27 czerwca 2011

Eliza Piotrowska, Święta Urszula Ledóchowska.Wydawnictwo Św. Wojciecha
data wydania: 2011
ISBN: 978-83-7516-371-1
liczba stron: 48
okładka: twarda
wiek: od 5 do 10 lat
format książki: 120 x 162mm


Jak zapoznać nasze dzieci z życiem świętych? Dlaczego dana osoba została kanonizowana czy błogosławiona? Wydaje się, że odpowiedzi na owe pytania można będzie odnaleźć w serii (mam nadzieję) książeczek dla dzieci Święci uśmiechnięci.

Miałam możliwość przeczytać książeczkę poświęconą życiu świętej Urszuli Ledóchowskiej. Zycie kanonizowanej jest przedstawione przez autorkę w formie rymowanego wierszyka. W przypisach odnaleźć można dodatkowe wyjaśnienia datacyjne. Przykładowo do cytatu:
 W Austrii, niedaleko Wiednia
W Wielkanocny Poniedziałek,
na świat przyszła mała Julia/…/
odnosi się przypis, mówiący o tym, że Urszula Ledóchowska została ochrzczona jako Julia w 1865 roku.

Tekst wiersza napisany jest nie tylko z humorem, ale optymizmem i co więcej z uśmiechem. Dzieci śledzą drogę życia Julki, jako dziewczynki, dorastającej panny, która decyduje się wstąpić do klasztoru, osoby, która podróżuje po wielu krajach i zakłada szkoły wraz z akademikami. Św. Urszula ukazana jest, jako kobieta zawsze pomocna, oddana sprawie, pełna energii, światła i uśmiechu. W książeczce odnaleźć również można początki noszenia szarego habitu przez Urszulanki. Na zakończenie dziecko może utrwalić poznane wiadomości rozwiązując krzyżówkę związaną ze świętą.

Bardzo dobry pomyśl na książkę dla małych czytelników. Wspomnieć należy tu również świetną oprawę graficzną. Liczę na kolejne wydania książek opartych na faktach z biografii świętych.

3 komentarze:

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.