3 października 2019

Susan Anne Mason, Najlepsze chęci.    Jest rok 1919. Do Toronto w Kanadzie z Anglii przybywa Grace Abernathy. Chce odnaleźć swoją siostrę Rose oraz jej synka, a potem wypełnić wolę chorej matki, która została w Anglii. Wydarzenia potoczyły się jednak  nie tak, jakby sobie tego życzyła. Okazuje się, że Rose parę tygodni wcześniej zmarła, a jej synek przez proboszcza pobliskiego kościoła, został oddany jej teściom. Zrozpaczona Grace znajduje pocieszenie i zatrudnienie dzięki znajomym swojej siostry. Musi jednak podjąć ważne decyzje. Pragnie wiedzieć czy synek Rose jest wychowywany w miłości i czy jest możliwość, aby zaznał w życiu dobroci i ciepła. Listy wysyłane przez Rose świadczyły bowiem o tym, że rodzina jej męża Franka, wyrzekła się syna po jego potajemnym ślubie, a Rose musiała liczyć tylko na siebie. Frank będąc żołnierzem, walczył na frontach I wojny światowej, gdzie poległ. Rose w listach prosiła Grace, aby zaopiekowała się synkiem.


    Przeznaczenie sprawia, że Grace rozpoczyna pracę jako niania Chistiana. Ukrywając swoją tożsamość zbliża się do dziecka Rose i poznaje członków bogatej, hotelarskiej rodziny Eastonów. Szybko zaprzyjaźnia się z Virginią oraz z jej bratem Andrew, który jest opiekunem prawnym synka Rose. Z czasem okaże się, że serce Grace zaczyna bić szybciej na jego widok. Ma zupełnie inną osobowość od surowego ojca, głowy rodziny i właściciela firmy. Senior Easton pragnie, aby jego syn poślubił kobietę o odpowiednim statusie, a zarazem córkę człowieka, z którym prowadzi interesy. Z kolei Virginia powinna poślubić nie stroniącego od gier hazardowych Basila. Tylko, czy można oszukać uczucia i spełniać wolę rodziców wbrew sobie? 


      Historie Grace, Andrew, Virginii są bardzo dobrze poprowadzone. Virginia i Andrew są ograniczeni przez status i role, jakie zostały im z góry wyznaczone. Po wyczynach zmarłego brata Franka, nie chcą też przysparzać więcej cierpień rodzicom. Cicho przystają na kolejne plany i zawoalowane propozycje. Znajdują się między młotem a kowadłem. Andrew błędnie sądzi, że potrafi się zbuntować i idzie własną wytyczoną drogą. Grace i Andrew mają najlepsze intencje i pragną sprostać oczekiwaniom swoich rodziców. Są zdeterminowani, aby postępować właściwie, nawet jeśli oznacza to poświęcenie własnych marzeń lub szczęścia. Niestety, owe dobre intencje uniemożliwiają im wyraźne widzenie poszczególnych spraw.


       Książka z oryginalną i pomysłowo wykreowaną fabułą zasługuje niewątpliwie na jej docenienie. Główni bohaterowie to silne jednostki, które niejednokrotnie ryzykują w podejmowanych decyzjach. Autorka pokazuje też rozwój wewnętrzny postaci i zmianę osądów. Grace musiała pokonać nie tylko wewnętrzny smutek, ale przekonać się do Eastonów. Z kolei Andrew miał za zadanie zrozumieć postępowanie Grace i nie osądzać pochopnie. Uczucia, odczucia i wyobrażenia, interpretowane są zupełnie inaczej, gdy jesteśmy zdenerwowani i rozczarowani postawą innych. Bohaterowie nie są idealni, popełniają błędy, ale potrafią się do tego przyznać. Grace to typ silnej kobiety, oddanej, pracowitej, zdolnej do poświęceń, pełnej dobroci i wiary. Odniesień do wiary, pokładaniu wiary w Bogu jest w tej książce wiele. Najpiękniejsza jest główna myśl MOC W SŁABOŚCI SIĘ DOSKONALI. 

      Mówiąc szczerze po raz kolejny zaznaczam z przyjemnością, że z niecierpliwością będę oczekiwać kolejnej książki w rozpoczętej serii. To mądra i wartościowa książka, fabuła jest wciągająca, dialogi żywe i błyskotliwe, a historia opatrzona wyjątkowymi szczegółami i słodkim romansem. Na uwagę zasługuje tło historyczne, małe retrospekcje w postaci fragmentów cytowanych listów oraz zaznaczenie różnic społecznych. Wiele też w tym wszystkim jest emocji. Oczekiwania społeczne i rodzinne odgrywają znaczącą rolę w tej historii, ale istnieje równowaga między zachowaniem powagi a zabawą. Jeśli lubisz dobrze napisaną fikcję historyczną, zdecydowanie polecam książkę Najlepsze chęci Susan Anne Mason.Susan Anne Mason, Najlepsze chęci, wydawnictwo Dreams, wydanie 2019, tytuł oryg.: The Best of Intentions, tłumaczenie: Elżbieta Zawadowska, seria: Kanadyjskie Wyprawy, t. 1, tytuł oryg. serii: The Canadian Crossings Series #1, oprawa miękka, stron 400.
Canadian Crossings SeriesKanadyjskie Wyprawy (Polska)
1. The Best of Intentions (2018)  - Najlepsze chęci (Polska 2019)
2. The Highest of Hopes (2019)
3. The Brightest of Dreams (2020, planowana)

2 komentarze:

  1. W ogóle nie znałam tej pisarki i zaryzykowałam zamawiając na Ravelo jeden pakiet jej książek. Mam nadzieję, że mi się spodobają. Ciekawa recenzja@

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. to pewnie chodzi o trylogię Mieć odwagę by marzyć :) Wszystkie trzy książki bardzo mi się podobały, dobry wybór! Pozdrawiam serdecznie

      Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.