16 listopada 2019

Iwonna Buczkowska, Pluszowy Zajączek.

       Pluszowy Zajączek Iwonny Buczkowskiej z ilustracjami Katarzyny Bukiert, to sympatyczna, ciepła i nastrojowa opowieść bożonarodzeniowa przeznaczona dla dzieci (i nie tylko). Autorka prostym i jasnym językiem na kartach stron kreuje opowieść, której akcja umiejscowiona zostaje w obrębie Świąt Bożego Narodzenia. 


     Tytułowy Pluszowy Zajączek to główny bohater, którego mały przyjaciel Jacek, pisze list do świętego Mikołaja. List zostaje skrzętnie schowany pod poduszkę, bo przecież Mikołaj będzie wiedział, gdzie szukać dziecięcego przekazu. Pluszowy Zajączek zabiera jednak wiadomość, gdy odkrywa, że chłopiec narysował kolejną w nim pluszową maskotkę. Zajączek nie zna literek, nie umie czytać, ale przecież potrafi rozpoznać rysunek. Martwi się, że Jacek chciałby dostać nowego pluszaka. Po pewnym czasie Pluszowy Zajączek uświadamia sobie, że postąpił źle wykradając list. Wyrusza więc w podróż w dzień Wigilii, aby odnaleźć Mikołaja i oddać mu list. W ten sposób chciałby naprawić swój błąd. Zadanie byłoby łatwe, gdyby nie brak wiedzy na temat, gdzie należy szukać Mikołaja. Zajączek nie wie więc w którą stronę powinien się udać. Pomoc udzielają mu nowi przyjaciele. To Bałwanek, Wrona i pan Mróz. 


      To mądra opowieść o miłości i przyjaźni. Bałwanek okazuje wielkie wsparcie, Mróz to wielki psotnik, a Wrona jest przemądrzała. Autorka w subtelny sposób pokazuje dzieciom, że nie należy wnioskować na podstawie niezrozumiałych do końca pozyskanych informacji. Z drugiej strony wskazuje, że przyjaźń i wspólne działanie, szybko pozwolą zaradzić powstałym kłopotom i sprostać wypełnieniu zadania. 


     Iwonna Buczkowska stworzyła w tekście wspaniały świąteczny klimat, który uzupełniają klimatyczne i klasyczne ilustracje Katarzyny Bukiert, które pozwalają skupić się na elementach i dokonać własnej interpretacji. Książka rozwija dziecięcą wrażliwość i kształtuje właściwe postawy zachowania. Bardzo udana pozycja świąteczna dla dzieci, którą zachwycą się także dorośli. Iwonna Buczkowska, Pluszowy Zajączek, wydawnictwo Bis, wydanie 2019, oprawa twarda, ilustracje: Katarzyna Bukiert, stron 40, kategoria wiekowa 6-8 lat. 


JESTEM MRÓZ Iwonna Buczkowska 


Iwonna Buczkowska - Umysł ma ścisły – ukończyła  Politechnikę Warszawską; Serce liryczne – wszakże pisze wiersze; Pióro lekkie – o czym  można się przekonać czytając jej utwory. Debiutowała w 2000 roku tomikiem „Moje wierszy pisanie”. Pisze wiersze, teksty piosenek, opowiadania, scenariusze, bajki sceniczne, musicale. Lirycznie i satyrycznie, równie chętnie dla dorosłych jak i dla dzieci. Autorka książki „O Doboszu drewnianym ludku, który mieszkał w ogródku”. Jest laureatką wielu konkursów literackich. Należy do warszawskiej grupy literackiej „Terra Poetica”. Jest  współzałożycielką i vice prezesem  Stowarzyszenia Autorów Polskich Oddz. II Warszawski.

2 komentarze:

  1. Świąteczne książeczki są teraz na topie, więc ta historia na pewno spodobałaby się moim dzieciaczkom.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.