15 lutego 2019

Zakochane Trójmiasto. Antologia.

 
          Książka jest zbiorem dziesięciu opowiadań różnych autorów, a wśród nich: Agnieszki Lingas-Łoniewskiej, Adriana Bednarka, Niny Reichter, Augusty Docher, K.N. Haner, Anny Kasiuk, Jolanty Kosowskiej, Daniela Koziarskiego, Anny Szafrańskiej, Małgorzaty Wardy.
           Jak to bywa w przypadku takich książek, poszczególne opowiadania reprezentują inny styl i poziom. Łączy ich główna tematyka oscylująca wokół miłości oraz miejsce wydarzeń – Trójmiasto czyli Gdańsk, Sopot, Gdynia. Jedynie w opowiadaniu Agnieszki Lingas – Łoniewskiej wyruszymy do małej miejscowości leżącej w Borach Tucholskich, a Nina Reichter zabierze nas do wsi Szpęgawa.
            Na kartach opowiadań czytelnik wędrować więc będzie znanymi w większości ulicami. Na kartach opowiadań spotykamy też bohaterów w różnym wieku, wypełniających różne zawody (nauczycielka, kelnerka, marynarz, pisarze, instruktorka fitness i dj-ka, trenerka personalna). Są też osoby o różnych doświadczeniach życiowych. Wszystkie opowiadania pokazują jednak miłość pozbawioną lukru, rzeczywistą, krwistą wraz z towarzyszącymi rozterkami, problemami, kompromisami. Znaleźć tu można zarówno nostalgię i sentyment, jak i rozpacz, cierpienie i ból.
            Na uwagę zasługuje opowiadanie Małgorzaty Wardy, w którym matka opowiada córce historię związaną z jej przyjściem na świat. Motyw transplantacji serca pojawia się w opowiadaniu „Tatuażu serc” Joanny Kosowskiej. Dość niefortunne sformowania znalazłam jednak w dość dobrym i mrocznym opowiadaniu Adriana Bednarka „Druga randka”. Urokliwe jest opowiadanie Anny Szafrańskiej. Podobało mi się opowiadanie Niny Reichter. To historia mężczyzny piszącego romanse i nauczycielki jego syna. Daniel Koziarski pokazał jak wspaniałym może być zmysł obserwacji, wyobraźnia i bagaż doświadczeń dorosłego człowieka. Trochę tragifarsy znaleźć można w opowiadaniu K.N. Haner, bo zupełnie nie rozumiem tego dwuletniego wyroku bohaterki. Chaos występuje też w opowiadaniu Augusty Docher.
             To dobry zbiór opowiadań, dzięki któremu poznałam autorów dotąd mi nieznanych. Wiele w nich odcieni emocji i kreatywności autorów. Niebanalne historie o miłości.

Zakochana Trójmiasto. Antologia, wydawnictwo Novae Res, wydanie 2019, okładka miękka, stron 394.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.