4 listopada 2018

Niedziela z obrazem.The Unequal Marriage, 1862
Vasili Pukirev
Wymiary: 1,73 m x 1,36 m
Olej na płótnie
Miejsce: The State Tretyakov Gallery
Postacie są przedstawione w ciemnym kościele. Starszy Pan u boku panny młodej, sztywny, trzymający świecę, nie jest jej ojcem, ale panem młodym. Emocje, które widać na twarzy panny młodej nie są zbyt trudne do rozszyfrowania. To przygnębienie, rezygnacja i poddanie się losowi. Dziewczyna jest prawdziwym kwiatem: czuła, wrażliwa, delikatna, pełna uroku młodości. Panna młoda jest namalowana z zastosowaniem zaokrąglonych i miękkich linii. Jej twarz, ramiona i, w mniejszym stopniu, biała sukienka są najjaśniejszymi elementami tej sceny. Pan młody wręcz przeciwnie, wydaje się być złożony z kątów i prostych linii, symbolizujących więdnięcie, sztywność i atmosferę, w której urok panny młodej jest skazany na zanikać. W rzeczywistości jesteśmy świadkami umowy sprzedaży.  Wszyscy obecni biorą udział w tej zbrodni: rodzice lub ciotki dziewcząt, których nie można zobaczyć, ale którzy zgodzili się na tę umowę, kapłan w złoconej szacie, stary pan młody.

Na lewo od pana młodego umieszczona została stara kobieta z niedorzeczną dla jej wieku ozdobą na głowie. Kobieta z tyłu patrzy na pierścionek, podczas gdy kobieta w nieodpowiednim pomarańczowym kwieciu rzuca sarkastyczne spojrzenie za plecami pana młodego.

Przystojny mężczyzna, który stoi za panną młodą ze skrzyżowanymi rękami i nienawistnym wzrokiem, wyglądający jak poeta lub młody rewolucjonista, to najprawdopodobniej ukochany dziewczyny. Obok niego jest jedyna osoba, która patrzy na widza. W jego oczach widać zrozumienie tego, co się dzieje i głęboka sympatia dla ofiar tego wydarzenia.

Obraz należy odczytywać w warstwie krytyki społecznej. Malarz atakuje nierówny status kobiet i mężczyzn, świat, w którym rządzą pieniądze i władza kosztem szczęścia jednostki. Małżeństwo tu jest zaznaczone jako umowa, sposób przeniesienia posagu młodej kobiety na męża, sposób na zapewnienie bogactwa i statusu, linii dziedzicznej w obrębie nobilitowanych rodzin. 

Niektórzy badacze twierdzą, że obraz jest być może formą autobiograficzną. W tematyce nawiązywać ma do historii młodego Vasilia Pukireva, który zakochał się w pięknej dziewczynie Praskovii wydanej za mąż za bogatego kupca Warentowa. Przeżyła swego starego męża, ale małżeństwo nie przyniosło jej ani szczęścia, ani bogactwa.

Inna wersja opowiada, że Vasilii Pukirev miał przyjaciela imieniem Siergiej Warencow, który zakochał się w Sofii Rybnikovej. Tak się złożyło, że dziewczyna wolała innego mężczyznę - czy pod wpływem rodziców, czy z własnej woli. Sofia poślubiła Andrieja Karzinkina, który był bogatszy od Warentowa i starszy od oblubienicy - różnica wieku wynosiła 13 lat. A ponieważ rodziny Varencow i Karzinkin były związane, Siergiej nie mógł odmówić "zaszczytu" bycia drużbą na weselu. Dlatego jest przedstawiany za panną młodą. Sofia była jednak szczęśliwa w małżeństwie. Miała troje dzieci i spędziła resztę życia w miłości i harmonii z Andriejem Karzinkinem.


Źródła:

4 komentarze:

 1. Bardzo wnikliwa analiza dzieła. Panna młoda została wspaniale przedstawiona, mimo smutku i obaw, jaśnieje...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, lubię szukać i wiedzieć więcej o obrazie , niż rzeczywiście widać :)

   Usuń
 2. Obraz wspaniały, ale pannie młodej pana "młodego" nie zazdroszczę :( Małżeństwo ani z miłości, ani z rozsądku, ani z wyrachowania...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, tak zazwyczaj było. Transakcja "handlowa".

   Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.