24 października 2017

J. R. Ward, Dola Aniołów.Dola Aniołów to drugi tom w cyklu Królowie Bourbona (The Bourbon Kings) J.R. Ward. Tytuł autorka zaczerpnęła z terminologii gorzelnictwa i tłumaczy to w słowie przed powieścią. Należy od razu podkreślić, że to ten rodzaj cyklu, gdzie tomy są wzajemnie powiązane i drugi tom stanowi bezpośrednią kontynuację pierwszego. Trzeba więc przeczytać pierwszy (Królowie Bourbona), aby wiedzieć o czym mowa jest w drugim. Moim zdaniem warto czytać w kolejności. Akcja drugiego tomu rozgrywa się ponownie na przestrzeni kilku kolejnych dni. 

W rezydencji w Charlemont rodzina przygotowuje się do przyjęcia pożegnalnego i pogrzebu Williama Baldwine'a. Tyle tylko, że nikt z członków rodziny nie rozpacza po jego stracie. Być może zresztą w śmierć Williama zamieszane są osoby trzecie. Dopiero jednak teraz na jaw wychodzą wszelkie machlojki, pranie pieniędzy, utrata wielomilionowych zasobów osobistych rodziny i firmowych, zdrady i kolejni potomkowie. To Lane, najmłodszy z rodzeństwa, próbuje wszystko zrozumieć i ogarnąć. Przy jego boku stoi teraz ukochana Lizzie. Zdaje sobie sprawę, że nie powinien wyjeżdżać z Kentucky, dopóki nie zostaną rozwiązanie wszystkie kwestie związane z zarządzeniem firmy Bradford Burbon i tajemniczymi decyzjami ojca. Dopiero wówczas Lane odzyska spokój i poczuje się wolny. Decyduje się na wytrwałą walkę z przeciwnościami, a nawet szantaż w stosunku do przyjaciela, Jeffa. 


Edward, najstarszy z rodzeństwa, nadal przeżywa wewnętrzne i zewnętrzne katusze. Zaczyna rozumieć, kto zajął na zawsze główne miejsce w jego sercu, a kogo darzy siostrzanym uczuciem. Sutton jest mądra i piękna, Shelby – troskliwa i opiekuńcza. Powoli też wydobywa się z pijackiej otchłani rozpaczy. Pragnie żyć, ale świadomy jest tego, że nigdy nie będzie tak jak przedtem i nie wszyscy obecnie pasują do jego świata. Rezygnuje, ale ja nie jestem przekonana do dokonanego przez niego wyboru. Historia Edwarda niezwykle porusza.

W rezydencji pojawia się kolejny brat – Maxwell. Ponownie zbyt wiele informacji o nim obecnie nie zyskałam. Jest na pewno buntownikiem i nie jest zwolennikiem życia w wielkiej rezydencji. Przed laty zranił córkę pastora. Do domu wraca też Amelia, którą nikt nie poinformował o śmierci dziadka, nawet jej matka. Cóż, Gin od lat nie jest dobra w tej roli. Robiąc na przekór innym, rani przede wszystkim siebie. Jest na rozdrożu, pragnie miłości jednej tylko osoby, choć nadal skrywa przed nią tajemnicę. Zaczyna w pełni rozumieć swoje błędne wybory dokonane w życiu, gdy popełnia ten najgorszy. Bez winy nie jest Samuel. 


Osobą, która łączy rodzeństwo jest Aurora. Łagodna, pełna miłości, oddana, szczera wobec każdego z nich. To ona przez lata godnie wypełniała rolę matki. Była pocieszycielką i zawsze udzielała dobrych rad. Świadoma jest tego, że jej czas dobiega końca. Martwi się, ale jednocześnie wierzy w pozytywne rozwiązanie spraw.  

Dola Aniołów to powieść o perypetiach rodzeństwa, rodziny w której brak było miłości, akceptacji i wierności szlachetnym wartościom. Pieniądze dają nieograniczone możliwości, o ile będą wykorzystywane w dobrej wierze. Można być bogatym i prawym, ale można być bogatym i zepsutym. Autorka serwuje czytelnikowi moc wrażeń i emocji. Fabuła jest chwytliwa, bohaterowie charakterystyczni, a tajemnic do rozwikłania i odkrycia bez liku. To dramat rodziny, która staje w obliczu konsekwencji następujących w wyniku bezeceństw ojca, wewnętrznych niedomówień, kłamstw, niezbyt trafnych życiowych wyborów i skrywanych tajemnic. Intensywne relacje, żale, ból, tęsknoty, drugie szansy i wiele emocji. Opowieść skandaliczna, ale i wciągająca, składająca się z kilku równorzędnych historii bohaterów. Bardzo ciekawa jestem trzeciej części.
J. R. Ward, Dola Aniołów, wydawnictwo Marginesy, wydanie 2017, tytuł oryg.:The Angels' Share, tłumaczenie: Agnieszka Wilga, cykl: Królowie Bourbona, tom 2, oryg.: The Bourbon Kings, #2, okładka miękka ze skrzydełkami, stron 512.


The Bourbon Kings Series

1. The Bourbon Kings  (2015) --- Polska (2016) Królowie Bourbona
2. The Angel's Share  (2016) --- Polska (2017) Dola Aniołów
3. Devil's Cut  (2017)2 komentarze:

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.