17 lutego 2019

Niedziela z obrazem.Young Lady with a Parrot, data nieznana
Eugène Accard (1824-1888), Francja
Private collection
 Signed lower right E. Accard
Height: 101 cm (39.76 in.), Width: 81.5 cm (32.09 in.)
Olej na płótnie
"Kwiat" symbolizuje: nadzieję -  niewinność, cnotę, czystość, dziewictwo - wdzięk, wiosnę, słodycz, harmonię, nadzieję, małżeństwo. Tu kwiaty – polne - są zerwane, mogą więc symbolizować utratę czegoś z powyższych elementów. Ptak z kolei jest utożsamiany z wolnością, tu ograniczoną przez klatkę. To papuga, rajski ptak, który potrafi przystosować się do otoczenia. Zauważyć można otwarte drzwi klatki i otwarte drzwi budynku na zewnątrz.  Być może oznacza to też tęsknotę za wolnością tej młodej kobiety. Kolor niebieskiej sukni symbolizuje czystość i świeżość, a jednocześnie chłód. Obrus bordowo-czerwony jest kolorem życia i skrajnych uczuć. Tłem staje się chiński parawan i krajobraz na zewnątrz. Być może dziewczyna stoi przed podjęciem ważnego wyboru, ważnej decyzji. Być może decyzja stanie się końcem jej panieńskiej wolności. Złota bransoletka to symbol kobiecej cierpliwości i lojalności. Dłoń dziewczyny promienieje dobrocią, łagodnością i miłością.

...

Eugène Accard wystawiał na Salonie od 1848 do 1873 roku. Początkowo był malarzem portretowym, potem zajmował się malarstwem rodzajowym.3 komentarze:

  1. Patrząc tutaj na ten obraz tak rozebrany na części pierwsze i na jego fragmenty dostrzegam przewagę oglądania reprodukcji w albumie nad wizytą w muzeum. Wiem, brzmi to jak herezja i to piszę ja, która przedkładała zawsze spotkanie z oryginałem nad oglądaniem albumów. Ale widzę, że dopiero podczas tej drugiej czynności można dostrzec tak wiele niuansów, które jak patrzymy na oryginał giną w harmonijnej całości. No i nie oszukujmy się, na większość obrazów mamy w muzeach chwilę, mgnienie oka, zatrzymując się na dłużej przy tych najbardziej znanych, lub tych ulubionych. Miłej niedzieli

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Albumy oczywiście mają swój urok, pomagają poszerzać wiedzę, ale uważam, że podróże i oglądanie dzieł sztuki w muzeach pozostają w sercu. Nie rezygnuj z tego, choć czasami w pośpiechu wiele rzeczy omija się wówczas czy nie zauważa. Dobrego poniedziałku :)

      Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.