9 września 2018

Tamera Alexander, Niezapomniane wrażenie.



Niezapomniane wrażenie to pierwszy tom w serii Rezydencja Belmont autorstwa Tamery Alexander. Rok po zakończeniu wojny secesyjnej. Claire Laurent jest młodą kobietą, która sztuki prowadzenia malarskiego pędzla uczyła się od swojej zmarłej matki. Jest córką właściciela galerii sztuki w Nowym Orleanie, która specjalizuje się w sprzedaży oryginalnych dziełach mistrzów. Tyle tylko, że w większości są to kopie. Claire nie lubi kopiować obrazów, ale jest zmuszana przez ojca. W wyniku nieoczekiwanych i groźnych w konsekwencjach wypadków, opuszcza Nowy Orlean. Przybywa do Nashville, gdzie decyduje się rozpocząć życie na nowo. Poznaje pracującego dla Adelici Acklen prawnika Suttona Monroe’go, którego dom zniszczyła Armia Federalna. Ziemie rodziny zostały skonfiskowane, a honor był nadal zagrożony. Monroe jest zdeterminowany odzyskać to, co zostało utracone. Claire, mimo negatywnej opinii Monroe’go, wkrótce otrzymuje pracę w Rezydencji Belmont, domu niezwykle bogatej Adelici Acklen. Pragnie rozpocząć życie wśród ludzi, którzy nie znają jej przeszłości. Szczytem marzeń jest namalować w końcu coś, co zostanie zauważone. Mimo przeciwności postanawia jednak mówić prawdę tym, którzy jej zaufali. Claire to młoda kobieta, która odznacza się pracowitością i szczerością oraz pragnie zdobyć pewność siebie i stabilne bezpieczeństwo.


Pędzel i paleta odgrywają wielką rolę w tej powieści. Oprócz malarstwa mamy też wątki związane z rzeźbą. Autorka wspaniale określiła wewnętrzne rozterki Claire. Ból, lęki, nadzieje i radość są wyczuwalne. Oszustwo, rozpacz, przebaczenie, odkupienie, wiara, zaufanie i miłość, wpływają na odbiór emocjonalny powieści. Adelicia Acklen jest bohaterką dość onieśmielającą czytelnika. Z kolei związek Claire i Suttona jest naturalny, prawdziwy i uroczy. Postacie kobiece są silne, ale niedoskonałe i pełne wiarygodności, co zaskakuje czytającego.


Książka bogata jest zarówno w szczegóły historyczne jak i kulturalne. Zauważalne jest też romantyczne napięcie istniejące między głównymi bohaterami. Rezydencja Belmont w Nashville widziana oczami Claire to plastyczne i niezapomniane opisy podkreślające majestat i bogactwo siedziby. Tamera Alexander potrafiła też w subtelny sposób wpleść w fabułę wartości chrześcijańskie i piękne, duchowe prawdy. Z przyjemnością przeczytam kolejne tomy z serii Rezydencja Belmont.

Rezydencja Belmont, zdjęcie z 1863 r.
W powieści autorka odwołuje się do portretu przedstawiającego Adelicię Acklen z małą dziewczynką, jej córką. Zdjęcie z ok. 1860 r. wg strony Autorki

Autorka potrafiła też znakomicie połączyć fikcję z rzeczywistością. Adelicia Acklen (1817-1887) właściwie Adelicia Hayes Franklin Acklen Cheatham od 1846 roku i śmierci pierwszego męża Izaaka Franklina (poślubiła go mając 22 lata w 1839 roku, gdy tymczasem on miał lat 50) była najbogatszą kobietą w Tennessee i właścicielką plantacji. Para miała czworo dzieci: Wiktorię (1840-1846), Adelicję (1842-1846), Juliusza Cezara (1844-1844) i Emmę Franklin (1844-1855), z których żadne nie przeżyło dzieciństwa. 

The Peri by Joseph Mosier, Adelicia kupiła rzeźbę w 1865 r. w Nowym Jorku podczas drogi powrotnej z podróży po Europie. Została postawiona w wielkim salonie (wg strony Autorki

Adelicia Acklen z jedną z córek
Kiedy wyszła za mąż za swojego drugiego męża, Josepha Alexandra Smitha Acklena (1816-1863), Adelicia Acklen zbudowała rezydencję Belmont w Nashville w stanie Tennessee (letni dom w stylu willi włoskich). Nieruchomość została sprzedana w 1887 roku i następnie przekształcona do użytku jako kampus uniwersytecki. Z drugim mężem miała sześcioro dzieci: dwie córki: Laura (1852-1855) i Corinne (1852-1855), które zmarły w dzieciństwie; Josepha H. Acklen (1850-1938), który został politykiem i pełnił funkcję Przedstawiciela USA z Luizjany; Williama Hayes Ackland (1855-1940), który był adwokatem, pisarzem i kolekcjonerem dzieł sztuki; Claude’a M. Acklen (1857-nieznany) i Pauline (1859-1931). Później Adelicia Acklen poślubiła doktora Williama Archera Cheathama (1820-1900), lekarza i szefa szpitala stanowego Insane. Niezadowolona z tego małżeństwa, przeprowadziła się do Waszyngtonu, gdzie mieszkała przy Massachusetts Avenue 1776. Warto wspomnieć, że Acklen w 1880 oku sprzedała plantacje (Panola, Belle View, Killarney i Angola) w Luizjanie. W 1901 roku kupiło państwo, dając podstawy Louisiana State Penitentiary.




Tamera Alexander, Niezapomniane wrażenie,  wydawnictwo Dreams, wydanie 2018, tytuł oryg.: A Lasting Impression, tłumaczenie: Anna Pliś, seria: Rezydencja Belmont, t. 1, tytuł oryg. serii: The Belmont Mansion, #1, okładka miękka, stron 576. 


Seria Rezydencja Belmont (oryg.:The Belmont Mansion): 
1. A Lasting Impression – Polska (2018) Niezapomniane wrażenie. 
2. A Beauty So Rare.
3. A Note Yet Unsung.


https://tameraalexander.com/ Strona Autorki 
https://www.belmontmansion.com/    The Belmont Mansion
https://www.belmontmansion.com/photographs    zdjęcia rodzinne 
http://belmont125.com/   Belmon University


2 komentarze:

  1. Ten wpis potwierdza niezwykłą klimatyczność Twego bloga, pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za dobre słowo, zawsze szukam dalej, o ile jest możliwość :)

      Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.