19 lutego 2019

Danuta Marć, Wyniosła i przyjaciele.Wyniosła i przyjaciele Danuty Marć to książka, którą z powodzeniem można klasyfikować wśród tych edukacyjnych i przyrodniczych. Autorka przenosi bowiem czytelnika w świat natury, a oczami muchy nazywanej Wyniosłą pokazuje go od strony zazwyczaj niedostępnej. Podstawowa wiedza szkolna dotycząca głownie owadów, ślimaków, pajęczaków została przemycona przez autorkę na karty książki za pomocą wspaniale opowiedzianej historii. Chodzi tu o budowę owadów i wplecenie prawdziwego nazewnictwa w opowieść.


Mucha Wyniosła jest przemądrzała, jasno określa swoje zdanie, przekazuje wiadomości innym małym stworzonkom. Gdy skakun Bajdorek, trzmiel Bombus i ślimak Forteca są zaintrygowani białym „zjawiskiem”, to ona szybko rozwiewa ich wątpliwości, że to guma do żucia, która stanowi niebezpieczeństwo dla małych zwierzątek. W dodatku gumy wyrzucane przez ludzi w lesie mogą rozkładać się nawet pięć lat. 


W książce poznajemy też między innymi ćmę, pasikonika Oktawę, szerszenia, motyle, ważkę. Autorka nadała zwierzętom cechy ludzkie. Obdarzone zostały odrębnymi charakterami. Autorka ukazuje świat przyrody takim, jakim jest w rzeczywistości. Ślimak ma mięsistą nogę pozostawiającą lśniącą smugę śluzu na drodze; ćma zmierzchnica trupia główka ma potężne cielsko w żółto-czarne pasy; trzmiel burczy głośno i basowo. Bazuje na harmonii i symbiozie. Treść uzupełniają ilustracje Anety Krelli – Moch, które ukazują przyrodę bez zbędnego fantazjowania.

Opowiadania poszerzają wiedzę małego czytelnika o przyrodzie i ekologii oraz wzbudzają jego zainteresowanie. To plastyczne opowieści, które zaciekawią małego czytelnika.Danuta Marć, Wyniosła i przyjaciele, wydawnictwo Bis, wydanie 2019, ilustracje: Aneta Krella-Moch, okładka twarda, stron 64, kategoria wiekowa: 5-12 lat. 

2 komentarze:

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.