17 listopada 2019

Jolanta Berezowska, Małgorzata Berezowska, Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów.         Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów to niezwykła książka, która zaprasza młodego czytelnika do świata muzyki i do dalekiej Japonii. Nauczyciel Pan Taro poszukuje sposobu, który wpłynąłby na rozwój muzyczny jednego z jego uczniów. Rodzice Kaito proszą Taro, aby ten nauczył go grać na instrumencie, bowiem według ich podejrzeń, ich syn posiada ukryty talent muzyczny. Jednak, gdy chłopiec zaczyna grać na skrzypcach, z instrumentu wydobywają się okropne i trudne do wytrzymania dźwięki. Pan Taro wyrusza więc w daleką podróż. Uważa, że to w życiu sławnym muzyków można odnaleźć inspirację do właściwej metody nauczania, która pozwoliłaby rozbudzić oczekiwany talent muzyczny chłopca. Nauczyciel jest zdania, że każdy człowiek posiada w sobie talenty. Są one jednak uśpione, a odpowiednio niepielęgnowane mogą być nigdy nieodnalezione i nierozbudzone. To od nauczyciela zależy, czy znajdzie właściwą do nich drogę.


         Podróż prowadzi Taro do mistrzów Shiro i Yoshi oraz do baśniowej Krainy Śpiących Talentów. Pan Taro to wspaniały muzyk, osoba, która wrażliwa jest na piękno i czar ukryty w dźwiękach. Jest też miłośnikiem przyrody, człowiekiem spokojnym, mądrym  i cierpliwym. Pan Taro reprezentuje postawę współczesnego nauczyciela traktującego wypełnianie zadań zawodowych, z poświęceniem, troskliwością, zrozumieniem i powołaniem. Głęboko zaangażowany jest w poszukiwanie właściwej metody nauczania.

 
       Książka Jolanty Berezowskiej i Małgorzaty Berezowskiej pokazuje, że w każdym dziecku tkwią nieodkryte talenty. Należy je rozbudzić i dbać o nie, ale droga okraszona jest mozolną pracą, wyrzeczeniami i wielkim wysiłkiem. Nie należy jednak nakazywać, grozić i zastraszać. Wypełnianie ambicji rodziców mija się bowiem z celem. Być może talent dziecka, nigdy nie zostanie odkryty, ale samo szukanie nie powinno być obowiązkiem, ale wielką przygodą. Chłopiec pod nieobecność swojego nauczyciela, nie czeka bezczynnie na rezultat jego wyprawy, ale nieustannie ćwiczy na skrzypcach. Umacnia w sobie cierpliwość i wytrwałość w dążeniu do celu.

  
         To również opowieść o przyjaźni, pasji i poświęceniu dla dobra innego człowieka. Warto podkreślić wielką rolę w tej książce ilustracji autorstwa Doroty Rewerendy-Młynarczyk, które przenoszą czytelnika w magiczny świat muzyki i nietypowej wyprawy. Grafika ułatwia zrozumienie tekstu, wprowadza w opisywany świat i potęguje przeżycia młodych czytelników wpływając na rozbudzenie ich wyobraźni. Może też stanowić pretekst do rozmowy rodzica z dzieckiem o tym, co zobaczyło i jak to rozumie. W ten sposób opowieść staje się swoistym treningiem wyobraźni nie tylko dziecka, ale i dorosłego. Polecam.


Jolanta Berezowska, Małgorzata Berezowska, Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów, wydawnictwo Bis, wydanie 2019, ilustracje: Dorota Rewerenda- Młynarczyk, okładka twarda, stron 96. Kategoria wiekowa: 6-12 lat oraz dla niektórych dorosłych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.