17 czerwca 2021

Julia Quinn, Propozycja dżentelmena.


          Propozycja dżentelmena opowiada o perypetiach miłosnych kolejnego Bridgertona, młodszego brata Anthonego, drugiego w kolejności urodzenia z ośmiorga dzieci Violetty, a jednocześnie najwyższego z rodzeństwa - Benedicta. Matka tuż przed wyprowadzką z głównego domu Bridgertonów postanowiła wydać bal maskowy. A nuż kolejni synowie stanu wolnego, Benedict i Colin, wybiorą w końcu przyszłe żony? Benedict obecny jest na balu i poddaje się woli matki tańczenia z pannami podpierającymi ściany, tak jak to robi Penelopa Featherington. Nie dociera jednak do panny, bowiem uwagę jego przykuwa zamaskowana dama w srebrnej sukni. Benedict nie poznaje tożsamości damy, ale nie potrafi zapomnieć o niej tak szybko. Podobnie dzieje się z tajemniczą damą, tyle tylko, że ona zdaje sobie sprawę z tego, że jej marzenie nigdy nie zostanie zrealizowane. Sophie Beckett jest służącą i dzieckiem z nieprawego łoża, choć jak wszyscy sądzą, dzieckiem arystokraty. W dodatku wskutek zaistniałych wydarzeń opuszcza Penwood House, w którym mieszka z hrabiną Aramintą i udaje się szukać nowej pracy. Dopiero po dwóch latach przeznaczenie sprawia, że Benedict ponownie wkracza w życie Sophie Beckett, ale cóż, nie poznaje zmienionej dziewczyny, a ta nie chce go wyprowadzać z błędu i z równowagi. Nie jest jednak tak łatwo ukryć prawdziwych uczuć. 

 


         Książkę czyta się jak uroczą opowieść o Kopciuszku, w której biedna Sophie jest wykorzystywana i tłamszona przez wdowę po swoim opiekunie i jej dwie córki (bardziej i mniej zołzowatą). W dodatku wszyscy sądzą, że jest nieślubnym dzieckiem hrabiego. Brać służących postanawia wysłać ją na bal, aby raz zaznała życia, które powinno być jej udziałem. O północy jednak, jak na Kopciuszka przystało, musi opuścić zabawę, aby nic się nie wydało. Prawdziwa gratka i wyzwanie. 

     Araminta jest pełna złych emocji. To kobieta złośliwa, mściwa i pełna agresji, która z dwóch swoich córek, faworyzuje starszą (Rosamunda), a poniża młodszą (Posy). Sophie przez lata cierpliwie znosi zniewagi Araminty. Jest mądra, inteligentna, słodka i pełna godności. Mimo nacisków, nie ma zamiaru przyjąć kuszącej propozycji Benedicta, która wiązałaby się ze zmianą jej stylu życia. 

 


 

         Julia Quinn wykorzystuje w swojej powieści elementy znanej baśni, ale robi to w tonie niesamowicie bajecznym i niezwykle udanym. Bridgertonowie są wspaniałą i kochającą się rodziną, a ich rozmowy są ciepłe, pełne przekomarzania i zawadiactwa. W tle już szykuje się kolejna historia miłosna, która zostanie opowiedziana w czwartym tomie cyklu. Czas więc na przygodę Colina, który w tej powieści zasłużył na miano „idioty”.

 


 

Julia Quinn, Propozycja dżentelmena, wydawnictwo Zysk i S-ka, wydanie 2021, tytuł oryg.: An Offer from a Gentleman, tłumaczenie: Agnieszka Kowalska, Katarzyna Krawczyk, cykl: Bridgertonowie, t. 3, okładka miękka, stron 472.


Bridgerton

 1. The Duke and I (2000)
  1.5 The Duke and I With 2nd Epilogue (2015)

 2. The Viscount Who Loved Me (2000)
  2.5 The Viscount Who Loved Me: The Epilogue II (2006)

 3. An Offer from a Gentleman (2001)
  3.5 An Offer From a Gentleman: The Epilogue II (2009)

 4. Romancing Mr. Bridgerton (2002)
  4.5 Romancing Mister Bridgerton: The Epilogue II (2009)

 5. To Sir Philip,with Love (2003)
  5.5 To Sir Phillip, With Love: The Epilogue II (2009)

 6. When He Was Wicked (2004)
  6.5 When He Was Wicked: The Epilogue II (2009)

 7. It's in His Kiss (2005)
  7.5 It's in His Kiss: The Epilogue II (2006)

 8. On the Way to the Wedding (2006)
  Happily Ever After (2013)

   

  *Okładki amerykańskiego nowego serialowego wydania książek 

  **  Wszystko o Bridgertonach

  *** https://juliaquinn.com/

   

   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.