29 marca 2021

ks. Mariusz Rosik, Jezus Galilejczyk. Lew z pokolenia Judy.

 

     Na książkę złożyły się krótkie szkice autorstwa ks. Mariusza Rosika, które w porządku chronologicznym dotyczą życia i publicznej działalności Chrystusa z Galilei. Punktem wyjścia jest sam zwrot: ‘Lew z pokolenia Judy’, który w Biblii pojawia się zaledwie dwa razy. Dotyczy to pierwszej i ostatniej Księgi czyli w Księgi Rodzaju i w Apokalipsy. Jak pisze we wstępie ks. Mariusz Rosik, ta pierwsza zapowiada zwycięstwo Chrystusa, ta druga – proklamuje Jego zwycięstwo. 


 

       Krótkie miniatury dotyczące życia i działalności Jezusa czyta się wyśmienicie. Autor odwołuje się bowiem w nich do życia i myśli sformułowanych przez znane osoby ze świata filozofii (np. św. Augustyn, Beda Czcigodny, John Stuart Mill), kultury (Clive Staples Lewis, aktorka Claudia Koll), nauki, sztuki, religii (Josepha Ratzingera), polityki (Dioklecjan) czy nawet miliarderów (Tom Monagham założyciel sieci Domino’s Pizza). Mamy odniesienia do filmów („Poszukiwacze zaginionej Arki”, „Pasja”), książek („Mnich z góry Atos”), znanych wydarzeń (np. przed 2015 r. kiedy na widownię jednego z programów telewizyjnych zaproszono Nicholasa Wintona, który podczas wojny uratował 669 żydowskich dzieci). Do tego należy oczywiście dołączyć odniesienia do Starego i Nowego Testamentu oraz Apokryfów. Ważny jest przekaz pisemny i ustny, bowiem wiara kościoła oparta jest na Piśmie Świętym i tradycji. Często też autor stosuje paralelę, podkreślając myśl św. Augustyna, że „Nowy Testament jest ukryty w Starym, natomiast Stary znajduje wyjaśnienie w Nowym”. W szkicach znaleźć można również nawiązania do żydowskich obyczajów, modlitw i zasad religijnych. 

podkreślenia moje

 

      Autor wspaniale tłumaczy przekaz zawarty w Biblii i to, że to od nas zależy, na ile świadomie pozwolimy Bogu ogarnąć się Jego miłością. Nie wystarczy zmienić sposób myślenia, ale również należy zmienić sposób życia. Nasz życie jest czasami jedyną Ewangelią, jaką czyta świat. W prosty i klarowny sposób autor tłumaczy słowa zapisane w Ewangeliach, co oznacza Jeden w Trzech Osobach, odniesienia Starego Testamentu do Nowego Testamentu. Zajmuje się też kwestią tłumaczenia z języka aramejskiego poszczególnych słów. W tym wszystkim mowa jest o miłości, prawdziwym przebaczeniu, cierpieniu, modlitwie. Niewątpliwie jest to lektura, która skłania do refleksji – zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu.
ks. Mariusz Rosik, Jezus Galilejczyk. Lew z pokolenia Judy, wydawnictwo eSPe, wydanie 2021, oprawa miękka, stron 336.

 

 http://www.mariuszrosik.pl/

https://boskieksiazki.pl/

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.