8 marca 2021

Elizabeth Camden, Niezniszczalna nadzieja.

 


         Eloise Drake (czy nazwisko nie wydaje Wam się znajome?) to młoda, prostolinijna, wykształcona i piękna kobieta. Od paru miesięcy pracuje w renomowanym urzędzie New York State Water Board na Manhattanie. Właśnie dostała propozycję wejścia w skład zespołu zajmującego się wyceną nieruchomości w prowincjonalnym miasteczku Duval Springs. Przyjęłaby ją ze spokojem, ale podjęcie takiego wyzwania to jednocześnie powrót do przeszłości i współpraca z burmistrzem Alexem Duvalem. To mężczyzna, który dwanaście lat temu był tym idealnym i jedynym dla serca. Pozostało jednak złamane serce i poczucie wstydu. Eloise wychowała się w rezydencji Bruce’a Garetta, zaledwie pięć kilometrów od miasteczka, ale pilnie strzeżona przez opiekuna nigdy nie miała możliwości poznać bliżej tych okolic. W dodatku po odkryciu przez Garetta romansu, wszelkie więzi z Alexem i znanymi miejscami zostały zerwane. Młoda kobieta mimo wewnętrznych rozterek, podejmuje wyzwanie, czuje się bowiem doceniona przez jej przełożonego i jak prawdziwa dama pojawia się z innymi urzędnikami w Duval Springs. 
 

 
           Alex Duval jest burmistrzem miasta, które ma zostać wymazane z mapy. Stan Nowy Jork planuje bowiem budowę zbiornika wodnego, a to z kolei spowoduje zalanie terenów położonych w dolinie, także miasteczko Duval Springs. Po przegranym, wyczerpującym procesie, do miasteczka mają przyjechać urzędnicy. Niespodzianką dla Alexa jest to, że wśród nich znajduje się jego młodzieńcza miłość Eloisa Drake. Mężczyzna mimo wszelkich przeciwności postanawia kontynuować walkę o miasteczko i decyduje się na bardzo ryzykowny plan. W dodatku, aby tego dokonać potrzebuje wiedzy i doświadczenia Eloise. 
 

 
            Eloisa jest zdeterminowana bronić swoich racji, zasad i chronić swoje serce. Burzliwa przeszłość z Alexem i nierozwiązane sprawy łączące ją z Brucem Garettem, wpływają na jej podjęte decyzje i poczucie własnej wartości. Obawia się na nowo rozwinąć skrzydła marzeń, ciepła, szaleństwa i prawdziwej, życiowej przygody. Jest mądrą i pracowitą kobietą, która marzy o cieple domowego ogniska i własnej rodzinie. Alex to człowiek, który zdolny jest do wielkich poświeceń w imię wyższych racji. Jego zapał i wiara w powodzenie przedsięwzięcia jest dla społeczności Duval Springs zaraźliwa. Alex jest spontaniczny, impulsywny, pełen optymizmu i skandalicznie czarujący. Nie boi się też podjąć walkę o urzeczywistnienie marzeń z dzieciństwa. 
 
               Każdy z bohaterów zarówno pierwszoplanowych, jak i dalszych, popełnia błędy i zmaga się ze swoimi słabościami. Ich drogi prędzej lub później, prowadzą jednak do odkupienia win. Nadzieje, troski i wielkie wyzwanie, łączy całą pozostałą jeszcze społeczność małego miasteczka. Trudności, z którymi borykali się mieszkańcy Duval Springs i ich determinacja, by nigdy się nie poddawać, pokazują siłę i odporność ludzkiego ducha. Wbrew przeciwnościom chcą spełnić marzenia i sprostać zadaniom. Czytelnicy będą doświadczać szeregu emocji w całej powieści, a jednocześnie kibicować Eloise i Alexowi, aby znaleźli drogę do siebie nawzajem. Eloise korzysta ze swojego doświadczenia. Wrogowie zmieniają się w nieufnych sojuszników, a pogłębiająca się przyjaźń zagrozi wszystkim starannie przygotowanym planów Eloise na jej przyszłość. W tle czają się niebezpieczeństwa, tajemnice i zagrożenia. 
 
