19 października 2019

Magda Podbylska, Łapy i ogony.       Tomisław mieszkał z rodzicami w małym mieszkaniu usytułowanym w bloku. Tata Tomika był weterynarzem, który wraz z wujkiem pracowali w przychodni położonej przy sąsiedniej ulicy. Wszyscy okoliczni właściciele zwierząt przychodzili do kliniki ze swoimi podopiecznymi, które potrzebowały w danej chwili pomocy weterynaryjnej. Tata Tomika należał do osób życzliwych i pomocnych wobec czego, niejednokrotnie udzielał porady nieodpłatnie. Mimo to ciągle się upierał, że w jego domu nie będzie żadnego psa ani kota. 


    Pewnego dnia mama Tomika jest świadkiem wypadku. Przy warzywniaku pewien kierowca potrącił na pasach psa, ale nawet się nie zatrzymał i pojechał z piskiem opon dalej. Powiadomiony przez żonę, tata Tomika, miał zająć się ciałem psa. Mama Tomika źle znosiła wszystkie wiadomości o wypadkach, bowiem niedawno całą rodziną sami brali uczestniczyli w jednym z nich. Właśnie przechodzili okres rekonwalescencyjny w domu, a mama Tomika nie chciała obecnie jeździć samochodem i ciągle płakała. Tymczasem okazuje się, że pies przeżył zderzenie z samochodem, ale  w czasie operacji musiał mieć usuniętą łapę i śledzionę.  Tak suka nazwana Paską Turystką, wkroczyła w życie całej rodziny. Suczka szybko zmieni ich tryb życia i zdobędzie serca. Wkrótce też zwierzyniec domowy znacznie się powiększy. 


         W powieści poruszone zostały ważne kwestie dotyczące posiadania zwierząt. Mowa jest o hotelowych warunkach, czyli takich, gdzie zwierzak od rana do nocy, spędza wiele godzin sam w domu. Ludzie kupują sobie zwierzęta, a następnie nie poświęcają im zbyt wiele czasu. Podkreślona została rola człowieka- opiekuna w życiu zwierząt, które stają się realnymi kolejnymi domownikami. Dobroć i miłość ze strony człowieka zostaje przez zwierzęta odwzajemniona. Czworonogi dobrze oddziaływają na wszystkich członków rodziny oraz wpływają na relacje międzyludzkie. Nie ważne jest też, czy piesek lub kot są rasowe i czy w jakiś sposób zewnętrznie nie są okaleczone. Wśród zwierząt bowiem znajdują się te z określoną niepełnosprawnością, które funkcjonują i również zasługują na miłość ze płynącą od człowieka.

       Łapy i ogony to książka wartościowa i mądra, która uczy dzieci wrażliwości i prawidłowego podejścia do posiadanych zwierząt. Wskazuje też właściwą granicę między wrażliwością i empatią, a obsesją w stosunku do czworonogów. Wychowanie ze zwierzętami niewątpliwie ma duży wpływ na emocje zarówno dzieci jak i dorosłych. Książka zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.Magda Podbylska, Łapy i ogony, wydawnictwo Bis, wydanie 2019, ilustracje: Anna Teodorczyk- Twardowska, okładka miękka, stron 176. Dla czytelnika powyżej 9 lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.