27 września 2018

Łukasz Wierzbicki, Afryka Kazika.Parę lat temu przeczytałam książkę Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd (wydawnictwo Sorus) będącą zbiorem  reportaży z rowerowej podróży przez Afrykę, jaką Kazimierz Nowak odbył w latach 1931-1936. Udało mu się przebyć trasę wzdłuż całej Afryki z północy na południe, a następnie inną drogą – z południa na północ. Na podstawie tychże reportaży Łukasz Wierzbicki napisał powieść dla dzieci. 


Wprowadzeniem do przygód Kazimierza Nowaka staje się scena z dworca kolejowego odsłonięcia pamiątkowej tablicy na dworcu w Poznaniu. Chłopiec w towarzystwie mamy i właśnie przybyłego dziadka obserwuje wydarzenie i przypomina sobie, że w domu znajduje się książka opisująca przygody podróżnika. Dalsza część pisana jest już z perspektywy Kazimierza Nowaka, który wprowadza młodego w problemy wyprawy jaką odbył samotnie rowerem w Afryce. Młody czytelnik afrykańską faunę i florę, panującą pogodę, spotkanych ludzi, kruszce występujących w Afryce. Mamy plastyczne opisy krajobrazów, targowisk, opis sposobów przekazywania wówczas wiadomości, możliwości zdobywania pożywienia i wody pitnej.  Czytelnicy dowiedzieć się mogą o panujących wśród rdzennych mieszkańców obyczajach i zasadach oraz jak bardzo potrzebna jest w stosunkach międzyludzkich życzliwość i otwartość. Wraz z Kazimierzem Nowakiem młody czytelnik poznaje przyrodę pustyni, lasów i dżungli. 


W książce znaleźć można fakty oraz archiwalne zdjęcia dotyczące wyprawy Kazimierza Nowaka do Afryki oraz dołączoną mapką, która może towarzyszyć dziecku podczas czytania książki. Przygody z perspektywy Kazimierza Nowaka pisane są jasnym i prostym językiem dostosowanym do małego odbiorcy. Rozdziały są krótkie, a czcionka duża. Powieść czyta się z przyjemnością i jestem pewna, że wzbudzi zainteresowanie także dorosłego wielbiciela przygód. WARTO.Łukasz Wierzbicki, Afryka Kazika, wydawnictwo BIS, wydanie 2018, ilustracje: Agencja Reklamowa NEXUS: Marcin Leśniak, Marcin Ćwikła, Krzysztof Rusinek, rysunki: Beata Kulesza- Damaziak, okładka twarda, stron 170.


1 komentarz:

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.