Budowa zbiornika Ashokan. Widok na zaporę Olive Bridge pokazano dolną powierzchnię przekroju muru. Kruszarka do kamienia i betoniarnia na lewym tle. 21 czerwca 1910. źródło

 
     Atutem powieści jest realistyczna sceneria fabuły zgodna z tłem historycznym, obyczajowym, społecznym, gospodarczym, jaki istniał w Stanach Zjednoczonych 1908 r. Warto wspomnieć, że Duval Springs to fikcyjne miasteczko. Nie byłabym jednak sobą, gdybym nie poszperała w internecie na temat historycznych konotacji powieści i zasobów wodnych miasta Nowy Jork. To fascynująca, ale jednocześnie smutna historia. 
 
      
Miejscowość Shokan, która na terytorium zajmowanym przez zachodni dorzecze Zbiornika Ashokan. Zdjęcie z 1906 r. Źródło.

        Autorka połączyła historie kilku miejscowości, jakie były związane z budową zbiornika retencyjnego Ashokan, w hrabstwie Ulster, na rzece Esopus Creek, w górach Catskill, który został oddany do użytku w 1915 r. Jedenaście miejscowości zostało przymusowo ewakuowanych i doszczętnie spalonych, aby zrobić miejsce dla 8300-akrowego zbiornika wodnego - wówczas największego zbiornika na świecie. Nawet korzenie drzew zostały wykarczowane lub wysadzone, a zmarłych odkopywano, aby nie zanieczyścili wody. Niektórzy uważają, że gdy woda w zbiorniku ma niski poziom, wówczas widać wieże kościoła i sterczące kominy. Inżynierowie nie zostawili jednak żadnego śladu po istniejących miasteczkach. Wiele wysiedlonych rodzin odczuło wówczas ból utraty ziemi, domu i przyjaciół. Miejsca, które były pielęgnowane od pokoleń zostały utracone na zawsze. Dwa tysiące mieszkańców zostało wysiedlonych, ponieważ cztery osady zostały zalane, a osiem innych zostało przeniesionych. Prace rozpoczęto w 1906 r. i szybko też powstał obóz robotniczy, w którym mieszkali Rosjanie, Słowianie, Rumuni, Litwini i Polacy, Szwedzi, Finowie i Duńczycy, Węgrzy, Austriacy, Niemcy, Irlandczycy, Włosi. 
 
Ashokan Reservoir, widok na fragment

 
          Powieść ożywiła historię dzięki niezapomnianym postaciom, plastycznym opisom małego miasteczka walczącego z nadchodzącymi zmianami oraz dobrze opracowanej fabule. Wielka przyjemność czerpana z lektury zapewniona. 
 
 
 
Elizabeth Camden, Niezniszczalna nadzieja, wydawnictwo Dreams, wydanie 2021, tytuł oryg: A Desperate Hope, tłumaczenie: Magdalena Peterson, cykl: Nowojorskie Kobiety, t. 3, tytuł oryg. cyklu: Empire State #3, oprawa miękka, stron 376.  PREMIERA 8 MARCA 2021 R.
 
 
 
 
Empire State Series – Nowojorskie kobiety
3. Desperate Hope (2019)- Niezniszczalna nadzieja (Polska, 2021)
3.5. Christmas at Whitefriars (2019)
 
 
 


Biografia:

 https://www.thevintagenews.com/2016/05/23/the-spectacular-engineering-behind-new-yorks-water-supply-great-pictures/

https://medium.com/nycwater/out-of-the-archives-panoramic-images-of-ashokan-reservoir-2d7756528e45

https://hvmag.com/life-style/history/the-ashokan-reservoir/

https://www.dec.ny.gov/lands/79771.html

https://www.thevintagenews.com/2017/07/11/spectacular-photos-show-the-saga-of-flooding-the-catskills-and-building-the-dams-to-bring-water-to-new-york-city/


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.