30 października 2019

Cecelia Arhen, PS Kocham Cię na zawsze.
        PS Kocham Cię na zawsze to kontynuacja powieści PS Kocham Cię, która cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród czytelników, a później doczekała się ekranizacji filmowej z Hilary Swank i Gerardem Butlerem w rolach głównych. 

       Ponownie na kartach powieści spotykamy Holly Kennedy. Jest to jednak już siedem lat od wydarzeń, jakie miały miejsce w pierwszej powieści. Po śmierci Gerry’ego młodej kobiecie trudno było powrócić do normalnego funkcjonowania. Z czasem zaczęła układać sobie życie. Obecnie ma trzydzieści siedem lat i nowego partnera, Gabriela. Od kilku lat pracuje z siostrą Ciarą, która w sklepie z używanymi rzeczami, od czasu do czasu organizuje spotkania. Są one nagrywane i następnie upubliczniane w internecie. Do udziału w jednym z nich namawia właśnie Holly. Rozmowa ma bowiem dotyczyć tematycznie śmierci i utraty bliskiej osoby. Holly miała opowiedzieć o swoich doświadczeniach i o listach, które zostawił jej ukochany mąż. Rozmowa staje się dla niej trudnym przeżyciem i ponownie otwiera niemal domknięte drzwi do pokoju skrywającego ból z przeszłości. Ogromna skala reakcji na nagrany podcast sprawia, że czuje się nieswojo. Co więcej, jedna z uczestniczek spotkania i stała bywalczyni sklepu, Angela zaczyna nagabywać Holly. Ta ostatnia skutecznie unika w kolejnych tygodniach spotkań z Angelą. Czuje się osaczona tym bardziej, że dowiaduje się o klubie „PS Kocham Cię”. Nie chce ponownie rozdrapywać starych ran, bowiem świadoma jest własnego wysiłku ich zasklepienia. Niespodziewana wiadomość o śmierci Angeli zmienia wszystko.

       PS Kocham Cię na zawsze to książka przepełniona smutkiem i żalem. Nie ma  skutecznej metody na przygotowanie bliskich na swoje odejście. Najbardziej bolesne straty mogą potencjalnie kształtować silniejsze wersje nas samych i budować nowe, lepsze "ja". Autorka podkreśla, że świadomość własnej śmiertelności pozwala zyskać ważne doświadczenia i spojrzeć na dotychczasowe życie bardzo uważnie, odróżnić plewy od pereł. Klub „PS Kocham Cię” skupia różnorodną grupę bohaterów. Łączy ich właściwie tylko jedno. Z czasem Holly zauważy, że udział w spotkaniach klubu jest jej potrzebny, nie tylko ze względu  na zawiązanie nowe przyjaźnie. Z drugiej strony jest jeszcze Gabriel, który ma swoje problemy, a mimo to stara się być blisko Holly.

     Cecelia Ahern porusza ważne i wrażliwe tematy. To piękna kontynuacja losów Holly Kennedy. Powieść opowiada o tym, jak działania jednej osoby mogą wpływać na życie wielu osób. Autorka potrafiła w plastyczny i namacalny sposób ukazać historie kilku bohaterów, którzy muszą pogodzić się z własnym losem. Mimo ogromnego smutku i żalu, historie przepełnione są wrażliwością i prawdami życiowymi, które podnoszą na duchu.Cecelia Ahern, PS Kocham Cię na zawsze, wydawnictwo Akurat, wydanie 2019, tytuł oryg.: Postscript (P.S. I Love You #2), okładka miękka ze skrzydełkami, stron 448.Cecelia Ahern irlandzka autorka bestsellerowych powieści i zbiorów opowiadań. Zasłynęła debiutem „PS Kocham Cię”, który stał się #1 bestsellerem w Irlandii i Wielkiej Brytanii, a także bestsellerem New York Times'a.  Wśród jej bestsellerowych powieści można wymienić jeszcze m.in „Love, Rosie” i „Kiedy cię poznałam”. Ahern jest również producentką serialu komediowego telewizji ABC „Samantha Who?”. Jej książki sprzedały się łącznie w ponad 25 milionach egzemplarzy w niemal 50 krajach świata.4 komentarze:

 1. To pewnie wstyd, ale nie czytałam pierwszego tomu. Przybierałam się do tego wiele razy, ale nadal nie wyszło...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Absolutnie nie :) Ja przeczytałam dopiero wówczas, jak zrobiło się "cicho" o książce. Filmu nie widziałam, jedynie w urywkach.
   Pozdrawiam

   Usuń
 2. Coraz więcej tej książki na Instagramie :) Może kiedyś przeczytam, na razie jestem wciąż przed pierwszym tomem. I przed filmem :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.