15 listopada 2019

Magdalena Wolińska – Riedi, Kobieta w Watykanie.


      

       Kobieta w Watykanie to książka o życiu codziennym w Watykanie, państwie w mieście, którego granice zamykają się na obszarze 44 ha, z czego 23 ha zajmują Ogrody Watykańskie. Magdalena Wolińska-Riedi jest mi znana z ekranu telewizora, bowiem od 2014 roku jest korespondentką Telewizji Polskiej w Watykanie i Rzymie. Jest lingwistką, tłumaczką, dziennikarką i producentką filmów dokumentalnych. Prywatnie zaś jest żoną i mamą dwóch córek. Jako jedna z nielicznych kobiet była mieszkanką Watykanu od maja 2003 r. i sąsiadką trzech papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.

     Autorka szczegółowo przybliża czytelnikowi, jak w rzeczywistości wygląda życie codzienne za spiżową bramą. Przedstawia położenie i historię poszczególnych budynków i istniejących bram. Wszystko tu działa nie dość, że perfekcyjne to obostrzone jest zasadami. Życie w Watykanie jest jedynie etapem przejściowym, a paszport dostaje się na okres czasowy. Zameldowanie jest tymczasowe i wydane na czas zatrudnienia lub misji pełnionej w Stolicy Apostolskiej. Nie obowiązuje tu ani prawo ziemi, ani prawo krwi. Wyjątkiem jest papież, który urząd sprawuje dożywotnio, choć warto nadmienić że papież Franciszek nie przyjął paszportu watykańskiego, a nadal posługuje się argentyńskim. Paszportem watykańskim posługuje się natomiast Benedykt XVI, który mieszka w klasztorze w Ogrodach Watykańskich.


        
         Czytelnicy szczegółowo poznają Papieską Gwardię Szwajcarską i jak wygląda życie kobiet i dzieci w Watykanie. Prezentuje zasady uzyskania zgody na ślub i zamieszkanie w Watykanie. Gdy autorka wychodziła za mąż, żon gwardzistów było 11, obecnie jest 19. Mieszkanie znajduje się w Watykanie, a jego urządzenie należy zgłosić przed ślubem i zależy od zasobności watykańskiego magazynu. Nikt tu nie myśli też o zamykaniu drzwi od mieszkania na klucz. Teren państwa obserwuje 360 kamer. Przy okazji dowiedzieć się można jak wyglądają mieszkania i gdzie, kto mieszka. Kalendarz wyznaczają tu święta kościelne (np. również Wigilia, Wniebowstąpienie Pańskie, Wielki Czwartek) i obchody państwowe. Dzień wolny wypada 11 lutego (rocznica podpisania traktatów watykańskich i powstania Państwa Watykańskiego), w rocznicę urodzin lub wyboru papieża. Wówczas życie w Watykanie zupełnie zamiera.    
      Na tym maleńkim obszarze Watykanu dla mieszkańców do dyspozycji jest jeden supermarket (klienci muszą posiadać specjalną imienną kartę ze zdjęciem, którą należy okazać przy kasie), maleńka stacja benzynowa i kilka bankomatów, w których głównym językiem obsługi jest łacina. Jest tu apteka, poczta, bank, pogotowie wraz z przychodnią. Nie ma natomiast szpitala, szkoły, szewca, warsztatu samochodowego, fryzjera ani innych punktów usługowych, barów ani restauracji oraz obowiązuje zakaz prowadzenia działalności zarobkowej i działalności gospodarczej. Nie ma tu żadnej własności prywatnej. Autorka opisuje również jak dział sądownictwo.

       Magdalena Wolińska-Riedi przedstawia życie wyznaczone kalendarzem świąt. W 2018 r. dni świątecznych (nie licząc niedziel) w Watykanie było 27, podczas gdy w Polsce- 14. Życie na ulicach wyznaczają procesje, a otwarcie sklepów – msze święte. Autorka opisuje jak funkcjonuje siedem kościołów na terenie Watykanu i wspomina osobiste doświadczenia z chrztami swoich córek: Melanii i Maryni, którym sakramentu udzielał bezpośrednio papież Benedykt XVI. Opisuje też jak od początku dzieci były wprowadzanie w watykańskie uroczystości.

     To nie jest suchy przewodnik po Watykanie, ani osobisty dziennik dziennikarki. Autorka potrafiła znaleźć właściwy balans, ponieważ przekazała wiele ciekawostek, nieznanych czytelnikowi informacji oraz własnych obserwacji i ciepłych informacji dotyczących własnej rodziny. Z drugiej strony analizuje akty legislacyjne obowiązujące w Watykanie. Potrzebne jednak było krótkie wprowadzenie w historię Watykanu, bowiem z tego wynika dzisiejsze funkcjonowanie państwa. Dziennikarka korzysta z własnych doświadczeń. Piękne są wspomnienia związane z Janem Pawłem II. Autorka mieszkała w Watykanie przez 16 lat. Obecnie mieszka za murami, 30 m od Bramy Świętej Anny i poznaje życie za murami Watykanu.

      To wspaniała, ciepła książka, opatrzona przypisami (na końcu książki) i fotografiami z prywatnego archiwum autorki. Warto.Magdalena Wolińska – Riedi, Kobieta w Watykanie. Jak żyje się w najmniejszym państwie świata, wydawnictwo Znak, wydanie 2019, okładka miękka ze skrzydełkami, stron 366.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.