5 kwietnia 2021

Dorota Mazur OV, Matka Elżbieta Róża Czacka. Życie, duchowość, modlitwy.

 


      Ta niewielka książeczka przybliża postać Sługi Bożej Matki Elżbiety Róży Czackiej (1876-1961). Urodzona w Białej Cerkwi na Ukrainie była szóstym z siedmiorga dzieci Zofii z domu Ledóchowskiej i Feliksa Czackiego. Hrabianka. W 1882 r. rodzice Róży zamieszkali na stałe w Warszawie, w pałacu Krasińskich, a po latach przeprowadzili się do własnego pałacyku przy ul. Nowozielnej. 
 

 
         Od dzieciństwa miała problemy ze wzrokiem, który ostatecznie straciła w wieku 22lat po upadku z konia. Od dzieciństwa też była osobą religijną. Na jej życie duchowe wpływ miała jej babka Pelagia z Sapiehów Czacka. Gdy Róża straciła wzrok nie poddała się, ale nadal się kształciła. Uczyła się alfabetu Braille’a, podróżowała po Europie, a w 1911 r. zakłożyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi. Lata I wojny światowej spędza u brata Stanisława Czackiego w Żytomierzu na Wołyniu. Wówczas zaczęła prowadzić życie pełne ubóstwa i umartwień. 15 sierpnia 1917 r. jako siostra zakonna Elżbieta składa śluby wieczyste w III Zakonie św. Franciszka. Po powrocie do Warszawy stara się o pozwolenie na założenie nowego zgromadzenia i uzyskuje zgodę. Pod koniec 1918 r. zaczyna istnieć jako Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Jego charyzmatem staje się służba ludziom niewidomym. Opiekunem Zgromadzenia zostaje ks. Władysław Korniłowicz. W książeczce zostaje również przybliżona jego postać. 
 

 
     Autorka przedstawia dzieło Lasek w Polsce i na świecie. Wiele miejsca poświęcone zostaje charakterystyce duchowości Matki Elżbiety Róży Czackiej. Mowa jest o wierze, cierpieniu, modlitwie. Autorka przytacza fragmenty korespondencji Matki. W książeczce odnaleźć można rozważania różańcowe i drogę krzyżową. Na końcu zaś kalendarium życia Marki Czackiej, bibliografię oraz przypisy. Brakuje mi w tej pozycji tylko fotografii, ale od czego jest internet. 
 
 
 
Dorota Mazur OV, Matka Elżbieta Róża Czacka. Życie, duchowość, modlitwy, wydawnictwo eSPe, wydanie 2021, oprawa miękka, stron 118.
 
 
 

4 komentarze:

 1. Koniecznie mamie muszę ten post pokazać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna Postać, czytałam kilka krótkich opracowań.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja więcej wiedziałam o rodzie Czackich, niż o samej Matce. Wszystko do nadrobienia... Pozdrawiam

   Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.