5 listopada 2018

Piotr Tymiński, Lwowski Ptak.Lwowski Ptak Piotra Tymińskiego to powieść historyczna, której akcja rozgrywa się we Lwowie w listopadzie 1918 roku. Książka dotyczy wydarzeń mających miejsce w pierwszych 22 dniach obrony Lwowa. Wówczas w nocy z 22 na 23 listopada 1918 roku zakończył się pierwszy etap konfliktu, gdy oddziały Armii Halickiej wycofały się ze Lwowa, rozpoczynając równocześnie jego oblężenie. Samo sformułowanie „bitwa o Lwów” lub „obrona Lwowa” stosuje się na określenie konfliktu zbrojnego polsko-ukraińskiego trwającego od 1 listopada 1918 roku do 22 maja 1919 roku. Od 1 do 22 listopada 1918 roku trwały walki uliczne. Oddziały składały się głownie z młodzieży, często niepełnoletniej, stąd pojawiła się nazwa „Orlęta Lwowskie”. 


Bohaterką powieści jest piętnastoletnia Antonina, która pragnie się przyłączyć do oddziału, ale nie jako sanitariuszka, ale jako osoba walcząca z wrogiem. Usłyszała jednak, że to mężczyźni walczą. Zadaniem kobiet jest ich wsparcie, praca w kuchni lub jako sanitariuszki. Tońka biega z meldunkami, ostrzega, dostarcza serce stacji, musi bronić się przed najgorszą napaścią na cześć kobiety. Napotykając przeszkody, zdeterminowana postanawia obciąć włosy, zmienić ubranie i udawać chłopca. Jako Hipolit udaje jej się dostać do oddziałów liniowych. 


Tońka jako młoda dziewczyna jest nad wiek dojrzałą i odpowiedzialną. Wraz z nią poznajemy walczących obrońców Lwowa, wkraczamy do kamienicy, gdzie mieściło się centrum obrony miasta, na teren radiostacji, poznajemy lwowskie budynki użyteczności publicznej, ulice miasta. 

Antonina jest postacią fikcyjną, ale autor skrupulatnie wykorzystał znane fakty i rzeczywiste osoby na rzecz fabuły. Na kartach powieści pojawiają się m.in.: Czesław Jan Mączyński (1881-1935), naczelny dowódca obrony Lwowa w listopadzie 1918 roku; Wit Sulimirski (1874-1943), dowódca „Grupy Sokół-Macierz”; Ludwik de Laveaux (1891-1969), członek Naczelnej Komendy Obrony Lwowa. 


Lwowski Ptak to dobrze napisana i opracowana pod względem ukazania tła historycznego powieść zasługująca na uwagę przez nie tylko młodego czytelnika. Podkreśla, co dla młodych ludzi wówczas znaczył Bóg, Honor, Ojczyzna, szacunek i miłość do rodziców. Zakończenie bardzo wzruszające i poruszające serce. Polecam.Piotr Tymiński, Lwowski Ptak, wydawnictwo Novae Res, wydanie 2018, okładka miękka ze skrzydełkami, stron 378.

Piotr Tymiński urodzony w 1969 roku. Historyk z wykształcenia i zamiłowania, specjalista w dziedzinie mniejszości narodowych w Polsce. Jego twórczości przyświeca myśl przekazywania czytelnikom wiadomości z naszych dziejów w jak najbardziej przystępny sposób. Autor poczytnych powieści historycznych: „Wołyń. Bez litości” oraz „Przybysz”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.