5 października 2017

Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków.Mam to szczęście, że pracuję w miejscu, gdzie nie ma zgiełku miasta, ale można przysłuchiwać się dobiegającym za okna odgłosom przyrody. Dominują przede wszystkim ptaki. To zależne jest oczywiście od pór roku i pogody, ale słoneczne dni są fantastyczne niezależnie od tego.

Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków to książka, która staje się zaproszeniem do poznania lotnych ptaków, jakie spotkać można na terenie Polski, przez dzieci. To jedynie wybór spośród 452 gatunków (wg listy krajowej awiafauny z 1 stycznia 2017 r.) u nas występujących, jaki dokonali autorzy książki. Wśród wymienionych znalazły się między innymi: sroki, dzwońce, kosy, raniuszki, mazurki, szczygły, kowaliki, szpaki. 


Ewa i Paweł Pawlakowie w jasny sposób przedstawili najbardziej charakterystyczne cechy danego gatunku. Nie ma tu jednak infantylnych historyjek, ale jest podstawowa, rzeczywista wiedza. Jest to widoczne zarówno w tekstach, jak i na ilustracjach. Poznać można wygląd ptaka, jego upierzenie, charakterystykę pióra, głosu, wykonywanych kroczków. Odnaleźć można podpowiedź w jaki sposób rozróżnić dany gatunek: kos ma żółty dziób, raniuszki uwielbiają siadać na modrzewiu, a mazurki w odróżnieniu od wróbla mają całą czapeczkę cynamonową i na policzku czarną plamkę. Mamy też informacje na temat rozróżniania samczyków od samiczek oraz w odniesieniu do piór: lotek od sterówek.


W pozycji zastosowano ilustracje powstałe na bazie kilku technik graficznych. Książka zawiera bowiem zdjęcia obrazujące rzeczywisty wygląd danego ptaka, jaki możemy odnaleźć w internecie czy ornitologicznej encyklopedii, rysunki wykonane ręką dorosłego i dziecka (Hani) oraz przecudne fotografie patworkowych kompozycji ptaków i ich środowiska, które wykonane zostały ze skrawków tkanin. W ten sposób książka staje się nie tylko interesująca lekturą i źródłem wiedzy, ale stanowi podstawę kreatywnej zabawy dla dziecka i rodzica. 


Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków to książka przemyślana, której treść i baza ikonograficzna wzajemnie się uzupełniają i przede wszystkim zwracają uwagę dziecka oraz stanowią  bodziec do poznawania świata przyrody. Warto wspomnieć o kartonowych, grubych stronicach, które zapewniają trwałość książki w rękach małego dziecka. Książkę można czytać od deski do deski, ale zaletą atlasu jest to, że zawsze można wracać jedynie do wybranego ptaka. Warto zaopatrzyć się w przyrodniczą lekturę tej jesieni.Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, wydanie 2017, tekst: Ewa Kozyra-Pawlak, ilustracje: Ewa Kozyra-Pawlak, Paweł Pawlak, rysunki: Hania Cisło, format: 20,5x25cm, okładka i strony kartonowe, stron 40, kategoria wiekowa: 0-10.

3 komentarze:

 1. Przepiękna książka! Fantastyczna propozycja dla naszych milusińskich :)

  OdpowiedzUsuń
 2. 19. NOWENNA POMPEJAŃSKA ZA OJCZYZNĘ
  https://urbietorbi-apokalipsa.net/pl/komentarze/temat/np-19

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę przyznać się bez bicia, że nie bardzo znam się na rodzajach ptaków, a jako mama i nauczycielka powinnam poszerzyć swoją wiedzę, dlatego to książka idealna dla mnie. Do tego te ilustracje z miejsca skradły moje serce.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.