27 września 2019

Laura Franz, Koronkarka.          Rok 1775 r. Nastaje czas buntu i ogromnego wrzenia. Z czasem okaże się, że to początek wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, zwany rewolucją amerykańską, konflikt zbrojny pomiędzy Królestwem Wielkiej Brytanii a jego trzynastoma koloniami w Ameryce Północnej  (1775-1783).

      Wybuchają buntownicze niepokoje w Williamsburgu w Wirginii. Lady Elisabeth Liberty Lawson opuszczona przez samolubnego ojca, brytyjskiego gubernatora, i pod nieobecność matki przebywającej w Anglii, zostaje wraz z najbliższymi służącymi w zniszczonej rezydencji. Wkrótce okaże się również, że mężczyzna, który został jej wybrany przez ojca i którego miała poślubić, zrywa zaręczyny. Schronienie znajduje w posiadłości kuzyna swego niedoszłego męża, patrioty i buntownika Noble Rynallta. Z jednej stronie Elisabeth obserwuje zachowanie ludzi wiernych królowi, z drugiej strony poznaje bliżej opozycjonistów. Trudny wybór i wyzwanie stoi przed nią, bo powinna wybrać przecież właściwą drogę. Świadoma jest jednak tego, że nie może dłużej przebywać w pięknej posiadłości Noble’a. Postanawia więc zamieszkać w Williamsburgu i znaleźć pracę jako koronkarka.


       Elizabeth prowadząca do tej pory życie rozpieszczonej i bogatej jedynaczki, poznaje nowe odcienie życia codziennego, niedostatek, uroki życia w domostwie pozbawionym wygód i udogodnień. Wewnętrznie dorasta, zmienia się. Przestaje być Elisabeth, zaczyna być Libby. Staje się silna i zdeterminowana. W końcu wybiera i sama decyduje się na niebezpieczne misje. 

       Libby jest ujmującą postacią, odważną, a jej działania są realistyczne i zgodne z duchem ówczesnych czasów. Nauczona w dzieciństwie przez matkę wyrabiania koronek, przez lata pielęgnowała rozwój swoich talentów i pasji, aby ostatecznie wykorzystać to do prowadzenia zarobkowego trybu życia. Paranie się koronkarstwem i szyciem nie wykracza poza granicę ówczesnych zajęć akceptowalnych przez społeczeństwo dla samotnych kobiet. Z drugiej strony mamy dżentelmena, przystojnego Walijczyka, Noble Rynallta. Odpowiedzialny, honorowy, wrażliwy i zdolny do wielkich poświęceń. Jest też cichy, niezachwiany i bezpośredni w swoich zamiarach. Reprezentuje typ mężczyzny – żołnierza, dla którego służba w imię słusznej sprawy staje się priorytetem. 

        Laura Franz napisała fascynującą, niemal hipnotyzującą, powieść historyczną o miłości, zdradzie i nowych początkach. Spokojna i wyważona fabuła, stopniowane emocje, oczarowują czytelnika i powodują, że można zanurzyć się w tej historii i przenieść w czasie. Opowieść jest pełna niebezpieczeństw, ale słodkich i rozkosznych momentów. Element wiary jest głęboko zakorzeniony w czynach i słowach bohaterów. Ważną rolę odgrywają w książce szczegóły historyczne i rzeczywiste postacie. Z drugiej strony odpowiada mi niespieszne tempo i pochłaniający styl autorki. Oby to nie była ostatnia książka tej autorki w Polsce! To fabuła wypełniona historią, miłością i romantyzmem. Warto.Laura Franz, Koronkarka, wydawnictwo Dreams, wydanie 2019, tytuł oryg.: The Lacemaker (2018), okładka miękka, stron 432.


2 komentarze:

  1. Po takiej recenzji nie sposób przejść obok tej książki obojętnie. Tytuł zapamiętam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ach, jaka książka - taka opinia :) Dziękuję za miłe słowa :)

      Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.