13 września 2019

Lidia Miś, Piękna Pani.
            Jak dzieciom przekazywać historię poszczególnych Objawień Maryjnych? Przykładem wspaniałej opowieści przeniesionej na stronice i powiązanej z faktami jest Piękna Pani autorstwa Lidii Miś. Autorka w prostych słowach, bez zbędnej egzaltacji, kieruje do młodego czytelnika opowieść związaną z wydarzeniami, jakie miały miejsce 19 września 1846 r. na zboczach górskiego masywu Pelvoux i położonego na wysokości 1800 m płaskowzgórzu Sous-les-Baisses. Miejsce terytorialne należało do wioski La Salette, z której prowadziła tam wówczas droga dostępna tylko dla mułów.          Matka Boża miała się ukazać tylko jeden, jedyny raz dwojgu dzieciom: 15-letniej Melanii Calvat i 11-letniemu Maksyminowi Giraud. To im przekazała orędzie, które mieli rozgłosić. Każde z dzieci usłyszało też tajemnicę, której nie można było im zdradzić. Dzieci ujrzeli Piękną Panią, która przekazała im orędzie. Najpierw mówiła po francusku, a gdy się spostrzegła, że dzieci nie rozumieją za bardzo, zaczęła mówić w gwarze z okolic Corps. Według dzieci była to kobieta niezwykłej piękności, która siedziała wewnątrz jasnej kuli. Początkowo miała zakrytą dłońmi twarz, a łokcie oparte na kolanach i w dodatku płakała. Na jej piersiach widniał krzyż z Jezusem Chrystusem z zawieszonymi na nim narzędziami męki: młotkiem i obcęgami.

      Po tym wydarzeniu dzieci dalej pasły krowy aż do wieczora, kiedy powrócili do wsi i opowiedzieli, co się stało. Na drugi dzień gospodarze Melanii i Maksymina, Jean Baptista Pra (1819-1881) i Pierre Selme (1792-1849) oraz ich sąsiad Jean Moussier (1828-1899) spisali słowa Najświętszej Maryi Panny pod dyktando Melanii. Lidia Miś przybliża również koleje losów życia Melanii i Maksymina.          Treścią Orędzia z la Salette było wezwanie ludzi do pokuty, uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii, dbanie o świąteczny wypoczynek i codzienną modlitwę. Znalazła się w nim zapowiedź kar Bożych dla grzeszników i obietnica obfitych łask w wypadku nawrócenia. Piękna Pani wypomina bluźnierstwa i przekleństwa oraz niezachowywanie nakazanych postów. Jeśli nie będzie nawróceń, orędzie zapowiadało wielki głód, klęski nieurodzajów, śmierć małych dzieci. 


       Na miejscu objawienia wytrysnęło źródło, które płynie od dnia objawienia aż do dnia dzisiejszego. Po przeprowadzeniu badań, które polegały m.in. na przesłuchaniu dzieci i weryfikacji ich relacji oraz badaniu uzdrowień, po otrzymaniu zgody papieża, biskup Philibert de Bruillard, ordynariusz diecezji Grenoble ogłosił 19 września 1851 r., że Objawienie się Najświętszej Maryi Panny dwojgu pastuszkom dnia 19 września 1846 r., na jednej z gór, należących do łańcucha Alp, położonej w parafii La Salette, w dekanacie Corps, posiada w sobie wszystkie cechy prawdziwości i wierni mają uzasadnione podstawy uznać je za niewątpliwe i pewne. Zgromadzenie Księży Misjonarzy Saletynów (Saletyni) z kolei założone zostało 1 maja 1852 r. przez biskupa Philiberta de Bruillard, a zatwierdzone 14 maja 1890 r. przez papieża Leona XIII.


          Piękna Pani Lidii Miś otrzymała wspaniałe, pastelowe ilustracje autorstwa Justyny Skoczylas. Jedną z głównych zalet tej książki jest prosty język, subtelny i ciepły styl. Na uwagę zasługuje też czcionka, która pozwala małemu czytelnikowi na samodzielną lekturę. Pragnęłabym, aby książka była jedną z wielu w serii, które przybliżą dzieciom historię poszczególnych Objawień Maryjnych. Warto! Polecam dzieciom i dorosłym.Lidia Miś, Piękna Pani, wydawnictwo Dreams, wydanie 2019, ilustracje Justyna Skoczylas, okładka twarda, Format: 203x254, stron 88.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.