1 kwietnia 2021

Sylwia Kubik, Nasze niebo.


Nasze niebo to powieść będąca kontynuacją losów bohaterów poznanych w książkach: Pod naszym niebem i Miłość pod naszym niebem. Nota bene powieść Miłość pod naszym niebem została wyróżniona w plebiscycie organizowanym przez serwis granice.pl, zdobywając głosami internautów tytuł KSIĄŻKI ROKU 2020 w kategorii proza polska. To pierwsze wyróżnienie dla książki z gatunku powieści chrześcijańskiej: wartościowej, pełnej ciepła, miłości, wiary, nadziei. W Naszym niebie powróciłam do uroczej Brzozówki, w której nie ma pośpiechu i bezcelowej gonitwy. Mamy za to podkreślenie bliskości, otwartości, przychylności, przywiązania, poczciwości i gościnności. Każdy z mieszkańców wsi przedstawiony jest w rzeczywisty sposób, z wadami i zaletami, ciążącymi nad nimi tajemnicami, zadawnionymi waśniami, trudnymi relacjami rodzinnymi. Mimo tego wszystkiego, każdy może liczyć na wsparcie innych. Poczucie bezpieczeństwa i solidarności jest w tej powieści bardzo odczuwalne. Podkreślone zostało też przywiązanie do wiary i do kultywowania tradycji świątecznych przekazywanych z pokolenia na pokolenie. To powieść pełna tradycyjnych smaków, niewyszukanych potraw i zapachów. Spokojne miejsce, w którym czas odmierzany jest przez zmienność pór roku. 


      To tu swoją przystań znalazła Monika z synkiem, tu mieszka Karolina z rodziną i tu powstał pensjonat domu spokojnej starości. Hania ma kolejne scysje z teściową, a przecież jej stan nie pozwala na zbytnią nerwowość. Margarethe zadomowiła się na dobre w tym odmiennym świecie ku radości Heleny, Stefan zaś niefortunnie złamał nogę. W życiu tego oschłego, starszego mężczyzny pojawi się dawno niewidziana osoba. Jest też miejsce na miłość (ale nie zdradzam).


 

      Nasze niebo to optymistyczna, ciepła i mądra powieść. W dodatku nie jest pozbawiona ani humoru, ani nie traktuje poważnych historii ze zbędnym patosem. Mamy tu za to autentyczność i szacunek wobec tego, co ważne. Podkreśla rolę przyjaźni, rodziny, życzliwości, dobrych relacji w lokalnej społeczności. Nie stroni jednak od poruszania spraw ważnych i kontrowersyjnych związanych z naszą polską historią. Polecam cała trylogię autorstwa Sylwii Kubik.


Sylwia Kubik, Nasze niebo, wydawnictwo eSPe, wydanie 2020, seria: Opowieści z wiary, cykl: Seria powiślańska t. 3, oprawa miękka, stron 312.

 

 

recenzje blogowe:

Miłość pod naszym niebem

Pod naszym niebem

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.