Do tej pory nie czytałam żadnej książki z cyklu opowiadającym o perypetiach komisarza śledczego Sławomira Kruka. W powieści Bliska znajoma z ulicy zostaje porwany jedenastoletni chłopiec. Mijają kolejne doby, a chłopiec nadal zostaje zaginiony. Kruk podejrzany o przekroczenie uprawnień i tortury wobec sprawcy porwania staje przed medialnym plutonem egzekucyjnym. Z ramienia oficjalnego czynności wyjaśniające w tej sprawie prowadzi funkcjonariuszka Biura Spraw Wewnętrznych Policji, Lena Milewska. Dodatkowo zadaniem Ludwika Boholeca wydaje się ostateczne zakończenie kariery komisarza. Kruk zostaje zawieszony, ulega jednak zauroczeniu pięknej Leny. Ta jednak wkrótce znika, a komisarz chce rozwikłać kolejną zagadkę.
Komisarz Kruk to postać niepokorna, nieustępliwa,
odpowiedzialna i podejmująca radykalne
decyzje. Jest jednak człowiekiem porywczym, nieobliczalnym w działaniu, który
nie podporządkowuje się zasadom. Ocenę jednak autor pozostawia czytelnikowi. Przestrzeganie
prawa nie jest równoznaczne bowiem ze sprawiedliwością. Słyszymy zresztą ciągle,
że ten czy tamten bandyta, został przez sąd uniewinniony.
Powieść wciągająca, bardzo dobrze skonstruowana
zagadka kryminalna z wątkami psychologicznymi w tle. Czytelnik znajdzie tu
zwroty akcji, zagmatwane relacje, kłamstwa i tajemnice oraz gamę różnobarwnych postaci (można się pogubić). Prowadzony jest stopniowo
do celu, a po drodze odkrywa kolejne intrygujące karty ze wskazówkami. Niestety po raz kolejny utwierdziłam się w przekonaniu, że to zupełnie nie jest lektura dla mnie. Wielbiciel kryminałów będzie jednak bardzo zadowolony.
Piotr Górski, Bliska znajoma, wydawnictwo
HarperCollins Polska, wydanie 2021, cykl: Sławomir Kruk (tom 5), oprawa miękka,
stron 400.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.