24 października 2019

Małgorzata Garkowska, Zapomnij o nim.       Zapomnij o nim to kolejna odsłona talentu Małgorzaty Garkowskiej łącząca wątki obyczajowe z romansowym. Autorka potrafi bowiem plastycznie ukazać fabułę oraz oddać emocje i wspaniale ukazać wewnętrzne walki głównych bohaterów.
    
      Akcja powieści rozpoczyna się pewnego grudniowego dnia, gdy do jednego ze sklepów z odzieżą w Zamościu przychodzi kobieta z widoczną ciążą. Ku zdziwieniu ekspedientki, kobieta chce kupić konkretne rzeczy, ale bez wdawania się w jakiekolwiek szczegóły dotyczące przykładowo wzoru czy obowiązującej akurat mody. To Anna. W tym samym sklepie pojawia się mężczyzna z kobietą. To on pierwszy reaguje, gdy nieznajoma w sklepie traci przytomność. Od tamtej pory nie może o niej zapomnieć. To Artur.

     Dość szybko losy Anny i Artura splatają się ze sobą. Wydaje się, że życie Artura jest już zaplanowane: praca, narzeczona, wspólne mieszkanie. Nic bardziej mylnego. Mężczyzna nie może zapomnieć o spotkanej kobiecie, a jego życie prywatne z czasem rozpada się. Natrafiając na ślad, odnajduje cmentarz, a tam spotyka Annę…

      Annie los ostatnio nie szczędzi tragicznych wiadomości. Kolejne dokładają jej rodzice. Czuje się jakby do tej pory żyła w mydlanej bańce, która nagle pękła. Boi się sama mieszkać, jest też rozczarowana postawą reprezentowaną przez rodziców. Przejmując stanowisko od ojca w rodzinnej hurtowni pragnie, aby to praca ją doszczętnie pochłonęła. Los chce jeszcze bardziej być może z niej zadrwić. W Zamościu pojawia się Ewelina, która poszukuje ojca dziecka, które nosi pod sercem. Chce udowodnić matce, że sama potrafi dać sobie radę. Jej droga szczęśliwie prowadzi ją do hurtowni Anny. Tam znajduje nie tylko pracę, ale przede wszystkim dobro.

    Powieści Małgorzaty Garkowskiej są smutne, ale zarazem posiadają w sobie optymistyczny wydźwięk. Autorka nie szczędzi bohaterom utrapień i rozczarowań, a jednocześnie pokazuje, że za każdej chmury zawsze wcześniej czy później zacznie wyglądać słońce, a z nią pojawia się nadzieja. Rzeczywistość bywa bezlitosna, ale z każdej sytuacji jest wyjście, mimo, że droga jest wyboista i pełna cierpień.

     Zapomnij o nim to kolejna ciekawa propozycja, która namawia do refleksji. Porusza główne wartości w naszym życiu, które są ważne: więzi rodzinne, prawda, troska o innych, uczciwość, miłość. To lektura na jesienne wieczory.Małgorzata Garkowska, Zapomnij o nim, wydawnictwo Zysk i S-ka, wydanie 2019, okładka miękka ze skrzydełkami, stron 304.


3 komentarze:

  1. Lubię tę autorkę. Znam jej poprzednie powieści. Ta nowość w planach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam :) Bardzo lubię ten melancholijny styl pisania autorki.

      Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.