18 października 2017

Inês Castel-Branco, Mamo, nie mogę zasnąć.Mamo nie mogę zasnąć  to książka dla rodziców i ich pociech, którzy borykają się z problemami wynikającymi z braku spokojnych nocy.  Wielu dzieci w wieku szkolnym i wiele maluchów wieku przedszkolnym ma problemy ze snem. Pamiętać trzeba, że dzieci również w ciągu dnia pokonują trudności i stają przed różnorakimi wyzwaniami. Tak jak u dorosłych, zarwana noc jest czynnikiem wpływającym na jakość aktywności dzieci w ciągu dnia. Dzieci, które nie przesypiają wymaganej ilości godzin w ciągu nocy, mogą być przemęczone, nerwowe i agresywne. Zmęczone i niewyspane dzieci mają z kolei większe problemy z zapamiętywaniem, koncentracją i rozwiązywaniem problemów. 


Kluczem do rozwiązania kłopotów dnia codziennego jest długi i zdrowy sen. Książka Mamo nie mogę zasnąć pomaga wyciszyć dziecko przed nocnym odpoczynkiem. Autorka proponuje rodzicom i dzieciom, aby wspólnie wykonali kilka ćwiczeń mających za zadanie uspokoić emocje i przygotować organizm na nocny wypoczynek. Proponowane ćwiczenia opierają się na odpowiednim oddychaniu. Autorka pokazuje, że należy wolno wdychać powietrze, na krótko wstrzymywać oddech i ponownie wolno dokonywać wydechu, lub tak jak pękający balon – szybko. Innymi słowy zachęca jak oddychać świadomie. Mniej myśleć o oddychaniu a bardziej czuć powietrze, które przepływa, które dziecko wdycha i wydycha. Oddychamy wówczas głębiej, pełniej i z pożytkiem dla naszego organizmu.  Prezentowane metody pozwalają uspokoić ciało i umysł dziecka, odseparować od nadmiaru bodźców zewnętrznych, zrelaksować się i przyczynić się do tego, że dziecko szybko poczuje się sennym. 


W książce znaleźć można serię instruktażowych ilustracji obrazujących poszczególne ćwiczenia. Na końcu dodano również przewodnik - opis wykonywania ćwiczeń. Autorka przyznaje, że niektóre ćwiczenia wywodzą się z jogi, tai czi, chi kung, a inne z kinezjologii. Wystarczy parę minut na wykonanie kilku ćwiczeń z dzieckiem. Książka warta uwagi.

------- ODDYCHAJ --------- 


Inês Castel-Branco, Mamo, nie mogę zasnąć, wydawnictwo nasza księgarnia, wydanie 207, okładka twarda, stron 40, format: 24x20,5 cm.

Inês Castel-Branco (ur. w 1977 w Lizbonie) współzałożycielka wydawnictwa Fragmenta. Po urodzeniu dzieci zajęła się typografią i projektowaniem książek. Od wczesnych lat lubiła odkrywać różne techniki malarskie, jest absolwentką architektury. Informacjami o tym, jakie cuda można zrobić z makulatury, dzieli się na swoim blogu "Mama recicla".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.