31 października 2019

Małgorzata Rogala, Cicha noc.     Może trudno Wam uwierzyć, ale mimo, że to siódmy tom, to jednak Cicha noc jest dopiero pierwszą powieścią przeczytaną przeze mnie z tego cyklu. Pierwszą, ale nie ostatnią, bowiem dość niedawno okazało się, że bardzo lubię powieści, w których wątki kryminalne łączą się z obyczajowymi. Ciekawa jestem zresztą nie tylko spraw kryminalnych poruszonych w poszczególnych powieściach, ale przede wszystkim losów bohaterów, jakie toczą się od pierwszego tomu. 

      W przypadku Cichej nocy fabuła rozgrywa się w okresie tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Autorka sprecyzowała świąteczny klimat i panujące wśród społeczeństwa nastroje. Po wyjeździe na szkolenie do Budapesztu Sławka Tomczyka, starsza aspirant Agata Górska została w domu sama z kotem. Niestety nie jest jej dane w weekend solidnie wypocząć, bowiem rano zostaje powiadomiona o zabójstwie reżysera programu z rodzaju reality show „Nowe życie”. Krąg podejrzanych osób zamyka się do uczestników feralnej imprezy, na której fetowano sukces programu wzbudzającego kontrowersje. Śledztwo zostaje wszczęte, a przełożony chce, aby zostało zakończone jeszcze przed świętami. 


      Agata jest przemęczona i brakuje jej w życiu codziennym obecności Sławka. Sama odnajduje dość tajemnicze wiadomości w skrzynce na listy. W dodatku rodzice Sławka, powiadamiają ją, że najmłodsza ich pociecha, prawie dziewiętnastoletnia Kinga, która wyjechała z nieznanym im chłopakiem do Wiednia, zachowuje się dziwnie podczas rozmowy telefonicznej. 

      Cicha noc to powieść, którą czyta się niemal w błyskawicznym tempie. Sprawy tylko z pozoru nic ze sobą nie łączy.  Dość dynamiczna akcja zaczyna układać zakreślony chaos wydarzeń w dobrze skonstruowaną zagadkę kryminalną. Z niektórymi książkami tak jest, że zbyt szybko się kończą. Obserwujemy śledztwo prowadzone w Warszawie, a jednocześnie poznajemy miłosne perypetie Kingi.


    Małgorzata Rogala porusza tematy związane z upublicznianiem czyjegoś życia na użytek uzyskania sukcesu medialnego przez producentów. Zgoda na udział w tego typu programach jest jednoznacznie ze sprzedażą własnej intymności. Ukazywane sceny mają za zadanie obnażyć drastyczną przeszłość uczestników. Autorka otwarcie mówi też o prostytucji i handlu żywym towarem. Niektóre sceny są opisane w bardzo sugestywny sposób, a czytelnik poznaje kulisy tego przestępczego procederu. To powieść stanowiąca przestrogę szczególnie dla kobiet naiwnych, zbyt mocno ufających i często wpadających w zastawione sidła.

     Cicha noc Małgorzaty Rogali zakwalifikowałabym do książek, które nawiązują formułą do starych, bardzo dobrych, klasycznych kryminałów. Wielbiciele tego rodzaju powieści, będą cenić również i siódmą powieść w cyklu Agata Górska i Sławek Tomczyk.Małgorzata Rogala, Cicha noc, wydawnictwo Czwarta Strona, wydanie 2019, Cykl: Agata Górska i Sławek Tomczyk (tom 7), okładka miękka, stron 312.

4 komentarze:

 1. Nie wiem, jak to się stało, ale nie czytałam jeszcze nic Małgorzaty Rogali. Bardzo mnie zaciekawiłaś tym opisem, zwłaszcza że - podobnie jak Ty - bardzo lubię powieści kryminalne z rozbudowanym wątkiem obyczajowym :). Na pewno sięgnę po tę książkę i może inne tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To też była moja pierwsza książka Małgorzaty Rogali, ale polubiłam Jej styl. Nie ostatnia zatem.
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 2. Witam, cały cykl Pani Małgorzaty czyta się jednym tchem, uwielbiam Agatę, Sławka, Borysa no i oczywiście Vincenta. Mam nadzieję że nie pomyliłam imienia psa Justyny, przyjaciółki Agaty.
  Cały cykl polecam bardzo, bardziej i najbardziej :).
  Pozdrawiam, super fajny blog.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję i za polecenie i za ciepłe słowa. Pozdrawiam serdecznie ;)

   Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.