1 maja 2011

Stephanie Hoppen, Piękne kolory we wnętrzach. Kolory, wśród których dobrze się mieszka.

wydawnictwo MUZA
zdjęcia Luke White
oprawa twarda
ISBN 978-83-7495-862-2
wydanie 2010
stron 192


Jeżeli planujecie w niedługim czasie mały remoncik związany z przemalowaniem ścian i nie wiecie, jakie kolory wybrać, musicie zajrzeć do książki Stephanie Hoppen Piękne kolory we wnętrzach. To pozycja, która odkrywa przed czytelnikiem wielkie możliwości naturalnych barw. Mowa jest tu o barwach neutralnych takich jak barwy ziemi i przypraw korzennych, złamanej bieli kojarzącymi się z produktami mlecznymi, odcieniach szarości, zieleni, niebieskości, stylowego różu, barw słonecznych emanujących ciepłem i światłem. Za każdym razem autorka wspaniale przedstawia gamy barw jednego koloru od najmniejszego do najciemniejszego jego tonu. Uczy jak je łączyć, zestawiać, aby współgrały ze sobą i tworzyły harmonijna całość.

Autorka zruca uwagę na użycie właściwych barw w charakterze akcentów, w idealnych ilościach i kombinacjach, tak, aby wnętrze nabrało nowego wymiaru. Podkreśla jak ważna jest rola koloru w życiu, bowiem odpowiednio dobrany poprawia nastrój i wytwarza atmosferę oraz wpływa na udoskonalenie naszej przestrzeni życiowej. Z tego też powodu w książce prezentowane są różnorodne próbki materiałów wraz z ich odpowiednim zastosowaniem.  Dowiadujemy się, jakie powinny być tkaniny harmonizujące z nastrojem wnętrz i jak dobierać akcesoria. Znaleźć tu można także porady pokazujące, jak sprawić, że pomieszczenie będzie się wydawało bardziej przestronne lub bardziej kameralne, w jaki sposób sprawić, że wnętrze będzie bardziej pobudzające lub uspokajające.

Znajdziemy tu oczywiście liczne, duże zdjęcia prezentujące czytelnikowi przykładowe zestawienia i zastosowania różnorodnej kolorystyki. Na końcu książki odnaleźć można indeks, numery i nazwy barw zastosowanych na prezentowanych zdjęciach, skąd pochodzą próbki materiałów. Dla polskiego czytelnika przydatne jednak dopiero będą strony internetowe.

Takie książki chce się czytać i pragnie do nich powracać zwłaszcza przy niedzielnej kawie. Marzę o takich wspaniałych wnętrzach w moim mieszkaniu, dlatego lubię czytać ten gatunek literatury. U mnie niestety daleka droga do spełnienia marzeń , ale książkę bardzo polecam zainteresowanym tematem. 


strona kanału DOMO
STRONA AUTORKI

zdjęcia mojego wykonania

8 komentarzy:

 1. Bardzo czekałam na tą recenzję:)
  Książka mi się marzy, jest przepięknie wydana, poza tym uwielbiam takie tematy!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja planuję wakacyjne malowania i remonty u matki, więc chyba to bedzie pomocna lektura. Dziekuję

  OdpowiedzUsuń
 3. Remontu co prawda nie planuję, ale z przyjemnością pooglądałabym te przepiękne wnętrza.. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj bardzo mnie interesuje ta tematyka:) Sama malując jakiś czas temu część mieszkania dobrałam kolory takie żeby spełniały moje oczekiwania. Do salonu jasne żółtawe ściany,a jako dodatki zieleń i pomarańcz- miało być energetyzująco i jest bardzo radośnie:)) Również stosuje kolorystkę w ubiorze. Zastosowanie odpowiedniego koloru ma wpływ nie tylko na tą osobę, która ów kolor ma na sobie, ale także wpływa odpowiednio na odbiorcę:) także jeśli na przykład chcę poczuć się bardziej kompetentnie ubieram się w szarości, a jeśli zależy mi na dobrej rozmowie wdziewam turkus. To mój ulubiony kolor, a odpowiada za komunikację:) Zauważyłam też, że mam fazę na różne kolory, w różnych momentach życia i akurat mi się to zgadzało, z tym co się akurat w moim życiu w danym momencie wydarzyło. Nie bez powodu kilka lat temu miałam szał na pomarańcz i żółty, a ostatnimi czasy zapotrzebowanie na niebieski, na uspokojenie, a gdzieś wyczytałam, że jest to także potrzeba wyzwań (rany jak mi się to zgadza!). wierze, że kolory mają moc i swoje odzwierciedlenie w potrzebach i w oddziaływaniu zarówno w otoczeniu, jak i w ubiorze.
  Zazdroszczę więc książeczki!:))

  OdpowiedzUsuń
 5. Przypomniało mi się jak moja córka, kupowała farby do swojego mieszkania z książką feng- shui. Obsługa najszczęścje przyjęła to spokojnie i była kompetentna. Dobrze, że są takie poradniki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zgadza się, książka jest wydana bardzo starannie, fotografie są wyraziste i duże, a tekst zrozumiały.

  Papryczko dziękuję ci za słowa. Wspaniale opisałaś znaczenie kolorów. Co do ubiorów miałam okres, że przez jakieś 4 lata za młodu ubierałam się na czarno, potem pewnego dnia zajrzałam do szafy, a tam zupełnie innego koloru nie było i nastąpiło obudzenie. Dziś lubię kolory stonowane i pastelowe:)Rzeczywiście zakładam takie kolory, które podbiegają pod mój nastrój lub pogodę:)


  Zdolność-tworzenia, jeszcze nie o feng - shui przyznam się, że nie czytałam. Wiem tylko, że nie wolno wieszać lustra naprzeciwko drzwi wejściowych:)

  pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 7. Książki o wnętrzach to coś, co mi się marzy. Maniakalnie kupuję czasopisma "Moje mieszkanie", "Mój piekny dom" oraz "Werandę". Tego typu książki wkrótce i ja zacznę kupować. Stworzenie przytulnego domu to bardzo ważna kwestia, a kolory odgrywają tutaj ogromną rolę. Moje mieszkanie jest pełne kolorów, by miło i przyjemnie było wracać tu po pracy.

  OdpowiedzUsuń
 8. Anetko ja nawet "mój piękny dom" mam zaprenumerowane, a "moje mieszkanie" również kupuję. Jedynie "Weranda" mnie jakoś ceną nie pociąga. Bardzo chciałabym aby nasze mieszkanie nabrało charakteru, zabierze to nam lata, bo minęło zaledwie 1,5 roku jak tu mieszkamy.
  pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.