12 lutego 2019

Agata Polte, Nowe jutro.Oliwię poznajemy, gdy jest wrzesień a ona rozpoczyna ostatnią klasę w liceum. Przed nią studniówka, matura, potem studia. Swój wolny czas od jakiegoś czasu dzieli między pracą w weekendy jako hostessa i wolontariat w przedszkolu w dni powszednie. Zarobione pieniądze skrupulatnie odkłada. Z kolei czas spędzony z dziećmi pomaga jej uporać się z traumą sprzed trzech lat. Wówczas, po wypadku samochodowym, rozpada się wizja szczęśliwej rodziny. Tata Oliwii przerywa terapię u psychologa, a swoje jedyne ukojenie bólu odnajduje w alkoholu. Mama, aby utrzymać rodzinę najmuje się do różnych prac przy sprzątaniu. Bezrobotny ojciec pod wpływem alkoholu wszczyna awantury i sprowadza kolegów, a mimo to mama Oliwii „daje mu czas” na znalezienie własnej drogi uporania się z tragedią. Wraz z córką toleruje jego zachowanie od miesięcy. Rodzinne problemy nie gasną, nabrzmiewają, nadejdzie dzień, gdy ujrzą światło dzienne.


Jedyną przyjaciółką Oliwii jest bezpośrednia Tamara, o którą wkrótce również trzeba będzie się martwić. Dziewczyna poznaje też w przedszkolu Mikołaja, który został odesłany tam na prace społeczne. Poznany chłopak staje się jej ostoją, namiastką bezpieczeństwa oraz normalności.czy jednak rzeczywiście?

Agata Polte wnikliwie i z wiarygodnością kreśli świat pełen pokus dostępnych dla młodzieży. Tematy dotyczą rodziny, kręgu przyjaciół, zajęć w szkole i poza nią oraz miłości. Tyle tylko, że u Agaty Polte rozwija się ona powoli i w wielkiej mierze polega na zaufaniu. Tu intymność jest sprawą ważną i nie traktuje się ją lekko. Odkładana jest na przyszłość.Na pierwszym miejscu znajduje się kwestia utraty dziecka przez rodziców i rodzeństwa, nagle rozerwanie silnej więzi i bliskości, pogrzebanie marzeń, poczucie winy, chwiejne stany emocjonalne i różne sposoby radzenia sobie z wewnętrznym cierpieniem. Czy po tym może nadejść nowe jutro, normalny dzień, początek? Podejmowane przez autorkę tematy nie należą do łatwych, toteż powieść wywołuje w czytelniku wiele emocji.

                       

Agata Polte, Nowe jutro, wydawnictwo Zysk i S-ka, wydanie styczeń 2019, okładka miękka ze skrzydełkami, stron 288.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.