13 września 2019

Lady Fiona Carnarvon, Lady Almina i prawdziwe Downton Abbey. Utracone dziedzictwo zamku Highclere.     Cóż za fascynująca książka, pomimo jej mankamentów! W dodatku oparta na faktach, pisana przez lady Fionę Carnarvon, drugą żonę George’a Herberta (ur. 1956), 8. hrabiego Carnarvon, która wraz z mężem mieszka i opiekuje się jego domem rodzinnym, zamkiem Highclere, znanym jako serialowy Downton Abbey. Dzięki filmowej serii dom stał się jednym z najbardziej znanych i kultowych domów na świecie.

źródło: http://www.coffeeandteafestival.com/nyc/emails/ellen-easton-lady-carnarvon.html

      Lady Almina i prawdziwe Downton Abbey. Utracone dziedzictwo zamku Highclere to książka, która przybliża jedną z wielu historii mieszkańców zamku. Książka przenosi czytelnika w przeszłość, do Anglii końca XIX w. oraz początku XX w. oraz okresu pierwszej wojny światowej, kiedy Highclere naprawdę zamieniono w szpital, tak jak to było w serialu telewizyjnym. Głównymi bohaterami są lady Almina (1876-1969) i jej mąż, 5. hrabia Carnarvon.

Highclere Castle/ źródło: The Mirror

     Lady Fiona wykorzystała skrzętnie pracę zamkowych archiwistów, dostęp do zachowanych dokumentów i fotografii, co pozwoliło jej dość szczegółowo odtworzyć zajęcia mieszkańców zamku i losy małżeństwa Alminy i George’a Edwarda Stanhope’a Molyneux Herberta, 5. hrabiego Carnarvon. Almina Victoria Maria Alexandra była jedynym dzieckiem Marii Wombell z domu Boyer (ok. 1846-1913), francuskiej żony kapitana Fredericka Charlesa Wombwella, oficera armii brytyjskiej. Jej biologicznym ojcem był bogaty bankier Alfred Charles de Rothschild. Z Marią łączył go ponad czterdziestoletni związek, a córce nigdy nie odmawiał wsparcia finansowego, by po swojej śmierci zostawić jej prawdziwe bogactwa. Almina 26 czerwca 1895 r.  w St. Margaret's w Westminster poślubiła George'a Edwarda Stanhope Molyneux Herberta, 5. hrabiego Carnarvon. Para miała dwoje dzieci: Henry’ego Herberta, późniejszego 6. hrabiego Carnarvon (1898–1987) oraz lady Evelyn Leonorę Alminę Herbert (1901–1980).

lady Almina z mężem / źródło: wikipedia.org

        Lady Almina miała to szczęście, że wyszła za mąż z miłości. Według autorki książki, Almina kochała i była kochaną. Lady Fiona przybliża czytelnikowi ową małżeńską miłość, życie codzienne na zamku Highclere, ich najbliższą rodzinę, bale spotkania. Zwraca jednak przede wszystkim uwagę na coroczne wyprawy małżeństwa do Egiptu, przyjaźń hrabiego z Howardem Carterem oraz decyzję Alminy o otwarciu szpitala dla rannych w zamku w okresie pierwszej wojny światowej. Wówczas sama pomagała i nosiła uniform pielęgniarki. W listopadzie 1922 r. jej mąż i córka byli obecni z archeologiem Howardem Carterem podczas otwarcia grobowca Tutanchamona. W marcu 1923 r. lady Carnarvon przybyła do Egiptu, aby dołączyć do męża, który zmarł 5 kwietnia 1923 r. Przyczyną zgonu było postępujące zakażenie krwi, prowadzące do zapalenia płuc, w wyniku skaleczenia podczas golenia, miejsca po ukąszeniu komara (pojawiła się teza tzw. klątwa Tutanchamona).

British archaeologist Howard Carter, left,and Lord Carnarvon

      Życie małżeństwa jawi nam się z kart książki jako szczęśliwe, pełne, idealne i pełne altruizmu. Doczytałam, że Almina miała jeszcze jednego męża Iana Onslowa Dennistouna (zm. 1938 r.), którego poślubiła zaledwie siedem miesięcy po śmierci pierwszego. Z Georgiem spędziła 28 lat. Doczytałam, że Dennistoun poznał Alminę w Paryżu trzy lata przed śmiercią jej męża. W tym przypadku brak jednak autorskiego komentarza. Almina była także zaangażowana w absurdalnie głośną sprawę sądową między jej nowym mężem, a jego pierwszą żoną. Tyle tylko, że w książce odnaleźć można na ten temat jedynie niewielką wzmiankę. Żadna z tajemnic Alminy oraz tematów związanych z jej późniejszym życiem nie są w książce poruszane. Losy hrabiny zostają opowiedziane tylko do 1923 r. Widać więc, że autorka skutecznie omija trudne temat, wobec czego książkę można uznać za stronniczą.

Almina i jej syn Henry/ źródło:https://www.dailymail.co.uk/

        Lady Almina i prawdziwe Downton Abbey. Utracone dziedzictwo zamku Highclere nie jest jedyną książką lady Fiony Carnarvon, która dotyczy życia codziennego i mieszkańców, jakie toczyło się w zamku Highclere na przestrzeni lat. Żywię nadzieję, że kolejne z nich  ukażą się również w Polsce. To prawdziwa gratka i rarytas dla wielbicieli życia codziennego angielskich wyższych sfer, kultury i historii, choć niewątpliwie jest to głównie promocja zamku Highclere.Lady Fiona Carnarvon, Lady Almina i prawdziwe Downton Abbey. Utracone dziedzictwo zamku Highclere, wydawnictwo Zysk i S-ka, wydanie 2019, tytuł oryg.: Lady Almina and the Real Downton Abbey: The Lost Legacy of Highclere Castle, tłumaczenie: Jerzy Łoziński, stron 350.


2 komentarze:

  1. Troszkę się z Tobą nie zgodzę. Podtytuł książki brzmi "Utracone dziedzictwo zamku Highclere" zatem nic dziwnego, że autorka ograniczyła się tylko do czasów w których Lady Almina była panią w posiadłości. Wraz ze śmiercią piątego Earla jej panowanie na zamku się zakończyło. Zdecydowanie się natomiast zgadzam, że książka jest fascynująca. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To nie jest jednak w całości książka o życiu na zamku i w tym tkwi szkopuł. Brakuje mi pogłębienia tych tematów, które zostały poruszone. Pozdrawiam serdecznie

      Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.