14 października 2019

Nancy Springer, Enola Holmes. Sprawa leworęcznej Lady.                 Sprawa leworęcznej Lady to drugi tom kryminalnych przygód młodszej siostry Sherlocka Holmesa i Mycrofta, Enoli (Enola = wspak Alone), która uciekła do Londynu, aby uniknąć losu delikatnie wychowanych młodych kobiet w czasach wiktoriańskich. Nie chce być ozdobą dla jakiegoś mężczyzny i spędzać czas na robieniu mało pożytecznych czynności. Została wychowana przez matkę, aby być niezależną.

      W styczniu 1889 r. czternastoletnia Enola Holmes mieszka więc w Londynie, udaje młodą pannę Ivy Meshle i pracuje jako sekretarka dla słynnego Naukowca Perdytorysty, dr Ragostina. Perdytorysta zajmuje się poszukiwaniem zagubionych rzeczy i zaginionych osób. Dr Ragostin jest znany z tego, że jest bardzo dobry w tym, co robi, chociaż większość ludzi nigdy o nim nie słyszała. Nic w tym dziwnego, bowiem jego tożsamość i egzystencja zostały stworzone na użytek Ivy Meshle, jego asystentki. To ona jego reprezentuje i jest w stanie wypełnić w jego imieniu zadanie, które zostanie jej powierzone. Enola korzysta bowiem z doświadczeń starszego brata Sherlocka, powołuje do życia na swój użytek liczne tożsamości. Powzięte zabiegi mają jej pomóc realizować swoje pasje i zdobywać doświadczenie w Londynie w czasach wiktoriańskich. Kobiety nie miały bowiem zbyt wiele praw. Finansowe zaplecze do tego wszystkiego zapewniła sobie bezsprzecznie.


     W sprawie, zarysowanej w powieści, chodzi o zaginięcie młodej dziewczyny z wyższych sfer, szesnastoletniej lady Cecily. Poszlaki wskazują, że dziewczyna prawdopodobnie uciekła z domu, być może z nieodpowiednim mężczyzną. Jej ojciec i policja chcieli to zatuszować przed opinią publiczną, aby nie zhańbić godności rodziny. Enola  dowiaduje się o tej sprawie przypadkiem od drogiego przyjaciela jej brata, dr Johna Watsona. Zaczyna interesować się lady Cecily Alistair i powoli odkrywać jej tajemnice. Sprawa jest rozwojowa i w zarysie bardzo interesująca.
     Powieść nieco mroczna i przerażającą, zważywszy na to, że odbiorcą ma być osoba młoda. Takie jednak były czasy wiktoriańskie. Enola jest uparta, wytrwała w dążeniu do celu, odpowiedzialna, dojrzała jak na swój wiek i pozbawiona młodzieńczej naiwności. Świadoma jest jednak swoich wyborów, odczuwa momentami samotność, ale zdeterminowana jest w podjętych działaniach. Wciąż desperacko poszukuje swojej matki, co naraża ją na niebezpieczeństwo. Ważną rolę odgrywają tu szyfry i logiczne myślenie. Enola ponownie musi unikać swojego troskliwego brata. Można jednak poznać portret wielkiego detektywa, który wzorowany jest na oryginalnych książkach Doyle'a. Jest on dość dokładny, ale pokazany z odmiennej perspektywy.
    W powieści można znaleźć nie tylko kryminalną zagadkę, ale również dobrze ukazane tło społeczne i historyczne ówczesnej Anglii (m.in.: prawa kobiet, niesprawiedliwość społeczna). Należy podkreślić, że autorka wykazała dbałość o szczegóły, a narracja jest dość dobrze poprowadzona. Czytelnik ma wrażenie, że niebezpieczeństwo czyha na ulicach ciemnego, wilgotnego, wiktoriańskiego Londynu. Bardzo ciekawa seria książek. Kolejny tytuł ukaże się już w listopadzie tego roku.


Nancy Springer, Sprawa leworęcznej Lady, wydawnictwo Poradnia K, wydanie 2019, tytuł oryg.: The Case of the Left-Handed Lady, cykl: Enola Holmes, t.2, tytuł oryg.: Enola Holmes #2, okładka twarda, stron
1 komentarz:

  1. "Sprawa leworęcznej Lady" to zaskakująca historia, która nawiązuje w pewien sposób do Sherlocka Holmesa, ale jednocześnie jest bardzo świeża i oryginalna. Czyta się świetnie, fabuła wciąga, a bohaterowie - znani i nieznani - są wykreowani bardzo ciekawie. Polecamy wraz z Tobą!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.