27 czerwca 2011

Jacek Cygan, Pies w tunelu.

Wydawnictwo ISKRY
ISBN:  978-83-244-0162-8
Data wydania: 2011-06
Numer wydania: I
80 stron
oprawa twarda


Nie spodziewałam się tego, z czym miałam do czynienia. Byłam totalnie zaskoczona i do dnia dzisiejszego wielokrotnie sięgam po tomik Jacka Cygana zatytułowany Pies w tunelu, który ukazał się nakładem wydawnictwa ISKRY. Autor zaskoczył mnie wielokrotnie. Nie ma tu, bowiem zbyt wielu wierszy lekkich, łatwych i przyjemnych, które można byłoby przerobić na piosenki. Są to raczej pozycje pełne specyficznego nastroju i głębokiej filozoficznej niekiedy refleksji. Wiele z nich to również pewnego rodzaju zapis wynikający z obserwacji. Rzadko w tych wierszach można znaleźć jakiekolwiek rymy. Nie mają również jednakowej budowy. Swoją budową przypominają raczej luźne zapiski czy raczej przemyślenia z pamiętnika czy jakiegoś brudnopisu. Dotyczą one między innymi ludzi ze świata sztuki i kultury, poznanych osób, wystaw, odbytych podroży, ulubionych miejsc. Czasami jego wiersze przybierają pewien rodzaj przewodnika. Wraz z nim poznajemy szczególne miejsca Rzymu: dom przy via Flaminia 82, dziedziniec Akademii Valentino; Wenecji, katedrę w Sienie, dom Schillera w Weimarze, Vėzaley, Drezno, nabrzeże Zettere, katedrę Notre Dame de Bon Port na wzgórzach Cap d’Antibes, ulicę Marché Saint Honoré w Paryżu czy Kazimierz nad Wisłą. Oprócz tego w wierszach wyczuć można nastrój przemijania, starości i śmierci.

Pies w tunelu zasługuje z pewnością na uwagę. To wiersze, które mogą wzruszać i pobudzać do refleksji. Niekiedy można odnaleźć w nich mocne słowa i dobre puenty. Jacek Cygan pokazał, że inaczej odbierać można rzeczywistość oraz jak na nowo i na swój sposób odkrywać to, co z wierzchu bardzo dobrze jest znane. Jak najbardziej tomik godny polecenia.

3 komentarze:

  1. O, coś dla mnie! nie słyszałam o tym tomiku...a tu proszę..na pewno kiedys przeczytam

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie miałem pojęcia że Jacek Cygan pisze wiesze...:-)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.