24 września 2019

Elizabeth Camden, Niedostępny spadek.         Lucy Drake jest piękną, dwudziestoośmioletnią młodą kobietą, która pracuje jako telegrafistka w Nowym Roku, w amerykańskiej agencji prasowej założonej w 1846 r. Associated Press. W tym samym budynku mieści się siedziba drugiej agencji tego typu: to brytyjska Reuters, założona w 1851 r.  Lucy jest zadowolona z pracy, bowiem ta daje jej możliwość kontaktu z ludźmi zamieszkałymi w innych zakątkach, swoistej podróży po świecie, których nie będzie w stanie nigdy odwiedzić. Kierownikiem amerykańskiej sekcji Reuters jest Anglik, Sir Colin Beckwith. Gdy pojawiają się problemy z przesyłaniem wiadomości to Lucy zostaje do niego wysłana przez swojego szefa, aby poprosić o rozwiązanie problemu. Co prawda, poznała Colina wraz z bratem w nieco odmiennych okolicznościach i okazało się, że mężczyzna bardzo jej się spodobał. Tyle tylko, że potem okazało się, że jest szefem konkurencyjnej agencji. W trakcie drugiego spotkania okazuje się, że Colin zna alfabet Morse’a. Znajomość szybko przeradza się w przyjaźń, a Colin zostaje dopuszczony do tajemnicy rodzinnej Lucy i jej brata Nicka.


     Lucy i Nick Drake’owie kontynuują walkę swojego ojca z rodziną o uzyskanie sprawiedliwości w procesie, który trwał od ponad czterdziestu lat, z ludźmi pozbawionymi skrupułów. Trzydziestojednoletni Nick jest hydraulikiem, a całe dnie spędza w kanałach. Rodzeństwo jest notorycznie szpiegowane, a ich życie prywatne zależne jest od postępowania ich wuja. Nick korzystając z przekazanej mu wiedzy przez ojca potajemnie jednak montuje zawory w mieszkaniach należących do biednych ludzi. Zawory pomagają w blokach docierać wodzie na wyższe piętra. Bez nich nie byłoby to możliwe. Wuj Drake’ów wyznaczył bowiem w granice zaporowych wysokich cen ich sprzedaży. 

      Lucy jest kobietą zdeterminowaną, mocno stąpającą po ziemi, wierną swoim wartościom. Jej siła i postawa jest godna podziwu. Lucy i Nick nie są idealni, ani pozbawieni wad. Tęsknią natomiast za założeniem własnych rodzin, za miłością, za prowadzeniem innego życia. Colin zdolny jest do poświęceń dla kobiety, która zawładnęła jego sercem. Z drugiej strony świadomy jest odpowiedzialności, jaka ciąży na nim w związku z angielskim podupadłym finansowo majątkiem rodzinnym. Potrzebna mu więc posażna żona i dziedziczka. Czy jednak w tym wszystkim pieniądze są najważniejsze?

      Kolejna książka Elizabeth Camden oznacza kolejną doskonałą lekturę. To nie tylko dobrze wypracowana fabuła, błyskotliwie napisane dialogi (humor, cięte riposty), charakterystyka głównych bohaterów, ale przede wszystkim zgodność z historycznymi faktami. Wspaniałe są opisy dotyczące domów (od rezydencji do małej klitki Drake’ów), sporów istniejących wokół budowy Kanału Panamskiego, położenia kabla telegraficznego na dnie oceanu, PTSD (po wojnie burskiej), Alfabetu Morse’a, gołębi pocztowych czy też ówczesnych podziemnych kanałów Nowego Jorku. Z drugiej strony poruszony jest problem działalności szpitali psychiatrycznych, gdzie umieszczano często niewygodnych członków rodzin pod pretekstem obłąkania. 

       To solidna opowieść, z wyjątkową fabułą i wielkimi emocjami w tle. Ciekawi mnie ju ż jednak historia Nicka, brata Lucy, który będzie głównym bohaterem drugiej części serii. Polecam.Elizabeth Camden, Niedostępny spadek, wydawnictwo Dreams, wydanie 2019, tytuł oryg.: A Dangerous Legancy, tłumaczenie: Magdalena Peterson, seria: Nowojorskie Kobiety, t.1, tytuł oryg. serii: The Empire State #1, oprawa miękka, stron


The Empire State Series – Nowojorskie Kobiety
1. A Dangerous Legancy (2017) – Niedostępny spadek (Polska 2019)
2. A Daring Venture (2018)
3. A Desperate Hope (2019)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.