek a kończąc na jakości są to moje ukochane, ulubione książki, które koniecznie chciałam i chcę nadal mieć i właśnie jak u Ciebie, moje zbiory teraz odzwierciedlają mnie i moje zainteresowania:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że tak właśnie trzeba. Wówczas "oddycham", a nie czuję się przytłamszona.

   Usuń
  2. Właśnie, nie ma się tysiąca tytułów dla samego posiadania, ma się te, które się kocha i do których wraca.

   Usuń
 21. Wspaniale było odwiedzić Twoją bibliotekę! Nie mogłam oczu oderwać od tytułów. Połowę z nich mam też u siebie, widzę, że nasze gusty czytelnicze w dużej mierze są zbieżne. :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Imponujący księgozbiór :) Ilość tomów jest wprost niesamowita

  OdpowiedzUsuń
 23. Z przyjemnością pooglądałam Twój księgozbiór. Ja zdjęć na razie nie wstawię, bo jestem w trakcie przeprowadzki i książki są rozparcelowane w różnych miejscach ale gdy kiedyś wreszcie dorobię się biblioteki, zdjęcia na pewno będą.

  OdpowiedzUsuń
 24. Biblioteka imponująca! Muszę pokazać mężowi, ktory czasem sie skarży ze ksiazek u nas wiecej niz powierzchni na nie :)
  I calkiem sentymentalnie - w moim rodzinnym domu tez byl taki zegar.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zegar to prezent ślubny moich rodziców (11 stycznia minęła 45 rocznica). Czasami jak się go nakręci to chodzi, bije co piętnaście minut, spóźnia się. U rodziców stal zapomniany, a ja lubię takie pamiątki, więc pozwolili mi zabrać :) Sami mają wiszący na ścianie, który też bije i głośno cyka. Daje domowi duszę. Jak się przeprowadziliśmy na "swoje" to bardzo mi tego bicia brakowało. Było mi za cicho.
   Mój mąż też ciągle mi mówi, że książki to jeść nie dają :) Ależ dają - strawę duchową :)

   serdeczności

   Usuń
 25. Chciałabym mieć miejsce w pokoju na taką bibliotekę. ;) Moje książki są poupychane, czasem w 4 rzędach, na widoku są tylko te naukochańsze, głównie ostatnio Gaskell, Bronte, Austen, no i te najaktualniejsze: historia i polityka,czasem kilka podróżniczych. Oczywiście na honorowym miejscu stoi także Cherezińska, Tolkien, Proust i wiedźminowy Sapkowski. No i oczywiście słowniki.

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gosiu, szkoda, że nie możesz "patrzeć" na swoje książki. Cztery rzędy to już naprawdę dużo. Często można zapomnieć, cóż to znajduje się w ostatnim, bo nie są na widoku. Bardzo ciekawa jestem Twojego zasobu książkowego i wierzę w to, znając Twoje upodobania (mniej więcej), że wiele lektur zafascynowałoby mnie :)

   serdeczności

   Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.